Reeder'da 4.5G özelliği olmasına rağmen her zaman 4G bandında çekiyor

Metehan Efe

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Reeder P13 Blue Max l cihazı aldığımızda kasasında 4.5 g yazıyordu. Hatta internette bile destekler yazıyordu. Ama hattı takınca hep 4G bandında çekiyor. Bazen de LTE. LTE 4G demekmiş diye bir şey gördüm. Ayarlardan baktığımda maksimum 4G desteklediğini gördüm. Sizce bu cihaz maximum 4G mi destekliyor. Yoksa yanıldığım bir nokta var mı? Aynı kartı Huawei cihaza takınca 4.5G yazıyor.

4.5G diye bir standart yok aslında. Operatörlerin isim aldatmacası. Şu an dünya genelinde kullanılan LTE, gelişmiş LTE'dir. Yani LTE+ denilebilir. LTE+'a Türkiye'de 4.5G deniliyor. Telefonunun 4G yazması doğal çünkü 4G bandına bağlanıyor. Bazı cihazlarda 4.5G, 4G+ veya LTE+ yazar. Hepsi aynı şey.

Operatör ve cihaz farklılığı de etken bu durumda. IPhone'da taksan sadece LTE (4G) bende Note 9 Pro var Turkcell 4.5G yazıyor hem de VoLTE de ibaresi de çıkıyor. Kısaca bu telefonun maksimum destekleyeceği bant türü 4G.
5G sistemi çalışmaz çünkü içinde yok işlemci desteklemiyor.

Anladım fakat Huawei gibi markalarda ayarlarda genelde 4.5 G ve 4 g bantlarını ayrı gösteriyorlar. Bir de internette Vodafone bir yazı paylaşmış 4.5 g 4G ve 3G'ye göre 3 kat mı ne daha fazla hız sağlıyormuş. Ya da bizi kazıkladılar. Zaten Reeder'e güven olmaz.

Anladım fakat Huawei gibi markalarda ayarlarda genelde 4.5 G ve 4 g bantlarını ayrı gösteriyorlar. Bir de internette Vodafone bir yazı paylaşmış 4.5 g 4G ve 3G'ye göre 3 kat mı ne daha fazla hız sağlıyormuş. Ya da bizi kazıkladılar. Zaten Reeder'e güven olmaz.
Cihazın gösterdiği ağ türünün bir önemi yok. İsimlere takılmayın. 4.5G olayı tamamen isim aldatmacası. Benim telefonumda da düz LTE yazıyor. Bu, telefonumun enhanced LTE'yi desteklemediği anlamına gelmiyor.

Cihazında VoLTE ve VoWiFi özelliklerini kullanabiliyorsan enhanced LTE aktif demektir.

Daha fazla bilgi için;

Samsung'ta başka ülke ROM'u kurduğum zaman 4G oluyor. TR ROM'u 4.5G olarak gösteriyor. Aslında dünya da 4.5G diye bir şey yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı