İnceleme Razer Deathadder V3 Pro

Öncelikle bu konu öyle uzun uzadıya kullanımların ardından gelen bir inceleme değildir. Çıtır çerez ürünü tanıtan ve 1-2 saatlik bir kullanımdan ortaya çıkan bir inceleme konusudur.

Ürünü bu gün Vatan Bilgisayar'dan 3379'ye aldık. Şimdi neden Vatandan aldınız ki internetten daha ucuzdur Vatan kazık denir baştan söyleyeyim internet ile aynı fiyata diye direkt elden aldık.

Şimdi gelip Atlantistir, Dragonflydır, Sora vb ürünleri söyleyip neden almadınız diyeceksiniz palm tutuşta maksimum ergonomiyi arıyorduk ve gidipte çok yönlü bir ürüne yaklaşamadık. Hazır bu varken de aldık

Kısıtlı bir vakit olduğundan resimleri hızlıca çekip direkt performansını değerlendirdim o yüzden resimlerde düşük kaliteli resimler olabilir kusura bakmayın.

O zaman hemen başlayalım.

Kutusu

1692026193763.png
1692026201894.png
1692026208739.png

Kutusu klasik Razer'in siyah ve yeşilin ön planda olduğu sade bir tasarıma sahip. Ön kısmında dikkat edeceğimiz ergonomisi hafifliği ve sensörünü gösterirken arka kısmında kullanıldığı switch, kullanım süresi ve HyperSpeed özelliği yer almış. Tüm kağıt özelliklerini ne arkasına ne de yanlarına yazmışlar bunlar yerine anladığım kadarı ile sponsor olduğu espor takımları ve kutu içeriğini göstermişler.

Kutu İçeriği
1692026708512.png
1692027081345.png

1692027099974.png

Kutu içeriğinden mousemiz, uzatma aparatımıza bağlı olan usb dongle'miz, örgülü kablomuz, grip tapelerimiz, kullanma kılavuzu, aldığımız için gelen teşekkür notu ve Razer stickerlerimiz çıkmakta. Açık konuşmak gerekirse 150$ fiyat biçilen böyle bir üründen yedek skatez çıkmasını beklerdim bu benim açımdan bir eksi. Grip Tape'lerin çıkması için gerçekten büyük bir artı eli terleyen arkadaşlarımız için çok güzel bir çözüm.

Ayrıyeten önceki sürümlerdeki gibi poşete çantanın içine veya üzerine şeffaf plastik koymak yerine direkt kutuyu açtığında alabileceğin şekilde tasarlamışlar ve oldukça şık durmakta. Keza içerisinde herhangi bir şekilde oynamaması içinde mouseye hafif baskı yapacak şekilde sert bir sünger koymuşlar. Benim gözümde böyle bir sunum oldukça hoş hele ki altındaki mat siyah plastik ile oldukçu uyumlu gözüktüğünü söyleyebilirim.

Beyaz renginde de kutu içeriği beyaz olark değişmekte hoş detaylar. Beyazı yoktu maalesef siyahına kaldık.

Mouse teknik detayları ve yorumlarım
  • 30.000 DPI.
  • 90 saate kadar 1000Hz kullanım süresi
  • 24 saate kadar 4000Hz kullanım süresi
  • %100 PTFE Skatez
  • 63 gramlık ağırlık
  • 128mm uzunluk, 44mm yükseklik, 68mm genişlik.
  • 90M tıklama ömürlü Razer Gen3 Optik Switchler
  • Focus Pro 30K Optik Sensör
  • 750 IPS.
  • 70G ivme
  • Speedflex Type-A To Type-C şarj kablosu + 2.4Ghz HyperSpeed wireless dongle ve dongle uzatma adaptörü
  • 300mAh batarya

1692028531299.png
1692028546471.png
1692028557982.png

Ürün hafif dokulu mat siyah bir plastik ile birlikte karşımıza çıkıyor ve hissiyat bakımından oldukça hoş olduğunu söylemem gerek. 63 gramlık ağırlığı ile gerçekten elde olup olmadığı anlaşılmamakta.

Switch hissiyat ve ses olarak GM4.0'a yakın diyebilirim. Ses olarak GM4.0'dan daha tok bir sese sahip ve oldukça seri çalıştığını söylemek isterim süper bir baskı yapmasam bile direkt buton aşağı iniyor. Yan tuşları için pek bir şey diyemeyeceğim çünkü aşırı oynamadım ancak hissiyat ve ses bakımından yan tuşlara göre oldukça iyi olduklarını söylemek isterim.

Scroll'u ise cillop ya o kadar güzel ve hissiyatlı dönüyor ki anlatamam çok beğendim. Elimdeki M4'ün 3-5 katı encoder değiştirmek farz oldu artık.

