RDR2'de Ghosting oluyor

İşletim sistemi
Windows 11

isimsizkahraman

Megapat
Makaleler
4
Yer
Akihabara
RAM
16GB 2x8 3200Mhz CL16
Ekran kartı
ASUS ROG STRİX RX 5500 XT 8GB OC
Anakart
ASUS B450M-A PRİME
İşlemci
R5 1600 AF 3.75Ghz
RDR2 Oyununda TAA FXAA kaynaklı ghosting var. Pikseller geç kayboluyor vs. TAA Ultra FXAA açık iken en az hissettirdiği ayar oluyor ancak yine de kampta domino taşı oynarken bile karakterin elinin bıraktığı izler duruyor.
TAA Kapatırsam da karakterin üstündeki kaplamalar da sorun oluşuyor.

TAA kapalı oynanmaz bu oyun 1080p'de. Medium'da ghosting çok belli, High'a alınca da LOD'lar bulanıklaşıyor hareket halinde iken. DLSS ile daha kötü gözüküyor oyun, daha fazla ghosting yaşanıyor. Mecbur TAA Medium - Res Scale 1.25'te kullanıyorum. Kuşlardaki, alevlerdeki ghostingi bir nebze azaltıyor.

TAA medium'a alın, TAA sharpening'i sadece 22 kademe artırın. Normalde Res Scale artırın derdim ama FPS'i felaket düşürüyor.
@isimsizkahraman Aslında oyunla alakalı değil. Bu olayı bayağı araştırdım. Oyun 4K için port edilmiş PC'ye, yani 4K'dan ne kadar aşağıda olursa dokular o kadar bulanıklaşıyor maalesef.

Öve öve bitiremedikleri oyunda ghosting sorunu var ve hala Update vermemişler. :D
TAA, DLSS teknolojisi böyle çalışıyor yapacak bir şey yok. Çok temiz yumuşatıyor kenarları, sıfır shimmering oluyor ama, ghosting fena. 1080p'de oluyor zaten bu sorunlar, 2K ve 4K'da yaşanmıyor.

Yok meşgulüm de.
Ben olsam değişik yollar denerdim. Mesela en düşük özelliklerden sırayla grafik kalitesini yükselterek aradaki farka bakmak gibi.

Bunları zaten denedim ve sorunun TXAA/FXAA kaynaklı olduğunu anladım. Boş yere konu açmadım zaten :) Kendim çözemedim onun için açtım.

Geri
Yukarı