Rehber İyi Bir Gaming PC Toplamak

Rehber Yararlı Mı?

• Oy verenlerin toplamı
    67
Makaleler
19
Yer
Çankaya, Ankara
Sadece donanım olarak yazacağım söyleyim. Ve sıfır parçalar.

1) İşlemci:

İşlemci olarak eğer Gaming PC toplayacaksanız en az AMD Ryzen 3 3100 ve Intel Core i3-10100 öneriyorum. Artık 4C/4T işlemciler alınmaz. Orta düzeyde ise AMD Ryzen 5 2600 (3600X para yetiyorsa bakın.) veya Intel Core i5-9400F (mümkünse 10400F daha iyi olacaktır.) minimum olarak alınması gereken işlemcilerdir. Üst düzeyde ise minimum i7-9700 veya AMD Ryzen 7 2700X minimum olmalı. Ultra düzeyde ise -kastım i9 ve R9- 9900K (mümkünse 10900K) ve 3900X minimum olmalı.

Şu an 9.Nesil Intel önermiyorum çünkü soket ömrü doldu.

2) Ekran Kartı:

Ekran kartı eğer Gaming PC toplayacaksanız minimum AMD Radeon RX570 4 GB veya NVIDIA GeForce GTX 1650 Super 4 GB olmalı. Aşağısına inilmesini önermiyorum. Biraz daha üst düzeylere çıkıldığında AMD tarafında RX 5500 XT, RX5600(XT) ve RX 5700 XT, NVIDIA tarafında GTX 1660S, RTX 2060, RTX 2060S veya RTX 2070(S) bakılabilir. Fakat ben şu an RX 5500 XT veya GTX 1660S öneriyorum. Sırf AMD Ryzen 5/7 veya Intel Core i5/i7 için GPU'dan kısmayın. Mesela:

Intel Core i5-10400F + RTX 2060 > Intel Core i7-10700 + GTX 1650S/1660S

Soğutması iyi modelleri öneriyorum. ASUS TUF GPU önermiyorum ama ASUS TUFevo öneriyorum. Çünkü Evo modelinde soğutma yenilendi. Eğer

3) Bellek:

Bu konuda söyleyeceğim fazla bir şey yok. Fakat AMD Ryzen sistem toplayacaksanız RAM hızı en az 3000MHz olmalı. Ekstra olarak gecikme süresi az olan RAM'leri seçmeye özen gösterin. Mesela:

CL 15 RAM > CL 20 RAM

Bu şekildedir.

3) Anakart:

Önemli bir kısım. Şimdi VRM ve mosfet soğutması olmayan anakartları önermiyorum. Mesela ASUS B450M Bulk Dragon yanlış hatırlamıyorsam. Eğer OC yapacaksanız A320 chipset almayın. Çünkü o chipsette OC yapamazsınız. AMD Ryzen destekleyen anakartlarda A320 chipset haricinde OC yapma imkanınız var. Fakat Intel'de böyle değil. Sadece Z serisi chipsete sahip anakartlar OC yapılabiliyor. Ayrıca desteklenen RAM frekansı iyi olmalı. Ek olarak Ryzen alacaksanız PCI-e 4.0 olursa daha iyi olur. Chipset ve soket yapısı da çok önemlidir. Mesela i7-4790K işlemciyi Z490 chipset anakarta takamazsınız. Fakat AMD Ryzen 5 1600X işlemciyi BIOS güncellemesi ile B450 chipset anakarta takabilirsiniz. Eğer M.2 NVMe SSD takacaksanız M.2. NVMe destekli bir anakart seçmeniz gerekiyor. Bazılarına 2 RAM slotu az gelebiliyor. Dileyen 4 RAM slotlu alabilir ama sırf 4 RAM slotu için parçalardan kısmayın.

4) Kasa:

Önü mesh yapıya sahip hava sirkülasyonu iyi kasaları almaya özen gösterin. Her RGB kasa iyi değildir. Bazı PSU'lu kasaları önermiyorum. Ayrıca anakart boyuna ve GPU boyuna göre kasa almak daha mantıklı olacaktır. Sırf RGB diye dandik kasa seçmeyin. Önü mesh hava sirkülasyonu iyi bir kasa tercih edin.

5) PSU:

Hadron, Platoon, Everest, Rampage, GameBoost, Gamepower markalarının C4 PSU' larını almamaya özen gösterin. Mümkünse FSP, Cooler Master, Corsair vb. iyi markaların PSU' sunu almaya özen gösterin. Unuttuğum iyi veya C4 PSU markaları olabilir. Ama PSU mutlaka 80+ sertifikası olmalı ve verimliliği iyi olmalı.

6) SSD/HDD/SSHD:

James Donkey, Turbox vb. dandik SSD (HDD) markalarını almayın. Samsung markasına yönelin, sonrasında SSD HDD oldu gibi konular çıkıyor. Para yetiyorsa mutlaka M.2 NVMe SSD alın ama anakartın desteklemesine bağlı bu konu.

HDD alırken 7200RPM olmalı bence minimum. Günümüzde oyunların boyutu arttı. En az 1TB olmalı.

7) Soğutma:

Soğutma her bilgisayar gerek dizüstü gerek masaüstü için önemli. Masaüstü bilgisayarlar laptoplara göre daha az ısınıyor. Neyse konumuza dönelim. Bilgisayarınızın soğutması iyi olmalı. Eğer stok soğutucuyla AMD Ryzen 5 3600(X) kullanacaksanız BIOS'tan Core Perfonmance Boost (CPB) kapalı olmalı. Önerim kule tipi güzel bir soğutucu kullanmanız o işlemci için. Onun dışında Arctic MX-4 veya CM MasterGel serisinden bir termal macun alın. Intel stok soğutucuyla OC yapmayın. Ayrıca 6 ayda bir kasa temizliği yapın ve termal macun yenilemesi yapın. Soğutma açısından SSD ve HDD'yi tost gibi üst üste koymayın. Bakın bu SSD/HDD/SSHD'deki yüksek sıcaklık bir süre sonrasında veri kaybetmenize sebep olabiliyor.

Ek olarak söyleyeceğim ise dengesiz RAM kullanmayın. Mesela şu 2 sistem hatalı olur:

Intel Core i3-10100 GTX 1650S 64 GB RAM

Veya

Intel Core i9-10980XE RTX 3090 2 GB RAM

Umarım faydalı olmuşumdur. Geliştirilecek kısımları var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Emeğe kesinlikle saygı. Fakat Gaming amaçlı kullanılan makinalar için ilk olarak yapılması gereken şey:
Bütçe.
Bütçeye göre şerbet verilir. Sizin yaptığınız rehber minimum fiyat performans rehberi tarzında bir şey olmuş. Ellerinize sağlık.

Emeğe kesinlikle saygı. Fakat Gaming amaçlı kullanılan makinalar için ilk olarak yapılması gereken şey:
Bütçe.
Bütçeye göre şerbet verilir. Sizin yaptığınız rehber minimum fiyat performans rehberi tarzında bir şey olmuş. Ellerinize sağlık.
Haklısınız. Bütçesi iyi olmayan kişiler iyi bir APU sistem toplayabilir.

AMD sistem için önümüzdeki nesle de uygun Wi-Fi dahili olması tercih nedeni bir anakart almayı düşünüyorum. Wi-Fi haricide olabilir. Hangisi daha verimli olur net bir bilgim yok. Anakart için 1-2K bütçe ayırmayı düşünüyorum. Herhangi bir öneride bulunabilir misiniz

Buna ek olarak bin bilsen de bir bilene tanış felsefesi ile konu açmanızı öneriyorum. Sizin göremediğinizi başkası görebilir. Faydalı konu.

Dediğinizi pek anlayamadım :D. Bildiğim kadarıyla insanlara faydalı olmak istedim.
Sistem toplarken Caner Uncu gibi bilgili birisi olsanız bile konu açın demeyi kastetmiştim hocam.

Sadece donanım olarak yazacağım söyleyim. Ve sıfır parçalar.

1) işlemci:

İşlemci olarak eğer Gaming PC toplayacaksanız en az AMD Ryzen 3 3100 ve Intel Core i3-10100 öneriyorum. Artık 4C/4T işlemciler alınmaz. Orta düzeyde ise AMD Ryzen 5 2600 (3600X para yetiyorsa bakın.) veya Intel Core i5-9400F (mümkünse 10400F daha iyi olacaktır.) minimum olarak alınması gereken işlemcilerdir. Üst düzeyde ise minimum i7-9700 veya AMD Ryzen 7 2700X minimum olmalı. Ultra düzeyde ise -kastım i9 ve R9- 9900K (mümkünse 10900K) ve 3900X minimum olmalı.

Şu an 9.nesil Intel önermiyorum çünkü soket ömrü doldu.

2) ekran kartı:

Ekran kartı eğer Gaming PC toplayacaksanız minimum AMD Radeon RX570 4 GB veya NVIDIA GeForce GTX 1650 Super 4 GB olmalı. Aşağısına inilmesini önermiyorum. Biraz daha üst düzeylere çıkıldığında AMD tarafında RX 5500 XT, RX5600(XT) ve RX 5700 XT, NVIDIA tarafında GTX 1660S, RTX 2060, RTX 2060S veya RTX 2070(s) bakılabilir. Fakat ben şu an RX 5500 XT veya GTX 1660S öneriyorum. Sırf AMD Ryzen 5/7 veya Intel Core i5/i7 için GPU'dan kısmayın. Mesela:

Intel Core i5-10400F + RTX 2060 > Intel Core i7-10700 + GTX 1650S/1660S.

