Reeven E12 RGB İşlemci Soğutucu İncelemesi

Herkese merhabalar, bu konumda yeni kullanmaya başladığım Reeven E12 RGB Kule Tipi İşlemci Soğutucu incelemesi yapacağım. Bir buçuk yıldır Ryzen 5 2600 işlemcimi stok soğutucusu ile kullanıyordum. Boştaki fan sesinden bile rahatsız oluyordum, ayrıca sıcaklıklar da yazın çok yükseliyordu. Araştırmalarım sonucu ID Cooling SE 224 XT ve Reeven E12 arasında kalmıştım. Aslında ilk başta Reeven Hans almayı düşünüyordum ancak satıcıya sorduğumda kutu içinden AM4 yükseltme kiti çıkmadığını söyledi ve bundan dolayı vazgeçtim. ID Cooling SE 224 XT'yi forumda öven ve alan çok kişi var. Ancak bazı yorumlarda da fan sesinin biraz fazla olduğunu okudum (kişiye göre değişebilir bu durum tabi ancak özelliklerinde 32 dB'e kadar çıktığı yazıyor. Bu değer Reeven'da 20 dB). Bundan dolayı Reeven E12 aldım, 227 liraya.

Öncelikle kutu içeriği yeterli ve kurulum kitapçığı yeterince açıklayıcıydı. Montajı kasa içinde yaptım, yani anakartı sökmedim. İlk defa işlemci soğutucu söküp yenisini monte etmeme rağmen tek başıma zorlanmadım. Sadece soğutucu bloğa fanı takarken telleri geçirmek biraz uğraştırdı. (AMD stok fanı sökmekte zorlananlar bu konuya bakabilir.)

Kendi deneyimime göre, fanı sesli değil. Kasamda duyduğum tek ses HDD'nin takırtısı ve oyuna girince çalışan ekran kartı fanının sesi. 3 gündür kullanıyorum, işlemci fan sesini duymadım hiç.

Kutu içinden çıkan termal macunun W/m-k değeri yazmıyor ancak sıcaklık değerlerime bakılırsa uyduruk bir şey olduğunu düşünmüyorum. Hatta işlemcimdeki performansını beğenince ekran kartıma da artan termal macunu sürdüm ve işe yaradı.

Fanın hem dönme hızı (PWM) hem de LED'leri, destekli anakartlar aracılığıyla kontrol edilebiliyor. Benim anakartımda RGB desteği yok ancak fan; 4 pin RGB bağlantısı ve çoklayıcı ile geldiği için, Corsair Carbide Spec Delta kasamdaki fanların RGB kontrolcüsüne kolayca bağladım ve renkler senkronize olarak çalışıyor. Kutu fotoğrafında sol altta RGB kablosunun nasıl olduğu mevcut:
Kutu.jpg

Teknik özellikleri:
  • INTEL uyumluluk: LGA 115x / 1366 / 2011(V3) / 2066
  • AMD uyumluluk: AM2(+) / AM3(+) / FM1 / FM2(+) / AM4
  • Boyut: (Genişlik)123 x (Yükseklik)152 x (Derinlik)78mm (bu değerler fanla birlikte hesaplanmıştır)
  • Fan boyutu: 120 x 120 x 25mm
  • Isı borusu ölçüleri: Ø6mm x 4
  • Fan hızı: 500(±20%) ~ 1500(±10%) RPM
  • Hava akışı: 16 ~ 49 CFM
  • Statik basınç: 1.2 ~ 3.56 mm H2O
  • Ses şiddeti: 9 ~ 20 dBA
  • Ağırlık: 590g

Fan.png

Kendi yaptığım testlerde aldığım sonuçlar:

AMD Stok Fan:
  • Boşta: 40 derece
  • Cinebench multi-core: 6530 puan, 68 derece
  • Cinebench single-core: 989 puan, 53 derece
  • OCCT işlemci stres testi: 10 dakika = 70 derece

Reeven E12 RGB:
  • Boşta: 28 derece
  • Cinebench multi-core: 6762 puan, 48 derece
  • Cinebench single-core: 1008 puan, 44 derece
  • OCCT işlemci stres testi: 15 dakika = 49 derece
  • Assetto Corsa Nordschleife mapinde: 39-44 derece arası.
Sonuç olarak işlemci sıcaklığım ortalama 20 derece azaldı ve bu değerler benim için fazlasıyla yeterli. OC yapar mıyım bilmiyorum. İşlemcimim stok performansı bana yetiyor. Ancak OC yapsam bile bu soğutucu yetecek gibi görünüyor. Sorularınız varsa yardımcı olmaya çalışırım. Eklediğim fotoğraflardan RAM'lere yakınlığı ve kasada nasıl durduğu görünüyor (kamerada beyaz renk tam doğru çıkmamış):
Kasa içi görünüm.jpgKasa içi görünüm.jpgKasa içi görünüm.jpgFan.jpgFanışığı.jpgKasa.jpg

Abi peki öndeki fanların CFM değeri çok düşük elimi arkasına uzattığımda dibine götürmem gerekiyor yoksa rüzgar hissedemiyorum o öndeki fanları CFM değeri yüksek fanlar ile değişsem etkisi olur mu?

BIOS'tan fanların hızı ayarlanabiliyorsa önce öyle onu dene. Ama o kasanın sorunu fanlar değil de ön tarafında hava alacak bir yeri olmaması bence. Yani yanda çok az delikler var, buradan hava doğru düzgün giremez. Ön paneli çıkarıp kullanmayı denedin mi daha önce? Bu şekilde sıcaklıklar ne kadar oluyor denemediysen dener misin bi?

BIOS'tan fanların hızı ayarlanabiliyorsa önce öyle onu dene. Ama o kasanın sorunu fanlar değil de ön tarafında hava alacak bir yeri olmaması bence. Yani yanda çok az delikler var, buradan hava doğru düzgün giremez. Ön paneli çıkarıp kullanmayı denedin mi daha önce? Bu şekilde sıcaklıklar ne kadar oluyor denemediysen dener misin bir?

Fan ayarı yaptım ilk taktığımda 700RPM'de çalışıyordu ön panelş söküp oraya sineklik gibi bir şey takmayı düşünüyorum.

Temas var benimkinde, bir tık sağa doğru baskı da yapıyor fan. Ama tehlikeli düzeyde bir baskı değil. O yüzden dert etmedim. Daha yüksek profilde bir RAM kullansaydım ne olurdu bilemiyorum tabii.

Bende'de temas ediyor fanı takarken azıcık dokunuyor ama öyle slotu kıracak kadar ittirmiyor sıkıntı olmaz herhalde.
Ön paneli çıkarınca sıcaklıklar düşüyorsa evet öyle yapmak en mantıklısı.

Abi gelişme oldu kendi kendine sıcaklık düşmüş Render'da 99-100 arası kullanım 57-63 derece arası şu an ilk taktığımda 75 derece'ydi sıcaklık anlamadım kendi kendine düşmüş galiba yerine tam oturmamıştı ilk taktığımda şimdi yerine tam oturmuş gibi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı