Referans tasarımlı ekran kartlarının ne gibi olumsuz yönü olabilir?

Referans tasarımların olumsuz yanı içerisinde ısı borusu bulunmaması, artık günümüzde bazı referans tasarımlarda borular var ama onlarda çekrideğe temas halinde değil. Bu da hız aşırtma yapmamızda zorluk yaşatır bize. Özel soğutmalar da sadece soğutma güçlü değil! Aynı zamanda özel tasarımlar fabrikadan bellek ve saat hızları da yükseltilerek çıkartılıyor.

Ancak referans tasarımların bence en olumlu yönü, çok şıklar be abi. ;)
Şu kartlara bak referans tasarımlar ve özel tasarımlar hangisi daha şık ;)

imageview.php

180a.jpg

normal_ASUS-GeForce-GTX680_01.JPG

Siz karar verin. Referans tasarım mı daha şık? yoksa özel tasarım mı? ;) Bence referans.

Son düzenleyen: Moderatör:
Referans tasarımda kullanılan termal macunu yenileme gibi bir şansım var mı?

Tabii ki. Soğutucuyu, termal macunu değiştirebilir, RAM'lerin üzerine özel soğutma uygulayabilir hatta hatta su soğutma bloğu bile takabilirsin.

Referans tasarımların olumsuz yanı içerisinde ısı borusu bulunmaması, artık günümüzde bazı referans tasarımlarda borular var ama onlarda çekrideğe temas halinde değil. Bu da hız aşırtma yapmamızda zorluk yaşatır bize. Özel soğutmalar da sadece soğutma güçlü değil! Aynı zamanda özel tasarımlar fabrikadan bellek ve saat hızları da yükseltilerek çıkartılıyor.

Ancak referans tasarımların bence en olumlu yönü, çok şıklar be abi. ;)
Şu kartlara bak referans tasarımlar ve özel tasarımlar hangisi daha şık ;)

imageview.php

180a.jpg

normal_ASUS-GeForce-GTX680_01.JPG

Siz karar verin. Referans tasarım mı daha şık? yoksa özel tasarım mı? ;) Bence referans.

Bencede referans tasarım daha şık ;)

- - - Güncellendi - - -

Fakat konu soğutmaya gelince işler baya değişiyor :D. Bir yerde okuduğuma göre 7970 DirectCU II %600 daha iyi soğutma sağlıyormuş.

Ve bahseliden ses bu olmalı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
%600 daha iyi soğutma sağlamıyor. Söyleneni yanlış anlamışsın. %600 daha geniş bir hava yayım alanı sunuyor. %20 daha iyi soğutma sağlıyor.

Bu arada verdiğin videoda, fan hızı elle %100 yapılmış. Ben hiçbir zaman, referans bir kartın dahi fan hızı %100'e çıkmaz ;)

Referans kartları CF ve SLI için tercih ediliyor keza anakartta kapladıkları slot alanı daha az. Mesela DirectCUII'li iki ekran kartıyla SLI veya CF yapman (hele ki 3 slot kaplayanlarla) çok zor. Yani yapsan bile en az 2 PCI-E slotun kullanılamaz olur ve çok ciddi güç tüketimi olur. Ve Recep abinin dediği doğru PWM dediğimiz olayla ekran kartı fanı en fazla %60'a çıktığını gördüm. O kart Catalyst Control Center'dan elle %100 yapılıyor arada ben de yapıyorum çabuk soğusun diye... Ayrıca referans soğutmalarda sadece aliminyum yaprakların kullanıldığını, diğer bütün markalarda (üst düzey kartlar için konuşuyorum) ısı boruları kullanılıyor. En az 2 tane...

%600 daha iyi soğutma sağlamıyor. Söyleneni yanlış anlamışsın. %600 daha geniş bir hava yayım alanı sunuyor. %20 daha iyi soğutma sağlıyor.

Bu arada verdiğin videoda, fan hızı elle %100 yapılmış. Ben hiçbir zaman, referans bir kartın dahi fan hızı %100'e çıkmaz ;)

Aklımda öyle kalmıştı :) Peki bu DirectCU II soğutması 2.5 kat daha uzun ömürlü diye biliyorum. Referans tasarımlardan bu farkı oluşturan nedir?

Aklımda öyle kalmıştı :) Peki bu DirectCU II soğutması 2.5 kat daha uzun ömürlü diye biliyorum. Referans tasarımlardan bu farkı oluşturan nedir?

Referans soğutma kapalı bir tasarıma sahip olduğu için çok toz topluyor. DirectCU II gibi soğutma çözümleri ise çok daha kolay temizlenebiliyor. Ayrıca DirectCU II gibi soğutmalarda ısı boruları nikel ile kaplanırken referans soğutmada bakır ısı boruları genelde olduğu gibi bırakılıyor.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı