Çözüm Razer BASILISK V2 Denge Problemi (RZ01-03160100-R3M1)

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Tarıkİ

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.

Size Razer Basilisk V2 faremde yaşadığım problemi ve nasıl çözdüğümü anlatacağım. Bundan yaklaşık bir buçuk iki ay önce Basilisk faremi araştırmalarım sonucu bir FPS oyuncusu olarak beğenerek aldım. Sensörü, ergonomisi, tuş sayısı ve Synapse uygulaması tercih sebeplerim arasındaydı. Fakat Razer kalitesinden beklemediğim temel bir sorun ile karşılaştım. Fare ayaklarının yüksekliklerinin eşit olmaması sebebiyle fare dengede durmuyordu.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Gerekli ölçümleri yaptığımda sağ üst skatezin diğer skatezlerden 200 Mikron daha alçakta olduğunu fark ettim. Problemi kendim çözmekle uğraşmadım ve elimdeki ürüne özel bir problem ile karşılaştığımı düşünüp ürünü değişime götürdüm. İthalatçı Hometech/Aral yetkilisine durumu anlattıktan sonra beni uğraştırmadan ürünümü yenisi ile değiştirdiler. Fakat yeni ürünü kutusundan çıkarıp denediğimde aynı sorun ile tekrar karşılaştım ve bunun alt plastik aksamın kalıplamasından kaynaklanan kronik bir sorun olduğuna kanaat getirdim. Çünkü değişimden gelen farede de aynı 200 Mikronluk hata payı söz konusuydu. Farenin bu seri numaralı üretiminde yaşanan bu büyük sorundan ayrı bir problemim olmadığından ve başka bir model istemediğimden ötürü bu sorunu kendim halletmeye karar verdim. Bu sorun ile karşılaşan ve başına bela olan var ise umarım bu rehberden faydalanır. Bu kadar para verip üst düzey bir fare aldıktan sonra Razer kalitesinde bir firmanın en temel mouse fonksiyonunda üretim hatası yaptığını fark etmek gerçekten çok büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Gelelim problemi çözmek için ihtiyacımız olan malzemelere;

1) Bigpoint, 3m Mp468 ya da 70-80 Mikron arası kalınlıkta olan kaliteli bir çift taraflı bant
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
2) Keskin bir Makas
3) Sentil Çakısı ya da 100, 150 Mikron kalınlıkta ince ve kenarları yuvarlak metal parça
4) İzopropil Alkol
5) Kahve Filtresi ya da partikül bırakmayan bir temizleme bezi
6) Fön Makinesi
7) Infrared Ateş Ölçer

Bu malzemeleri edindikten sonra şu aşamaları izlemelisiniz;

1) Çift taraflı Bandınızdan Mousenin Sağ Tık Butonunun altındaki skatezin iki katı büyüklüğünde 2 adet parça kesin ve kenara ayırın. Yapışkanına dokunmayın ve kirletmemeye özen gösterin.
2) Mousenin Sağ Tık Butonunun altındaki skatezi çıkartmak için skatezi fön makinesi ile 45-50 dereceye kadar ısıtın
3) Sentil çakısının 100 ya da 150 mikron gelen parçasıyla skatezin köşesinden altına girin ve skatezin plastik zemin ile ilişkisi kesilene kadar ilerleyin.
4) Çıkardığınız skatezin yapışkan yüzeyini kirletmemeye dikkat ederek çift taraflı banttan kestiğiniz ilk parçayı skatezin yapışkan yüzeyine yapıştırın ve kestiğiniz ikinci parçayı da onun üzerine yapıştırıp kalınlığı arttırın.
5) Bantları skatezin kenarlarını referans alarak dipten kesin.
6) Farenizin skatezin yapışacağı alanını kahve filtresine İzopropil emdirerek temizledikten sonra kurumasını bekleyip parçayı alana yapıştırın.

Skatezin son hali:
Farenin son hali:

Skatezleri çıkarırken insanların bıçak gibi kalın ve bükülmeyen malzemeler kullandıklarını görüyorum. Fakat bu skatezlerin hem yüzeyine hem de formuna zarar veriyor. 200 mikronluk bir farkın problem olduğu bu durumda bir skatezin bıçak ile çıkartılması sonucu yamulması, kabaran ya da gömülen taraflarının olması istenmeyen sonuçlara neden olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende Razer Basilisk X HyperSpeed var. Böyle bir sorunla karşılaşmadım. V2 sürümüne özel bir kronik sorun olabilir.

Bende Razer Basilisk X HyperSpeed var. Böyle bir sorunla karşılaşmadım. V2 sürümüne özel bir kronik sorun olabilir.

Büyük ihtimalle bu seride karşılaşılan bir problem bu. Razer, Basilisk V3 modelini çıkartıp V2'yi tanıtım bülteninden kaldırmış. Böyle büyük bir sorunu göz ardı ettiklerini düşünemiyorum. Hatta bazen bu sorun için mi v3'ü çıkardılar diye düşünmüyor değilim çünkü aralarındaki tek fark fareyi bir lunaparka çevirebileceğiniz ışıklandırması ve farenin altından aktive edilen manyetik scroll tekeri :)

Böyle bir şey yaşayan görmemiştim daha önce. Tüm markalarda üretim hatası olabilir, normaldir. 2 kopyada çıktığı için kronik sorunlu tanısı konulamaz. Yaşayan olursa da sorunsuz gelene kadar değişim isteyebilirler.

Tabii böyle bir şey yaşamanız hoş değil, defalarca değişim beklemeniz de gerekmemeli.

Böyle bir şey yaşayan görmemiştim daha önce. Tüm markalarda üretim hatası olabilir, normaldir. 2 kopyada çıktığı için kronik sorunlu tanısı konulamaz. Yaşayan olursa da sorunsuz gelene kadar değişim isteyebilirler.

Tabii böyle bir şey yaşamanız hoş değil, defalarca değişim beklemeniz de gerekmemeli.
Kronik olduğu kanaatine şu şekilde varıyorum, skatezler bir bant halinde üretilen teflon levhaların üzerinden kesilen parçalar ve kalınlıklarının birbirini tutmaması olanaklı değil. Keza altına yapıştırılan yapışkanlar da aynı üretim süreciyle üretiliyor. Burada tek şüpheli olarak plastik gövde kalıyor. Eğer plastik gövdenin CNC kalıbında ya da bu kalıbın üretim sürecinde bir hata yaşandıysa bir seri hatalı olarak piyasaya çıkmış demektir. İki tane aynı seri ürünün aynı hata oranına sahip olması demek (200Mikron) kronik bir sorun olduğuna işaret ediyor. Bu kadar az tolerans ile aynı sorunun iki üründe olması tesadüf olamaz.

Bende de var Basilisk V2 tekerlek sorunu nedeniyle garantiye vermiştim ve değiştirildi. Değiştirilmeden önce fark etmemiştim denge sorununu belkide ötekinde bu problem yoktu bilmiyorum. Ancak aynı durum şu an bende mevcut. Değişim yerine iade yaparlarsa iade talep edeceğim.

Bende de var Basilisk V2 tekerlek sorunu nedeniyle garantiye vermiştim ve değiştirildi. Değiştirilmeden önce fark etmemiştim denge sorununu belkide ötekinde bu problem yoktu bilmiyorum. Ancak aynı durum şu an bende mevcut. Değişim yerine iade yaparlarsa iade talep edeceğim.
Razer gibi bir firma bir fareyi fare yapan bu gibi temel bir özellikte nasıl hata yapar anlamak mümkün değil. Hatalı kalıplamalı ürünü piyasaya salmışlar resmen. Scroll tekerinin hassasiyet sorunu da cabası. Değişmezler ise razer globale değişim Red belgesi ile beraber başvurun. Araldan aldıysanız razer bu belgeyi isteyecek sizden. Çünkü Aral razer in yetki verdiği bir firma değil. Ayrıca üründe herhangi bir modifikasyon yapmayın eğer globale yazacaksanız. Sorunun videosunu çekin ve videonun sonunda farenin seri numarasının görünür olduğundan emin olun. Sıkıntısız bir ürün ile değişim talep edin.

Araldan almadım qpden almıştım. Yarın orayı arayıp durumu söyleyeceğim. Muhtemelen önce göndermemi isteyecekler. İade yerine değişim yaparlarsa bu sefer globale yazacağım.

Araldan almadım qpden almıştım. Yarın orayı arayıp durumu söyleyeceğim. Muhtemelen önce göndermemi isteyecekler. İade yerine değişim yaparlarsa bu sefer globale yazacağım.
Qp malı araldan alıyor. Garanti süreci başlarsa hometech/Aral firmasına gönderecekler. Büyük ihtimalle iade kabul edeceklerdir. 70 dolarlık mouse in bu kadar uyguna satılmasının sebebi galiba bu kronik sorunlar. Ben de qpden aldım 450tlye.

Geri
Yukarı