Rebornos nedir ve nasıl kurulur?

Eki Görüntüle 620927

Rebornos, yakın zamanda durdurulan Arch tabanlı antergos dağıtımının birebir kopyasıdır.
Oldukça sevilen ve distrowatch sıralamasında ilk onda yer alan antergos dağıtımının bir anda durdurulması bir çokları gibi beni de şok etmiş ve bir hayli üzmüştü.
Antegos dağıtımı kendine özgü cnchi adlı kurucu ile sürekli beta olmasına rağmen birçok masaüstü, çeşitli yazılım, aur deposunu otomatik etkinleştirme gibi seçenekler sunmasıyla ünlüydü.
Antergos dağıtımının durdurulmasından sonra bir gönüllü tarafından rebornos adıyla yeniden hayata döndürüldü.
Dönüşü muhteşem olan Rebornos'un Türkçe adı da "yeniden doğuş" anlamındadır.
Gerçekten Rebornos'un birebir antergos forku olacağını beklemiyordum.
Hani bir yerlerinden oynanmış, değişikliğe uğramış diye düşünüyordum.
Denediğimde kurulum oturumu dışında hiçbir fark göremedim.
Nedense kurulum oturumunu xfce yapmışlar.
Sadece kurulum için geçici olan bir oturumun normal masaüstü olmasına bence gerek yok.
Ancak bahsettiğim gibi kurucu Cnchi'nin beta olmasına karşılık geçici de olsa böyle sağlam bir masaüstü düşünülmüş olabilir.
Kurulum için denemek maksadıyla üç defa ayrı ayrı base, Openbox ve xfce kurdum.
Hepsini sorunsuz tamamladı, henüz yolun başındayken hatasız olmasına sevindim.
Zanedersem geliştirici bu dağıtımı süreklilik kazandırmak için çalışıyor.
Daha şimdiden kendi deposunu oluşturmuş, forumu ve Wiki'yi hazırlamış, daha başka çalışmalar için de görüyorum.
Umarım göründüğü gibi Arch ve antergos tabanını sürdürür.

Saf Arch denemek isteyenler için kurulum ortamında birçok seçenek sunma özelliğine sahip rebornos dağıtımını indirmek veya daha geniş bilgi için kendi resmi sitesini inceleyebilirsiniz.
Rebornos
Rebornos kurucu.

Eki Görüntüle 620928

Rebornos paket, aur deposu, kernel gibi tercih ekranı.

Eki Görüntüle 620930
Konuyu ilk defa gördüm. Bir iki ay öncesine kadar Android OS kurmaya çalışıp beceremedikten sonra elim boş kalmasın diyerek Linux kurmuştum sonuçta, bu konu paylaşıldığında dünyadan haberim yoktu. Garip bir şekilde logosunu beğendim bu dağıtımın ve onun haricinde de gayet de hoş duruyor. Kurulum sırasında Arco kadar seçenek sunuyor mu kurulum aşamasında. Çok fazla masaüstü ortamı sağlaması güzel fakat biraz eksik geldi bana. Grafiksel arayüzle kurulan diğer dağıtımlara kıyasla daha fazla seçenek sunsa da Arco kadar seçenek sunmuyor gibi geldi. Ek olarak tek öne çıkan özelliği fazla masaüstü seçeneği olması ve aur deposunu otomatik etkilnleştirmeyse Manjaro da 13 tane masaüstü seçeneği sağlıyor ve aur'un otomatik etkinleşmesi de o kadar da önemli gelmedi. Konu biraz eski olduğundan ve konu açıldığında dağıtım yeni piyasaya sürüldüğünden bu konuya bakarak yargılamak biraz saçma olsa da düşünclerim bunlar. Siz ne düşünüyorsunuz yaklaşık 3.5 ay sonra?

