İnceleme Razer Cynosa Lite Klavye Detaylı İnceleme ve Tecrübeler

Merhaba. Bugün sizlere Razer Cynosa Lite incelememi sunacağım. Aynı anda uzun kullanım testi niteliğinde olacak. İki senedir kullanmaktaydım ve şimdi daha küçük profilli bir klavyeye geçmek adına Redragon Kumara K552 RS'e geçmiş bulunmaktayım (Yer yer ikisi arasında karşılaştırma yapacağım). Razer Cynosa Lite'ı 450TL'ye almıştım. Şu an 600-800 arası gözüküyor.

Görünüm ve Kozmetik:
- Tuşlar mat siyah bir görünüme sahip ve his olarak kötü değiller. Yumuşak bir matlık var. Gövdenin geri kalanı da sert plastikten. Standart hafif tırtıklı bir dokusu var gövdenin.

-Geniş bir profile sahip. Zaten tam boyutta bir klavye olması ile birlikte tuşlar dışındaki boşluklar geniş tutulmuş.

-Full plastik olmasına karşın sert ve tok bir klavye. Elinizde yamulup gitmiyor. Tok bir his var. Bunu hem yazarken hem de elinizde tuttuğunuzda hissediyorsunuz. Ancak tabii Full plastik olması ve gövdenin hafif kumlu plastik dokusu aşırı kaliteli hissettirmiyor. Zaten Razer'dan alabileceğiniz en ucuz klavyelerden biri olduğu için yüksek bir beklentiniz olmasın.

-Arka aydınlatma konusuna gelirsek eğer, aydınlatma konusunda çok güçlü olmadığını söyleyebilirim. Aydınlatması bence aydınlık odalarda parlaklık konusunda yetersiz kalıyor. Ayrıca "Rainbow" efektini yapamıyorsunuz çünkü bu özelliğe sahip değil. Aynı anda sadece bir renk gösterebilen bir aydınlatması var. Bazı tuşlarda da ışıklandırma yarım gözükmekte.

-Klavyenin önünde küçük bir Razer logosunun ışıklandırması bulunmakta. Beklendiği üzere klavye ile aynı renkte oluyor. Ancak dikkat etmelisiniz ki jelatin çıkarıldığı anda çizilmeye yüz tutacaktır. Çabuk çiziliyor.
Boyut ve ışıklandırma olarak görebilmeniz için görsel (hafif loş ortamda fotoğraf çekildi, ışıklandırma fotoğrafta olduğundan biraz daha az gözüküyor normalde);
Cynosa Lite vs Kumara.jpg

Yan profil ve Razer Logosu:

Razer Logosu.jpg
Yan.jpg

Hissiyat ve kullanım
-Tuş ve yazım hissiyatı gayet makul. Membran olmasında karşın yazarken standart bir membran klavyeden daha yumuşak bir hissi var. Membrandan beklenceği üzere çok gürültülü değil. Normal bir membran klavyeye göre kullanım sırasında daha tok bir sesi olduğunu söyleyebilirim.

-Tuş büyüklükleri ve şekilleri gayet makul.

-Enter ve shift tuşlarının hisleri bana gelen klavyede biraz daha farklıydı. Biraz daha tok bir hissi var. Space tuşu ise diğer tuşlara göre biraz daha az tok ancak kesinlikle ucuz bir hissiyat vermiyor.

-Makro tuşu ataması mevcut. Bunu ileride yazılım kısmında bahsedeceğim.

-Klavyeden multimedya kontrolü yapabiliyorsunuz. FN tuşu ile birlikte istediğiniz kontrolün olduğu tuşa basarsanız bu işlevi gerçekleştiricektir. Örnek olarak vermek gerekirse FN+F3 size bilgisayarınızdaki ses seviyenizi yükseltecektir.

