Rasyonel sayılar

c4spian

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
arkadaşlar merhaba. cevaplar önemli değil benim için yöntemi sormak için buradayım. Antrenmanlarla matematik kitabında yazar bu iki farklı işlemi farklı çözmüş aklıma takıldı anlayamadım niye öyle yaptığını. a işleminde tam sayıyı ''-'' yi almadan çarpmış yani 3.5+3 olarak ama b işleminde ''-''yi alıp çarpım yapmış yani -2.6+1 olarak bulmuş payı. aklıma takılan neden birinde eksiyi alıp diğerinde almıyor payı bulurken?

a) (-3tam 3/5).(2.1/3-1)

-18/5 . -1/3

b) 2.(-2+1/6)

2. (-12+1/6=-11/6)

arkadaşlar merhaba. cevaplar önemli değil benim için yöntemi sormak için buradayım. Antrenmanlarla matematik kitabında yazar bu iki farklı işlemi farklı çözmüş aklıma takıldı anlayamadım niye öyle yaptığını. a işleminde tam sayıyı ''-'' yi almadan çarpmış yani 3.5+3 olarak ama b işleminde ''-''yi alıp çarpım yapmış yani -2.6+1 olarak bulmuş payı. aklıma takılan neden birinde eksiyi alıp diğerinde almıyor payı bulurken?

a) (-3tam 3/5).(2.1/3-1)

-18/5 . -1/3

b) 2.(-2+1/6)

2. (-12+1/6=-11/6)
O kitabı bence çözmeyi bırak daha kaliteli kitaplar var, cidden o kitap gereksiz. Soruyu ve cevabı atarsan yardımcı olabiliriz.

şöyle anlatayım. şu videonun 21:50 dakikasında 18 ve 20. sorular benim sorduklarım. videoda ki arkadaş ikisini de aynı yöntemle çözüyor. fakat kitapta 18. sorunun cevabı 6/5 hatta video çözümü de resimde.
2 farklı kişi 18. soruyu farklı çözüyor ve sonuçlar da farklı. hangisi doğru anlamadım.

a) (-3tam 3/5).(2.1/3-1)

-18/5 . -1/3

b) 2.(-2+1/6)

2. (-12+1/6=-11/6)
attığım video da cevap 4/5 çıkarken kitapta 6/5 çıkıyor
O kitabı bence çözmeyi bırak daha kaliteli kitaplar var, cidden o kitap gereksiz. Soruyu ve cevabı atarsan yardımcı olabiliriz.
beni TYT matına hazırlayacak bir kitap önerin var mı?

Dosya Ekleri

• aaa.png
    aaa.png
    15,4 KB · Görüntüleme: 45
Son düzenleme:
şöyle anlatayım. şu videonun 21:50 dakikasında 18 ve 20. sorular benim sorduklarım. videoda ki arkadaş ikisini de aynı yöntemle çözüyor. fakat kitapta 18. sorunun cevabı 6/5 hatta video çözümü de resimde.
2 farklı kişi 18. soruyu farklı çözüyor ve sonuçlar da farklı. hangisi doğru anlamadım.

attığım video da cevap 4/5 çıkarken kitapta 6/5 çıkıyor

beni TYT matına hazırlayacak bir kitap önerin var mı?
Kaçıncı sınıfsın?
Birde bana sorunun kaçıncı test ve soru olduğunu da yazar mısın?

Kaçıncı sınıfsın?
Birde bana sorunun kaçıncı test ve soru olduğunu da yazar mısın?
ben mezunum. 22 yaşındayım okumaya karar verdim çalışıyorum. 2 hafta oldu başlayalı.

yukarda video koymuştum youtube tan orda var soru 2 farklı yerde 2 farklı çözüm var anlayamadım halen onu.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı