Rehber Regedit ile hata alınan Windows hizmetlerini açma ve kapatma

Merhaba, bu makalemde Regedit ile Windows hizmetlerini açmayı ve kapatmayı göstereceğim.

Kapatılamayan ve açılamayan, hata veren Windows hizmetleri için çok işe yarayan bir çözümdür.

Çalıştır'ı, Windows tuşu ve "R" basarak açıyoruz ve regedit yazıyoruz.

Prime777.png

Regedit'e girdiğimiz zaman, Windows servislerinin olduğu Regedit girdisine girmemiz gerekiyor.

Regedit'in arama yerine bunu yazınız:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services

Prime777.png

Servislerin olduğu Regedit girdisine girmiş oluyoruz.

1659128631644.png

Hangisinin, hangi hizmet olduğunu nereden bileceğim?

1- Hizmetleri açın ve kapatmak veya açmak istediğiniz hizmete çift tıklayın. Üst kısımda, hizmet adı yazacak. Örnek olarak: UserDataSvc_34db6

Prime777.png

2- Üst kısımda yazan hizmet adını, Regedit üzerinde bulun.

3- Regedit üzerinde hizmeti bulduktan sonra, "start" adlı girdiye sağ tıklayıp değiştir diyoruz.

Adsız.png

Adsız.png

4- Değiştir bastığımız zaman, sayı girmemiz gerekecek. Öncelikle, sayıların ne anlama geldiğini anlatmak istiyorum.

• "2" sayısı, hizmeti otomatik başlatmak içindir. Hizmetin "otomatik" başlamasını istiyorsanız "2" yazmalısınız.
  • "3" sayısı, hizmetin "elle" bir şekilde başlatmak içindir. Hizmetin "elle" olarak başlamasını istiyorsanız "3" yazmalısınız.
  • "4" sayısı, hizmeti tamamen durdurmak içindir. Hizmeti tamamen durdurmak için "4" yazmalısınız.
Ben burada, hizmetin gereksiz olduğunu düşündüğüm için "4" yazacağım.

Adsız.png

Sayınızı girdikten sonra ve tamam dedikten sonra, sisteminizi yeniden başlatmanız gerekiyor.

Adsız.png

Bu kadardı. Erişim engeli, hizmet kapatamama, hizmet açılmama sorunu için Regedit üzerinden çözümdür.

Bu rehber Defender için işe yarar mı?

Denemedim ama her türlü hizmeti kapattığı için evet, Defender hizmetlerine yapabilirsiniz. Bana göre Defender Control ile kapatmak daha kolay ve sorunsuz.

Peki hocam, gösterdiğiniz hizmete sahip isimleri (sonu _34DB6 gibi bitenleri) kapatınca tekrar açılıyor. Buradan kapatsam bir daha açılmaz değil mi?

Peki hocam, gösterdiğiniz hizmete sahip isimleri (sonu _34DB6 gibi bitenleri) kapatınca tekrar açılıyor. Buradan kapatsam bir daha açılmaz değil mi?

Evet, bir daha açılmaz. Her önünüze gelen hizmete yapmayın, Windows için kritik hizmetler olabilir. Gereksiz düşündüğünüze ve kapatmak için hata aldığınız hizmete yapın.

@408157 az önce Defender için denedim işe yaramadı.🙂

Windows Defender'in bir sürü bağlı hizmeti var. Hepsini kapatman gerekiyor. Microsoft, bunu fixlemiş olabilir Defender'in daha da gelişmesi için. Defender Control ile kapatmak daha mantıklı bu yüzden.

Hata veren hizmetlerin nasıl kapatıldığını araştıracaktım da üşengeçlikten bir türlü araştırmadım.

Faydalı bir rehber, emeğinize sağlık. :)

Çok teşekkürler. Bazı hizmetlerin, girdilerin farklı sayıları var, örnek olarak "0" gibi. Hizmetten hizmete değişiyor ama genel olarak çoğunun sayıları belli. Ben dediğim sayıları yapınca hiç sıkıntı yaşamadım ama internette araştırınca farklı sayı değerleri var.

Denemedim ama her türlü hizmeti kapattığı için evet, Defender hizmetlerine yapabilirsiniz. Bana göre Defender Control ile kapatmak daha kolay ve sorunsuz.

Defender Control o kadar sağlıklı değil. Ben bir ara VMware de kapatmıştım Defender'i bu program ile sonradan geri açamamıştım.

Geri
Yukarı