Yazılım:
- Yazılım olarak bildiğimiz üzere Razer kendi resmi uygulaması olan Razer Synapse'i kullanmakta. Her türlü makro ataması, ışıklandırma gibi kontrolleri bu uygulama üzerinden yapabiliyorsunuz. Gerçekten detaylı bir uygulama. Aynı anda Razer mouse kullandığım için gerçekten kullanışlı bir uygulama. Ancak ben çok sık bir kullanıcı değildim. Makro gibi şeyleri çok fazla kullanmamamla beraber ışıklandırma konusunda aşırı fazla seçenek olmadığı için kullanma ihtiyacı duymadım. Nefes efekti gibi birçok renk modu mevcut. Sadece bazen sabit tek renk istediğim zamanlarda kullanmaktaydım.

Sonuç, Artılar ve Eksiler
+Razer'ın ucuz klavyelerinden olmasına karşın aşırı dandik bir hissi yok. Tok ve bütün bir klavye.
+Razer Synapse yazılım desteğine sahip bir klavye.
+Razer mouse'unuz vs. varsa bunlarla birlikte ışıklar eş zamanlı koordine edilebiliyor.
+Suya dirençli.
+Tuşlarının hissi iyi ve membran olmasının getirdiği avantajla çok gürültülü değil.
+RGB aydınlatmaya sahip.
+Yeterli kablo uzunluğu ve USB'sinde ufak Razer detayı (içi yeşil).
+"Rainbow" efetki dışında nefes efekti gibi birçok efekte sahip. Uygulama üzerinden kontrol edilebiliyor.

(Negatiflere başlamadan önce not: İlk başta bahsedeceğim negatifler kendi klavyemde gözlemlediğim şeyler. Bunlar benim kullanım şeklim/yöntemim sonucu oluşmuş olabilir.)
-Kullanmaya başladıktan 1.5 sene sonra tuşlarda sertleşmeler başladı. Şu an "Enter" tuşum epey sertleşti, Backspace tuşunda arada sırada gıcırtı sesi duyulabiliyor. Tuşlar eski yumuşaklıklarını kaybettiler.
-Tuşlar matlıklarını kaybettiler. Özellikle çok sık kullandığım "W,A,S,D" tuşları parlaklaştılar.
-Tırnaklarınız uzadığında bazen tuşlarınızın boyasını soyabiliyorsunuz. Bende bazı tuşların kenarlarında soyulmalar meydana geldi.
-Işıklandırması beklentimin altındaydı. Özellikle parlaklık bence yetersiz.
-Aydınlatmasında "rainbow" gibi efektler mevcut değil. Aynı anda sadece tek renk gösterebiliyor.
-Tamamen plastik. Klavye tok bir hisse sahip ancak gövdesindeki kumlu histeki plastik yine de aşırı kaliteli hissettirmiyor.
-Örgülü yapıda olmayan bir plastik kabloya sahip. Ancak bu plastik kablo da kalitelidir. Kullanıcılarını üzmeyecektir. Kalın bir yapıya sahip.
Bahsettiğim soyulma;
Deformasyon.jpg

Sonuç olarak iyi bir klavye. Ancak ülkemizin ve ekonomisinin malum durumu ile birlikte fiyatı yükselmiş. Bence aynı fiyata daha iyi alternatifler bulunabilir. Ancak yine de Razer markalı bir klavye istiyorsanız bunu kullanabilirsiniz. Markasının fiyat standartlarına göre ucuz bir ürün olmasına karşın suya ve sıçramalara direnç gibi özelliklere sahip, üzmez. Sizi yarı yolda bırakacak bir klavye olduğunu düşünmüyorum. Kullanımımı engelleyecek seviyede bir zorluk çıkartmadı iki senelik kullanımında. Ancak söylediğim üzere daha iyi membran alternatifler bulunabilir.

Kusura bakmayın biraz uzun bir inceleme oldu ama olabildiğince detay vermek istedim. Umarım sizler için yararlı bir inceleme olmuştur. İyi forumlar.🙂

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı