Razer Ornata V3 önerir misiniz?

Bütçe
1000-1400
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ciddi bir ses farkı var.

Black Widow V3 yay sesi olma olasılığının çok olduğu, epey sesli bir ürün. K3'te o fiyata alınacak bir ürün değil.

Ben Ornata da Blackwidow da kullandım hocam çok rahatsız etmedi beni kullanırken şahsen. Şuanda elimde olmadığı için bir şey diyemiyorum tabii ki ama haklısınız. K3 yerine AOC GK500 onerecektim aslında ama aradaki fiyat farkı fazla. K70'e diyecek bir şey yok zaten.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ciddi bir ses farkı var.

Black Widow V3 yay sesi olma olasılığının çok olduğu, epey sesli bir ürün. K3'te o fiyata alınacak bir ürün değil.
MSI Vigor GK Elite white şu ürüne bakar mısınız nasıldır diye? Cidden gaming hakkında bilgim yok. Sistemimi yeni topladım şimdi hoparlör klavye ve mikrofon alacağım. Ve toplamda 3000 TL ayırdım bu 3 ürüne. Ona göre seçimler yapmak istiyorum.

En iyisi sarı beyaz siyah falan mı buradan anlaşılan? Yani işlev kalite aynı sadece sesi mi farklı oluyor renk skalasında?

Ses dışında ciddi bir farkları yok. Sizin zevkinize bağlı tamamen.

Bu rehbere bakabilirsiniz:

MSI Vigor GK Elite white şu ürüne bakar mısınız nasıldır diye? Cidden Gaming hakkında bilgim yok. Sistemimi yeni topladım şimdi hoparlör klavye ve mikrofon alacağım. Ve toplamda 3000 TL ayırdım bu 3 ürüne. Ona göre seçimler yapmak istiyorum.

Gereksiz pahalı. Switch'leri pek kaliteli değil.

Ses dışında ciddi bir farkları yok. Sizin zevkinize bağlı tamamen.

Bu rehbere bakabilirsiniz:

Gereksiz pahalı. Switch'leri pek kaliteli değil.
Ben Razer Ornata V3'e nedense bir tık ısındım hocam. Sanırım renk yok onda. Mecha ile membrane arasında bir ürün. Ortalama denilebilir. Arkadaş da zaten kullancısı olarak V2'den aşırı memnun olduğunu söylüyor. Sanırım ona yöneleceğim.

Ben Razer Ornata V3'e nedense bir tık ısındım hocam. Sanırım renk yok onda. Mecha ile membrane arasında bir ürün. Ortalama denilebilir. Arkadaş da zaten kullancısı olarak V2'den aşırı memnun olduğunu söylüyor. Sanırım ona yöneleceğim.

Hocam bilek desteği ve aydınlatma tarafında V2 daha iyi. Fiyat olarak da daha uygun. V2 tercih etmek daha mantıklı gibi.

Bu arada bende de Ornata Chroma V1 modeli var. 3 senedir kullanıyorum. Razer'ın güzel serilerinden birisi.

Hocam bilek desteği ve aydınlatma tarafında V2 daha iyi. Fiyat olarak da daha uygun. V2 tercih etmek daha mantıklı gibi.
Bilek desteği kısmında V2 deri diye biliyorum. Bunda tatlı bir plastik kullanıldığı ve solma soyulma vs yapmadığını okudum. Tabi yazanların yalancısıyım. Kararsızım :)

Uzun ömürlülük ürüne göre değişiyor hocam. Ortalama sese sahip red Switch'e bakabilirsiniz. Red Switch olarak bütçede MKW100 var.

Ben Ornata da Blackwidow da kullandım hocam çok rahatsız etmedi beni kullanırken şahsen. Şuanda elimde olmadığı için bir şey diyemiyorum tabii ki ama haklısınız. K3 yerine AOC GK500 onerecektim aslında ama aradaki fiyat farkı fazla. K70'e diyecek bir şey yok zaten.
MSI Vigor GK Elite white şu ürüne bakar mısınız nasıldır diye? Cidden gaming hakkında bilgim yok. Sistemimi yeni topladım şimdi hoparlör klavye ve mikrofon alacağım. Ve toplamda 3000 TL ayırdım bu 3 ürüne. Ona göre seçimler yapmak istiyorum.
Bu üstteki 4'ü de çok giriş seviye klavyeler. Markalarına aldanmayın.
Ayrıca Ornata V3'ü kesinlikle ama kesinlike önermiyorum. Razer logosuna para vermiş oluyorsunuz. Bu klavyeye 1500 TL vermek yerine 500TL'ye Redragon veya MSI'ın membran klavyesini alsanız aynı işlevi görür. Bu klavyeyi alanlar klavyeden zerre anlamayanlar ve markete girince "hm razer olsun" diyenler. Bunu önerenler yalnızca ağır sponsorlu, nereden baksan Razer'ın para yağdırdığı belli olan kanallar olur.

Nedenleri de sırasıyla şunlar:
1) Membran anahtarlar. Mech-membrane falan demesine kanmayın. Mekanik hissiyatını taklit edemez. Mekanik kadar uzun ömürlü olamaz. Bunlar özünde membran ile aynı. Sadece tamamen membran hissiyatı olmasın diye mekaniği başarısız bir şekilde taklit eden mekanizmalara sahipler. Yoksa 50TL'lik membran klavyenin bile yıllarca çalıştığını görüyoruz.

Uzun ömürden kastım, daha çok tuşun hissiyatını ne kadar süre boyunca koruyabileceği ve daha az tuşun bozulacağı süre. Malum, membrane anahtarlarda bir süre sonra membran zar sertleşip hissiyatını kaybediyor. Tuşu etkinleştirmek için uygulamanız gereken kuvvet artıyor. Yani tuş tuşluktan çıkıyor.

Mekaniğin getirdiği hiçbir avantaja sahip değil. Tek tek saymama gerek yok biliyorsunuzdur. Ama birkaç tane:
Örneğin mekanikler NKRO yani full anti-ghosting'e sahipken membranlar genellikle 6-8 falan oluyor. Yani 6-8-x tuşa aynı anda bastığınızda algılamıyorlar. Bu klavyede baktım ama yazmamışlar kaç tuş anti-ghosting olduğunu :)
Ya da hot-swap mekaniklerde anahtarları (tuşları değil, anahtarın kendisini) istediğiniz gibi söküp takabiliyorsunuz. Klavyenin PCB'si bozulana ya da hot-swap soketleri ölene kadar ömrü sınırsız.
Ya da istediğiniz hissiyatta tuş tercihi yapamıyorsunuz. Mesela mekanik alırsanız oyun için çok hızlı, sessiz tuşlar tercih edebilirsiniz. Yazı için daha ağır ve tuşu etkinleştirdiğinizi anlamanıza yarayan tactile anahtarlar seçebilirsiniz.
Çıkarılabilir kablo, coiled kablo, plastik kasa, alüminyum kasa, farklı boyutta tuş kapakları, farklı renkte tuş tuş kapakları VS. gibi birçok kişileştirme imkanına sahip.
VS...

Biz mecha-membran klavyeleri mekaniklerin 3'te 1 fiyatına alırken tercih ediyorduk. Mekanik yerine membran tercih etmek için özel olarak membranı seviyor olmanız lazım. Başka hiçbir neden olamaz. Ses diyorsanız bütçenizi biraz arttırıp Silent anahtarlı bir klavye alabilirsiniz. Kaldı ki Ornata V3 sessiz bir klavye değil gayet sesli bir klavye.

2) uV cOaTeD kEyCaPs. Pazarlama taktiği. Maksimum giriş hadi zorlasan ortaya yakın segment ABS keycaplari yutturuyorlar size. Bu fiyatta PBT tuş kapaklı klavyeler varken niye bunu tercih edesiniz? Bir süre sonra yüzeyi aşınacak, dokusu kaybolacak, yağlı ve kaygan bir his oluşturacak. Böyle olduktan sonra tuş kapaklarını değiştirmek istediğinizde değiştiremeyeceksiniz bile.

3) Bölgesel aydınlatma. Yani. Hani 1500 TL veriyorsunuz. Ben en son MK110 ve Cooler Master Masterkeys Lite L'de bölgesel aydınlatmalı klavye kullandım. O da mekaniği 3'te 1 fiyatıydı. 1500 TL'ye klavye alıyorsunuz bölgesel aydınlatma veriyor. Yok benim için aydınlatma o kadar önemli değil de. Aynı fiyata her-tuş aydınlatma varken niye tercih edesiniz?

4) Low-profile tuşlar. Baktınız mı bilmiyorum ama Ornata V3'ün tuşları low profile. Yani yükseklikleri daha az. Bir eksi değil ama özellikle low profile istemiyorsanız niye alasınız?

5) On-board hafıza bile yok.

Adamlar her şeyden kısmış kısmış. En temel membran klavyeyi yapmış. Bi "pRemİuM" bilek desteği eklemiş. Marka basınca olmuş 1500TL. Komedi şovu resmen.

Geri
Yukarı