Soğutması iyi modelleri öneriyorum. ASUS TUF GPU önermiyorum ama ASUS tufevo öneriyorum. Çünkü Evo modelinde soğutma yenilendi. Eğer.

3) bellek:

Bu konuda söyleyeceğim fazla bir şey yok. Fakat AMD Ryzen sistem toplayacaksanız RAM hızı en az 3000MHz olmalı. Ekstra olarak gecikme süresi az olan RAM'leri seçmeye özen gösterin. Mesela:

CL 15 RAM > CL 20 RAM.

Bu şekildedir.

3) anakart:

önemli bir kısım. Şimdi VRM ve mosfet soğutması olmayan anakartları önermiyorum. Mesela ASUS B450M bulk Dragon yanlış hatırlamıyorsam. Eğer OC yapacaksanız A320 chipset almayın. Çünkü o chipsette OC yapamazsınız. AMD Ryzen destekleyen anakartlarda A320 chipset haricinde OC yapma imkanınız var. Fakat Intel'de böyle değil. Sadece Z serisi chipsete sahip anakartlar OC yapılabiliyor. Ayrıca desteklenen RAM frekansı iyi olmalı. Ek olarak Ryzen alacaksanız PCI-e 4.0 olursa daha iyi olur. Chipset ve soket yapısı da çok önemlidir. Mesela i7-4790K işlemciyi Z490 chipset anakarta takamazsınız. Fakat AMD Ryzen 5 1600X işlemciyi BIOS güncellemesi ile B450 chipset anakarta takabilirsiniz. eğer M.2 NVMe SSD takacaksanız m.2. NVMe destekli bir anakart seçmeniz gerekiyor. Bazılarına 2 RAM slotu az gelebiliyor. Dileyen 4 RAM slotlu alabilir ama sırf 4 RAM slotu için parçalardan kısmayın.

4) kasa:

önü mesh yapıya sahip hava sirkülasyonu iyi kasaları almaya özen gösterin. Her RGB kasa iyi değildir. Bazı PSU'lu kasaları önermiyorum. Ayrıca anakart boyuna ve GPU boyuna göre kasa almak daha mantıklı olacaktır. Sırf RGB diye dandik kasa seçmeyin. Önü mesh hava sirkülasyonu iyi bir kasa tercih edin.

5) PSU:

Hadron, platoon, Everest, Rampage, gameboost, Gamepower markalarının C4 PSU' larını almamaya özen gösterin. Mümkünse FSP, Cooler Master, Corsair vb. iyi markaların PSU' sunu almaya özen gösterin. Unuttuğum iyi veya C4 PSU markaları olabilir. Ama PSU mutlaka 80+ sertifikası olmalı ve verimliliği iyi olmalı.

6) SSD/HDD/SSHD:

James Donkey, Turbox vb. dandik SSD (HDD) markalarını almayın. Samsung markasına yönelin, sonrasında SSD HDD oldu gibi konular çıkıyor. Para yetiyorsa mutlaka M.2 NVMe SSD alın ama anakartın desteklemesine bağlı bu konu.

HDD alırken 7200RPM olmalı bence minimum. Günümüzde oyunların boyutu arttı. En az 1TB olmalı.

7) soğutma:

Soğutma her bilgisayar gerek dizüstü gerek masaüstü için önemli. Masaüstü bilgisayarlar laptoplara göre daha az ısınıyor. Neyse konumuza dönelim. Bilgisayarınızın soğutması iyi olmalı. Eğer stok soğutucuyla AMD Ryzen 5 3600(X) kullanacaksanız BIOS'tan Core perfonmance Boost (CPB) kapalı olmalı. Önerim kule tipi güzel bir soğutucu kullanmanız o işlemci için. Onun dışında Arctic MX-4 veya CM MasterGel serisinden bir termal macun alın. Intel stok soğutucuyla OC yapmayın. Ayrıca 6 ayda bir kasa temizliği yapın ve termal macun yenilemesi yapın. Soğutma açısından SSD ve HDD'yi tost gibi üst üste koymayın. Bakın bu SSD/HDD/SSHD'deki yüksek sıcaklık bir süre sonrasında veri kaybetmenize sebep olabiliyor.

Ek olarak söyleyeceğim ise dengesiz RAM kullanmayın. Mesela şu 2 sistem hatalı olur:

Intel Core i3-10100 GTX 1650S 64 GB RAM.

Veya.

Intel Core i9-10980XE RTX 3090 2 GB RAM.

Umarım faydalı olmuşumdur. Geliştirilecek kısımları var.

Hocam çok faydalı olmuş. Bir hata gördüm düzeltin isterseniz. Intel işlemci stok fanla o.c yapılmaz çünkü k serisi işlemcilerin yanında stok soğutucu verilmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı