Redmi telefonlarda bellek uzantısı nedir?

Linux, Windows gibi işletim sistemlerinde de var olan Swap özelliğidir.

Linux'ta takas alanı, fiziksel bellek (RAM) miktarı dolduğunda kullanılır. Sistem daha fazla bellek kaynağına ihtiyaç duyarsa ve RAM doluysa, bellekteki etkin olmayan sayfalar takas alanına taşınır.

Yanlış bilmiyorsam Xiaomi kendi yazılımında vm.swappiness ayarını varsayılan olarak 100 değerinde getiriyor. Bu da, Android çekirdeğinin Swap dosyasını kullanma tercihini yüksek önceliğe çıkarıyor. Depolama birimi de RAM kadar hızlı olmadığından sisteminizde kasmalara neden olabilir. 8 GB RAM'iniz var ise kullanmanıza gerek yok, kapatmanız daha iyi olur.

Linux, Windows gibi işletim sistemlerinde de var olan Swap özelliğidir.

Linux'ta takas alanı, fiziksel bellek (RAM) miktarı dolduğunda kullanılır. Sistem daha fazla bellek kaynağına ihtiyaç duyarsa ve RAM doluysa, bellekteki etkin olmayan sayfalar takas alanına taşınır.

Yanlış bilmiyorsam Xiaomi kendi yazılımında vm.swappiness ayarını varsayılan olarak 100 değerinde getiriyor. Bu da, Android çekirdeğinin Swap dosyasını kullanma tercihini yüksek önceliğe çıkarıyor. Depolama birimi de RAM kadar hızlı olmadığından sisteminizde kasmalara neden olabilir. 8 GB RAM'iniz var ise kullanmanıza gerek yok, kapatmanız daha iyi olur.
Hocam gerekmediğinde kullanmıyor mu? Öncelik olarak donanım olan RAM'i kullanıyor zaten.

Hocam gerekmediğinde kullanmıyor mu? Öncelik olarak donanım olan RAM'i kullanıyor zaten.

Gerektiğinde kullanılıyor evet. Bu bahsettiğim ayar ne kadar kullanılması gerektiği ile alakalı. Yani az mı kullanmaya çalışacak, çok mu kullanmaya çalışacak, bununla ilgili.

Cihaza root atarak bu ayar düşürülebiliyor.

Ben bir yavaşlık yaşamadım.

Mesajda zaten yavaşlıklara neden olabilir dedim. Herkeste kötü bir durum oluşturacak diye bir kaide yok elbette. Kendi açımdan ben tavsiye etmiyorum yüksek boyutlu belleklere sahip cihazlarda.

Geri
Yukarı