Konuyu ilk defa gördüm. Bir iki ay öncesine kadar Android OS kurmaya çalışıp beceremedikten sonra elim boş kalmasın diyerek Linux kurmuştum sonuçta, bu konu paylaşıldığında dünyadan haberim yoktu. Garip bir şekilde logosunu beğendim bu dağıtımın ve onun haricinde de gayet de hoş duruyor. Kurulum sırasında Arco kadar seçenek sunuyor mu kurulum aşamasında. Çok fazla masaüstü ortamı sağlaması güzel fakat biraz eksik geldi bana. Grafiksel arayüzle kurulan diğer dağıtımlara kıyasla daha fazla seçenek sunsa da Arco kadar seçenek sunmuyor gibi geldi. Ek olarak tek öne çıkan özelliği fazla masaüstü seçeneği olması ve aur deposunu otomatik etkilnleştirmeyse Manjaro da 13 tane seçeneği sağlıyor ve aur'un otomatik etkinleşmesi de o kadar da önemli gelmedi. Konu biraz eski olduğundan ve konu açıldığında dağıtım yeni piyasaya sürüldüğünden bu konuya bakarak yargılamak biraz saçma olsa da düşünclerim bunlar. Siz ne düşünüyorsunuz yaklaşık 3.5 ay sonra?
Archa bir kurucu ve AUR ekleyip biz dağıtım yaptık diyenlerin dağıtımlarını bu yüzden önemiyoruz. Herşeyin orjinali daha güzel oluyor. Biraz da emek sömürüsü gibi geliyor.

Archa bir kurucu ve AUR ekleyip biz dağıtım yaptık diyenlerin dağıtımlarını bu yüzden önemiyoruz. Herşeyin orjinali daha güzel oluyor. Biraz da emek sömürüsü gibi geliyor.
Hocam konuyla alakasız ama sizi yakalamışken sorayım dedim, müsait olduğunuz bir ara Gentoo hakkında bir konu açmanız çoğumuz için faydalı olur diye düşünüyorum. Gerçekten en çok merak ettiğim dağıtım Gentoo fakat bundan önce birkaç defa daha söylediğim gibi derslerime ağırlık verdiğimden şu an çok fazla bilgisayarla uğraşamıyorum ve bilgisayarım acayip güçsüz. Seneye Üniversite kazandığım taktirde yeni bir bilgisayarım olacak ve o bilgisayara ilk iş olarak Gentoo kuracağım. Yine de Gentoo hakkında ne fazla sayıda youtube videosuna denk geldim ne de kullanıcıların açtığı konulara. Kendi wiki sayfasının gayet başarılı olduğunu duydum fakat her zaman kullanıcıların yorumları daha hoş gelir bana. Genel bir bilgi edinmek adına Gentoo'da neden oyunların iyi çalıştığı söyleniyor, use flag mantığı ile ilgili genel birtakım bilgiler veya 16 (?) yıldır edindiğiniz tecrübelere dayanarak bazı bilgiler verseniz cidden çok iyi olur bence. Kendimi en çok Gentoo hakkında bilgisiz hissediyorum ve sizin tarafınızdan sunulacak olan bilgiler gerçekten çok değerli olurdu diye düşünüyorum. Böyle bir şey mümkün müdür?

Hocam konuyla alakasız ama sizi yakalamışken sorayım dedim, müsait olduğunuz bir ara Gentoo hakkında bir konu açmanız çoğumuz için faydalı olur diye düşünüyorum. Gerçekten en çok merak ettiğim dağıtım Gentoo fakat bundan önce birkaç defa daha söylediğim gibi derslerime ağırlık verdiğimden şu an çok fazla bilgisayarla uğraşamıyorum ve bilgisayarım acayip güçsüz. Seneye Üniversite kazandığım taktirde yeni bir bilgisayarım olacak ve o bilgisayara ilk iş olarak Gentoo kuracağım. Yine de Gentoo hakkında ne fazla sayıda YouTube videosuna denk geldim ne de kullanıcıların açtığı konulara. Kendi wiki sayfasının gayet başarılı olduğunu duydum fakat her zaman kullanıcıların yorumları daha hoş gelir bana. Genel bir bilgi edinmek adına Gentoo'da neden oyunların iyi çalıştığı söyleniyor, use flag mantığı ile ilgili genel birtakım bilgiler veya 16 (?) Yıldır edindiğiniz tecrübelere dayanarak bazı bilgiler verseniz cidden çok iyi olur bence. Kendimi en çok Gentoo hakkında bilgisiz hissediyorum ve sizin tarafınızdan sunulacak olan bilgiler gerçekten çok değerli olurdu diye düşünüyorum. Böyle bir şey mümkün müdür?

Edebiyatım fazla iyi değil, bu tarz konulara girişip dağıtım hakkında kötü izlenim oluşturmaktan korktuğum için yapmıyorum aslında. Gentoo'yu 12 yıldır falan kullanıyorum. Linux ilk kurulumumu sanırım 16 yıl önce yaptım. Oyunların iyi çalışmasının sebebi Gentoo'nun nispeten daha güncel olması ve işlemci mimarisinden tam olarak faydalanması, yani CPU bound bir oyun oynarken performans farkları daha belirgin oluyor, GPU bound durumlarda diğer dağıtımlardan çok da fazla farkı olacağını sanmıyorum. Dün mesela bir şey fark ettim, ben bir özel serverda WoW'un WOTLK paketini oynuyorum ve içimden Windows ile bir performans karşılaştırma yapmak geldi. Windows ile 180FPS aldığım noktada Linux ile arada uyumluluk katmanı olan Wine olmasına rağmen 200FPS aldığımı fark ettim. Bu büyük ihtimalle CPU bound olan WoW'un işlemci mimarisinden daha iyi faydalanmasından kaynaklanıyordu. Çok detaylı incelemedim ancak, farklı sebepler de olabilir. NVIDIA kullanıyorum bu arada

Edebiyatım fazla iyi değil, bu tarz konulara girişip dağıtım hakkında kötü izlenim oluşturmaktan korktuğum için yapmıyorum aslında. Gentoo'yu 12 yıldır falan kullanıyorum. Linux ilk kurulumumu sanırım 16 yıl önce yaptım. Oyunların iyi çalışmasının sebebi Gentoo'nun nispeten daha güncel olması ve işlemci mimarisinden tam olarak faydalanması, yani CPU bound bir oyun oynarken performans farkları daha belirgin oluyor, GPU bound durumlarda diğer dağıtımlardan çok da fazla farkı olacağını sanmıyorum. Dün mesela bir şey fark ettim, ben bir özel serverda WoW'un WOTLK paketini oynuyorum ve içimden Windows ile bir performans karşılaştırma yapmak geldi. Windows ile 180FPS aldığım noktada Linux ile arada uyumluluk katmanı olan Wine olmasına rağmen 200FPS aldığımı fark ettim. Bu büyük ihtimalle CPU bound olan WoW'un işlemci mimarisinden daha iyi faydalanmasından kaynaklanıyordu. Çok detaylı incelemedim ancak, farklı sebepler de olabilir. NVIDIA kullanıyorum bu arada
Birkaç konuda tüm oyunları açabileceğinizi iddia ettiğiniz için oyun konusunu merak ediyordum en başta. İllahaki cümlelerinizi seçerek güzel bir üslupla yazmanız gerekmez bence, herkes @illedelinux gibi gazetelerde köşeyazarlığı yapmamıştır zamanında. Eksik olması veya yanlış olmasından çok bilgiye odaklananlar için faydalı olacağını düşünüyorum fakat kendiniz buna girişmek istemiyorsanız yapmak zorunda değilsiniz tabii ki.

Birkaç konuda tüm oyunları açabileceğinizi iddia ettiğiniz için oyun konusunu merak ediyordum en başta. İllahaki cümlelerinizi seçerek güzel bir üslupla yazmanız gerekmez bence, herkes @illedelinux gibi gazetelerde köşeyazarlığı yapmamıştır zamanında. Eksik olması veya yanlış olmasından çok bilgiye odaklananlar için faydalı olacağını düşünüyorum fakat kendiniz buna girişmek istemiyorsanız yapmak zorunda değilsiniz tabii ki.
Yok her oyunu açabileceğimi iddia etmedim de hardcore olmayan oyuncuları tatmin edebileceğini iddia ettim Linux'un, şu anda çalışan yaklaşık 50 tane oyunum var. Olur tabi bir ara neden Gentoo kullandığıma dair bir konu açabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı