Regular expression tüm karakterleri kullanamama sorunu

muratceylan

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Ben regexp'de ---.----- yanda görmüş olduğunuz gibi maille benzer bir kontrol oluşturuyorum. İlk 3 karakter harf olacak son 5 karakter ise tüm karakter olabilir. Ben mantığını az çok anladım ama bir türlü tüm karakter kullanmayı yapamadım [a-zA-Z]{3}. Buraya kadar tamam noktadan sonra gelecek olan tüm karakterleri nasıl yazarım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Cevap: [a-zA-Z]{3}\..{5}

[a-zA-Z] a'dan z'ye veya A'den Z'ye olan bir harfi bulur.
{3} a'dan z'ye veya A'den Z'ye olan harflerin üç kere bulunması gerektiğini belirtir.
\. sadece noktayı bulur. (Başında '\' var çünkü sadece noktanın başka bir anlamı vardır.)
. herhangi bir karakteri bulur. (Sadece noktanın anlamı budur. Satır sonu karakteri hariç bütün karakterleri bulur.)
{5} beş kere herhangi bir karakteri bulur.

Kendin denemek istiyorsan:
Regex101 - online regex editor and debugger

Cevap: [a-zA-Z]{3}\..{5}

[a-zA-Z] a'dan z'ye veya A'den Z'ye olan bir harfi bulur.
{3} a'dan z'ye veya A'den Z'ye olan harflerin üç kere bulunması gerektiğini belirtir.
\. sadece noktayı bulur. (Başında '\' var çünkü sadece noktanın başka bir anlamı vardır.)
. herhangi bir karakteri bulur. (Sadece noktanın anlamı budur. Satır sonu karakteri hariç bütün karakterleri bulur.)
{5} beş kere herhangi bir karakteri bulur.

Kendin denemek istiyorsan:
Regex101 - online regex editor and debugger
Teşekkürler hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı