Çözüldü Realtek sürücüsü yüklenmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

deadlook

Kilopat
Daha fazla  
RAM
16Gb 2900mhz
SSD veya HDD modeli
Sandisk 240Gb
Ekran kartı
Gtx 1660ti
Anakart
MSI H550m a pro
İşlemci
Ryzen 5 5600
Bugün işlemcimi Ryzen 5 2600X'ten Ryzen 5 5600 yükselttim işlemciyi taktıktan sonra bilgisayarı açtığımda ses gelmediğini gördüm format attım yazılım uyuşmazlıgı oldugunu düşünerek. İlk formattan sonra ses ile ilgili sıkıntım ortadan kalktı bir 1 saat kadar sıkıntısız takıldım sonra kullaklıktan dip ses gelmeye başladı ve reset attıgımda bilgisayarımda ses gene gitti. Bu süreçten sonra yazılımları kaldırdım yükledim DDU kullandım ama nafile. Ne yaptıysam Realtek düzgün yüklenmedi. Sadece ekran kartından NVIDIA outputdan ses alabiliyorum onun harici jaklardan ses gelmiyor. BIOS pilini çıkartıp biraz bekledigimde ses gene geldi ama sonra gene kullaklıktan cızırtı geldi ve sesler gitti. Reset attıgımda ise Realtek driveri geri kayboldu.

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    32,5 KB · Görüntüleme: 31
  • 2.png
    2.png
    37,7 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ben de NVIDIA sürüsücünü yükleme yaparken, özel kurulumu seçip sadece ekran kartı sürücüsünü yüklüyorum. Yapacağınız şey ses sürücüsünü kaldırıp, eski sürücüyü yüklemek.

Dostum o seçenegi çokdan eledim yani uygulamadım ekran kartının driverini komple silip Realtek'i öyle kurdum ama ses yok

Vallahi bilmiyorum anakart sitesinde ki sürücüyü deneyin hocam en son olarak.
Windows'u bir kez daha yükleyin son çare.

Diğer türlü aklıma ses çipinde bir sorun olabileceği geliyor? Ses varmış birdenbire falan gitti diyorsunuz yani durduk yere gitmez dip ses gelmesi falan belki de bir arıza vardır.

Sorunu çözdüm dostlarım sanırım şu anlık bir sıkıntı yok sorun işlemcideymiş işlemciyi söktügümde yuvasına tam oturmamış ve işlemci fanına yapışmış fanı söktügümde işlemci altında yoktu önce bir nasıl ya oldum sonra fanın altına baktıgımda fan ile aşk yaşamışlar resmen 😂 şu an tekrar taktım ve sorun yok gerçekten abi 3 gündür uğraşdıgım konu şukadar basit bir şeymiş gelde kafayı yeme yardımlarınız için teşekkür ederim iyi ki varsın Technopat ailesi
9475.1 sürücüsü ise sorunlu hoparlör kayboluyor jakı çıkarıp taktım yine de yok eğer burada Technopat'dan indirdiyseniz başka bir sürücü kurun. Bu sorun birçok kişide oldu.

9475.1 sürücüsü ise sorunlu hoparlör kayboluyor jakı çıkarıp taktım yine de yok eğer burada Technopat'dan indirdiyseniz başka bir sürücü kurun. Bu sorun birçok kişide oldu.

Hayır dostum buradan kurmadım format attıkdan sonra gelen sürücü ve diğer bütün sürücülerde bu sorunu yaşıyorum şu an mesela geri geldi ama gitmesi 2 dk sürmedi kullaklıkdan hiçbir ses gelmiyor dip ses hariç reset atınca da komple Realtek gidiyor

Konuya birkaç ek yapmak istiyorum Realtek ses sürücü geldiginde ve dip ses gelmeye başladıgında High Definition Audio denetleyicisini devre dışı bırak yapıp tekrar açtıgımda da Realtek kayboldu acaba sorun burada bir yerde mi lütfen artık kafayı yemek üzereyim işten kalan tüm zamanımı buna harcıyorum 😫

Son düzenleme:
Hayır dostum buradan kurmadım format attıkdan sonra gelen sürücü ve diğer bütün sürücülerde bu sorunu yaşıyorum şu an mesela geri geldi ama gitmesi 2 dk sürmedi kullaklıkdan hiçbir ses gelmiyor dip ses hariç reset atınca da komple Realtek gidiyor.

Konuya birkaç ek yapmak istiyorum Realtek ses sürücü geldiginde ve dip ses gelmeye başladıgında High Definition Audio denetleyicisini devre dışı bırak yapıp tekrar açtıgımda da Realtek kayboldu acaba sorun burada bir yerde mi lütfen artık kafayı yemek üzereyim işten kalan tüm zamanımı buna harcıyorum 😫

Hocam muhtemelen işlemci değişimi sonrası BIOS sıfırlanır burada bir sorun yok bu normal ama belki Windows ile ilgili chipset sürücüsü vs sorun yaşadı ya da aklıma bir şey gelmiyor.
Yapabileceğiniz şey en son chipset sürücü yükleyin
Buradan anakart modeline ve Windows sürümüne göre seçin. Daha sonra Realtek sürücü nereden yüklüyorsunuz? Update ile mi? Sürücü sürümü nedir? Mesela bende Update ile yüklemek istersem yani kendi önerdiğini yıllar önceki sürücüyü yüklüyor ve berbat yani ses kalitesi

Buradan da 9468.1 olanı indirip kurun bir alttakini.

Bunları deneyin ama öncesinde ses sürücünü komple silin. Ve ayrıca tüm ses aygıtlarını Aygıt Yöneticisi'nden kaldırın sonra yükleyin. Windows Update'den bir şey yüklemeyin.

Şu an o digital output dediği şeyden ses gelmez sizden hoparlör kaybolmuş bu sorun bende 9475.1 sürücüsünde olmuştu. Sonra düzeldi o yüzden dediğim 9468.1 olanı yükleyin. Verdiğim linkte AMD driver da ise chipset i seçip B550 seçin sonra Windows 11'ya da 10 ise hangisi ise onu indirip kurun.

Hocam muhtemelen işlemci değişimi sonrası BIOS sıfırlanır burada bir sorun yok bu normal ama belki Windows ile ilgili chipset sürücüsü vs sorun yaşadı ya da aklıma bir şey gelmiyor.
Yapabileceğiniz şey en son chipset sürücü yükleyin
Buradan anakart modeline ve Windows sürümüne göre seçin. Daha sonra Realtek sürücü nereden yüklüyorsunuz? Update ile mi? Sürücü sürümü nedir? Mesela bende Update ile yüklemek istersem yani kendi önerdiğini yıllar önceki sürücüyü yüklüyor ve berbat yani ses kalitesi

Buradan da 9468.1 olanı indirip kurun bir alttakini.

Bunları deneyin ama öncesinde ses sürücünü komple silin. Ve ayrıca tüm ses aygıtlarını Aygıt Yöneticisi'nden kaldırın sonra yükleyin. Windows Update'den bir şey yüklemeyin.

Şu an o Digital output dediği şeyden ses gelmez sizden hoparlör kaybolmuş bu sorun bende 9475.1 sürücüsünde olmuştu. Sonra düzeldi o yüzden dediğim 9468.1 olanı yükleyin. Verdiğim linkte AMD driver da ise chipset i seçip B550 seçin sonra Windows 11'ya da 10 ise hangisi ise onu indirip kurun.

DDU ile ses sürücüsünü kaldırıp dedigini yapacagım bakalım ne olacak

DDU ile ses sürücüsünü kaldırıp dedigini yapacagım bakalım ne olacak.

Aynen kaldırın Realtek'i seçin DDU ile sonra Windows'a girince tüm ses aygıtlarını kaldırın.

DDU da Windows Update ile sürücü yüklemesini engelle var onu da seçin. Ki yüklemesin.

Sonra dediğim sürücüyü kurun ve yeniden başlatın.

Gerekirse NVIDIA vs de kaldırın sonra tekrar kurulur onlar.

Aynen kaldırın Realtek'i seçin DDU ile sonra Windows'a girince tüm ses aygıtlarını kaldırın.

DDU da Windows Update ile sürücü yüklemesini engelle var onu da seçin. Ki yüklemesin.

Sonra dediğim sürücüyü kurun ve yeniden başlatın.

Gerekirse NVIDIA vs de kaldırın sonra tekrar kurulur onlar.

Maalesef hiçbir işe yaramadı hala ses alamıyorum

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    415,2 KB · Görüntüleme: 13
Evet yükledim fakat ses alamadım sadece ekran kartımdan HDMI'dan ses alabiliyorum hala.

Vallahi bilmiyorum anakart sitesinde ki sürücüyü deneyin hocam en son olarak.
Windows'u bir kez daha yükleyin son çare.

Diğer türlü aklıma ses çipinde bir sorun olabileceği geliyor? Ses varmış birdenbire falan gitti diyorsunuz yani durduk yere gitmez dip ses gelmesi falan belki de bir arıza vardır.

Geri
Yukarı