Mousenin altındaki ise açıp kapayabileceğimiz ve Dpi değiştirebileceğimiz tuşumuz bulunmakta. Bu tuş açıkçası sadece aç kapa olarak kullanılacak bir tuş Dpi değişse ne olur değişmese ne olur synapse üzerinden değiştirebiliyoruz nasıl olsa ve kullanıcıların alıştıkları dpi haricine çıkacakları bile belli değil.

Yazılım
Yazılımları ben sevmem herhangi bir ss'te almadım ancak burada gözüme çarpan 2-3 özellikten bahsetmek isterim.

Kablosuz bir ürün olduğundan kaç dakika kullanılmadığında ürünün uyku moduna gireceği ve şarj % kaç'a düştüğünde güç tasarrufu gibi bir moda geçeceğini belirleyebiliyorsunuz.

Gerisi ise Lod ayarları gibi ayarlar çokta ilgilenmediğimden pek bilmiyorum bu kısmını. Bilen bilir yazılımlardan hiç haz etmem gereksiz bana göre.

1692028609747.jpeg

Kendi mousem olaran XTRFY M4 ile ufak bir ergonomi ve kullanım karşılaştırması da yapayım.

Açık konuşmak gerekiyorsa ergonomi olarak her ne kadar ikisi de bana rahat olsa da claw ve palm için en uygun üründür gözümde hani kavradıktan sonraki elde bıraktığı o rahatlık elin tam oturması ciddi anlamda ben ergo mouse kullanıyorum dedirtmekte.

Benim gibi genelde fingertip kullanan kişiler için yine uygun ancak M4 biraz tıfıl olmasından bence çok daha rahat bir ürün olduğunu söylemek istiyorum.

Aralarında 6 gramlık bir fark var öyle aman aman bir ağırlık farkı olmamalı ancak kablosuz olmasından ötürü Razer o kadar rahat kullanıyor ki aralarında sanki 10-12 gram fark var gibi bir hissiyat oluşturuyor.

Bir de sensör farkına bakalım nasıl olsa birinde 450ips 50G ivmeli 3389 birinde ise 750ips 70G ivmeli Focus Pro 30K sensör bulunmakta. Fark varmı var aşırı bariz bir fark olmasa da Razer biraz daha yumuşak ve pürüzsüz bir kullanım sağlamakta.

Genel yorum ve İyi Kötü Yanlarıo

Ürünü genel olarak olduça beğendim gerek sade tasarımı gerekse oyunda sergilediği performans daha doğrusu sergilettiği performans olarak. Param olsa wireless bir mouse alacak olsam beyazını bulduğum yerde alır kullanırım.

Skatez bakımından oldukça güzel skatezler kullanılmış hani kayıyor mouse gerek hafifliğinden gerekse skatezin etkisinden yağ sürüp oynarmıçasına kayıyor. Kablosu ise hafif bir kablo herhangi bir şekilde kablolu kullanımda rahatsız edebilecek gibi değil.

Grip tape'ler hakkında yorum yapamayacağım çünkü ne takmaya gerek duyduk ne de elleme ihtiyacı hissettim.

İyi Yanları

• Hafif yapısı
  • kullanıma bağlı 1 hafta boyunca kablosuz kullanım imkanı
  • Laptop kullanıcılarına kolaylık sağlayacak nano wireless donglesi
  • Kutu içeriğinden çıkan grip tapeleri
  • Wireless Donglesini uzatma adaptörü
  • Günümüzdeki en baba sensörü
  • Yazılımındaki uyku ve güç tasarruf ayarı
  • PTFE Skatezleri
Kötü Yanları

• Yedek Skatez çıkmaması
  • 150$ fiyat etiketi olan bir üründen M4'te çıktığı gibi 1-2 Razer Keycap beklerdim insan diyor 76$'lık mousede varken 150$'lıkta neden yok diye.
  • Fiyatının rakiplerine nazaran daha tuzlu olması.
Sonuç olarak artısı çok eksisi neredeyse olmayan bir ürün önerirmiyim öneririm gerçekten de adamlar yapmış ya verilen 3400₺'nin kuruşu kuruşuna değecek bir ürün kendisi.

Ne kadar iyi olursa olsun bir mousea asla 3400 TL vermem.

Hayirli olsun.
Hocam telefonların 100.000 TL ye dayandığı yerde mouse a rahatlıkla veriliyor o para. İnanın stok bulunmuyor bazen bu kadar kaliteli ürünlerde. Yani pahalı gelebilir gayet size, ama bir kez kullansanız neden o kadar para ettiğini anlıyorsunuz. Bende Razer Viper V2 pro sahibiyim, sizin gibi düşünüyordum ama aldıktan sonra öyle olmadığını anladım. Kalite performans istiyorsanız, gözünüz biraz kara olacak. 2-3 yılda bir mouse değiştiren birisi değilseniz, uzun vadede hem daha kârlı hem daha kaliteli bir deneyim yaşıyorsunuz.

Ben de Razer Viper V2 pro sahibiyim, sizin gibi düşünüyordum ama aldıktan sonra öyle olmadığını anladım. Kalite performans istiyorsanız, gözünüz biraz kara olacak.
Kalite performans illa 3000 lirada diye bir sey yok. Kaliteli bir urun oldugu ortada zaten, o ayri.
2-3 yılda bir mouse değiştiren birisi değilseniz, uzun vadede hem daha kârlı hem daha kaliteli bir deneyim yaşıyorsunuz.
Bu tamamen aldigin urune bagli. Dayanikli ama uygun-orta fiyatli bir urun ile de uzun yillar gidebilirsin.
Hocam telefonların 100.000 TL'ye dayandığı yerde mouse rahatlıkla veriliyor o para.
Dogru bir kiyaslama degil, cunku telefona para verdikce ozellik kazaniyorsun, mousea para verdikce bir sey kazanmiyorsun. Iki gorevi var: tiklamak ve hareket ettirmek. Bu ikisini de Kailh GM8.0 veya Razer Optik Switch barindiran ve minimum 300 IPS 35G bulunduran herhangi bir mouse rahatlikla karsilayabiliyor. Boyle mouselar da ortalama 1500-2000 TL araliginda bulunabiliyor. Uste 1000-1500 TL verilmesinin anlami yok, cunku o paranin cogunlugu marka ismine ve 1-2 ufak farkliliga gidiyor, o ufak farkliliklari da hissedemezsin.
Yani pahalı gelebilir gayet size, ama bir kez kullansanız neden o kadar para ettiğini anlıyorsunuz.
Elimde hem DeathAdder V2 X HyperSpeed, hem Basilisk V2 var. Ikisi arasinda hissedilebilir hicbir fark yok. En ana fark ergonomi. Basilisk V2 high-end satilan bir urun iken V2 X ise uygun fiyatli satilan bir urun. Yani bu tamamen aldigin urune bagli bir durum. Ucuz veya orta fiyatli urun veya 3000 lira degil diye bir urun kalitesiz olmuyor. Ayrica bu fiyatlara sahip olmasinin en temel sebebi ulkenin ekonomisi, konudan bagimsiz olarak da wireless olmasi.

Evet, kullanan biri olarak aslında konu açacaktım ancak siz açtığınız için gerek duymadım. Buraya eklesem daha doğru olacak gibi. Ürünü asıl alma amacım uzun süre dayanması. Ürün gerçekten kaliteli hissettiriyor ve tutuş hissi harika. Hafif olmasını aslında pek sevmem ama bu mouse'ta sanki elinde yokmuş gibi hissettirdiği için sevdim. Switchleri hakkında Omron switchlerden çok daha iyi olduğuna eminim. Onun dışında switch kullanmadığım için yorum yapmam yanlış olacaktır. Sensöründen mi kaynaklanıyor bilmiyorum ama mouse diğer kullandıklarıma göre daha pürüzsüz bir performans sunuyor. Skatezlerin kalitesi ile birleşince güzel olmuş. Yine de bir mouse'a 3000 lira vermem diyen birine de haksız diyemem. Oldukça haklılar.

Kalite performans illa 3000 lirada diye bir sey yok. Kaliteli bir urun oldugu ortada zaten, o ayri.

Bu tamamen aldigin urune bagli. Dayanikli ama uygun-orta fiyatli bir urun ile de uzun yillar gidebilirsin.

Dogru bir kiyaslama degil, cunku telefona para verdikce ozellik kazaniyorsun, mousea para verdikce bir sey kazanmiyorsun. Iki gorevi var: tiklamak ve hareket ettirmek. Bu ikisini de Kailh GM8.0 veya Razer Optik Switch barindiran ve minimum 300 IPS 35G bulunduran herhangi bir mouse rahatlikla karsilayabiliyor. Boyle mouselar da ortalama 1500-2000 TL araliginda bulunabiliyor. Uste 1000-1500 TL verilmesinin anlami yok, cunku o paranin cogunlugu marka ismine ve 1-2 ufak farkliliga gidiyor, o ufak farkliliklari da hissedemezsin.

Elimde hem DeathAdder V2 X HyperSpeed, hem Basilisk V2 var. Ikisi arasinda hissedilebilir hicbir fark yok. En ana fark ergonomi. Basilisk V2 high-end satilan bir urun iken V2 X ise uygun fiyatli satilan bir urun. Yani bu tamamen aldigin urune bagli bir durum. Ucuz veya orta fiyatli urun veya 3000 lira degil diye bir urun kalitesiz olmuyor. Ayrica bu fiyatlara sahip olmasinin en temel sebebi ulkenin ekonomisi, konudan bagimsiz olarak da wireless olmasi.
Katıldığım noktalar var elbet, ama doğruluk ve stabilite oranı %99 un üzerinde olan mouse sayısı yok denecek kadar az. Bu farkı insan olduğumuz için hissedemiyoruz ama çok hassas ölçüm yapılan cihazlar ile yapılan testlerde pratikte görülebiliyor bu farklar. Tabi 0.5 ms benim için önemli değil diyorsanız evet o kadar fiyat farkını vermeye gerek yok. Zaten herkese hitap eden ürünler değil bu seviyedeki ürünler.

O fareye klasik 100TL'lik mouse pad gitmez hocam. Bir klasse longteng de alsanız tadından yenmez.

Gider gider klasse Pro kullanıyorum şu anda gidiyor. Daha iyi mouse pad kullanmak daha iyi olur ancak bu da işi rahat rahat götürüyor.

Zaten ürün benim değil Xtrfy M4 ile devam ediyorum hala. Yakın zamanda da üç beş yenileme yapmayı düşünüyorum konusu da gelir herhalde.

Hayırlı olsun, teknosaclub'e özel 2.800 civarına düşüyor yine siyah rengi. Alacak olanlara söyleyeyim.

Şuraya alt tuşundaki kapatıp açma tuşunu eklemek isterdim, diğerleri gibi klasik itip açalı olsa benim için daha güzel olurdu. Basılı tutma olayından pek hoşlanmasamda alıştım artık. Razer denemiş yine bir şeyler.

Hocam Teknosa'da bulamadım ürünü link atma imkanınız var mı?

Hocam bazı sorularım olacak.
1. mouse kablosuz olduğu için sarjla mı çalışıyor pille mi ve kaç gün kullanım sunar Full şarj veya pil.
2. bu kablosuz olduğu için iletmesi sıkıntılı mı yani sensörü iyi mi çünkü Bluetooth ile bağlandığı için kısaca bağlantı sorunu var mı?
3. dilersek kablolu kullanabilir miyiz?
4. Razer DeathAdder V2 ile çok fark var mı V3 yerine V2 kullansakda olur mu?
5. normal Razer DeathAdder V3 kablolu Pro'ya kıyasla aralarındaki tek fark kablo ise V3 Pro yerine V3 tercih ederim benim içinde daha iyi olur çünkü hem bağlantı problemlerinden hem de şarj doldurma falan yüzünden.
6. normal V3 8K Hz bu V3 Pro versiyonuda 8K Hz mi?
7. Razer DeathAdder V3 kablolu mu daha iyidir yoksa Razer Viper 8KHz mi?

1. mouse kablosuz olduğu için sarjla mı çalışıyor pille mi ve kaç gün kullanım sunar Full şarj veya pil.
Şarjlı eğer pilli olsaydı içini çeker resimlerine eklerdim. Kullanıma bağlı ama 9 saatte %100'den %82'ye düşmüştü. 1 hafta çıkarıyor.

2. bu kablosuz olduğu için iletmesi sıkıntılı mı yani sensörü iyi mi çünkü Bluetooth ile bağlandığı için kısaca bağlantı sorunu var mı?
Bluetooth özelliği yok, sensörü iyi, iletme sorunu yok.

Konuyu okusaydınız zaten bu iki sorunuza cevap alabilirdiniz...

3. dilersek kablolu kullanabilir miyiz?
Tabii.
4. Razer DeathAdder V2 ile çok fark var mı V3 yerine V2 kullansakda olur mu?
25 gram kadar ağırlık var aralarında hani buna göre V2 Pro çok daha ağır ve hantal. V2 Pro'da ışık var bunda yok.
5. normal Razer DeathAdder V3 kablolu Pro'ya kıyasla aralarındaki tek fark kablo ise V3 Pro yerine V3 tercih ederim benim içinde daha iyi olur çünkü hem bağlantı problemlerinden hem de şarj doldurma falan yüzünden.
Kablolusu 8KHz destekliyor ancak 8KHz için iyi bir işlemciye sahip olmak gerek. 59 gram diyor normal v3'e ama kablosu vs derken daha ağır hissettirebilir.
6. normal V3 8K Hz bu V3 Pro versiyonuda 8K Hz mi?
4000Hz destekli alıcısını alarak 4000Hz'ye kadar çıkabiliyorsunuz normal olarak 1000Hz.
7. Razer DeathAdder V3 kablolu mu daha iyidir yoksa Razer Viper 8KHz mi?
Ergonomi farkı ve ağırlık farkı var ben v3'ten yana kullanırım. Vper 71gram V3 59gram.

Geri
Yukarı