Rehber: Klavye Fare Çekmecesi Yapımı

Bütçe
90-100 TL

fullmetal

Kilopat
Makaleler
1
Herkese iyi sosyaller. Belki fikir verir diye kendi yaptığım klavye çekmecesini paylaşacağım.

Temmuz ayında bir çalışma masası aldım. Ceramical diye bir marka, yüksekliği 73 ve genişliği 140 CM olan bir masa. Şu:

Ceramical.jpg

Masa çok yüksek geldi. Önceki masamda yine klavye çekmecesi vardı ve ona alışmıştım. Kollarımı yukarda tutmak için çaba harcarken gerçekten oyun oynamak benim adıma çile gibi. Masa basit bir masa bu arada. Malzemesi vasat, sallanıyor (çok önemli değil benim için) ama montajı oldukça kolay.

Netten klavye çekmecesi seçeneklerine baktım ama tatmin edici sonuçlar bulamadım. Amazon'da satılan birkaç ürün var ama çok da iyi yorumlara sahip değiller. Ve nihayetinde kendim çekmeceyi yapmaya karar verdim.

Kullandığım malzemeler şunlar:

01 Malzeme.jpg

Çekmece rayı burada önemli. Çekmece olarak kullanacağınız malzemenin ağırlığı ve boyutuna uygun ray kullanmak gerek. Benim çekmece olarak seçtiğim malzeme 35x70 boyutunda. Onun için 35CM uzunluğu olan raylar tercih ettim. Ray genişliği 27MM. Genişlik ne kadar fazla olursa o kadar ağırlık taşır.

L şeklinde gördüğünüz malzeme ise aslında deprem hazırlığı adına dolap sabitlemek için aldığı bağlantı ekipmanlarından elimde olanlar. Bu L parçanın linki:

Bu L parçaya çekmece raylarını ve tabii ki iki ray ortasına da suntalam denilen tahta parçayı yerleştirdim.

02 İlk Montaj.jpg

Sunta vidalarıyla sürgüyü suntaya sabitledim. Ve somunlu vidayla da L parçayı sürgüye sabitledim. Bu noktada somun vidaya dikkat edin seçerken. Çok yüksek olursa rayın hareketini engeller. Çok uzun bir vida olması gerekmedi ama biraz kalın olsa iyi olur çünkü hem ellerimi dayayacağım hem de suntalam parçayı tutacak. Ben şöyle bir şey kullandım:
IMG_20230828_184904.jpg

Her iki sürgü ve 4 L parça tamamlanınca:

04 İlk montaj tamam.jpg

L parçaların dengeli olması önemli çünkü bunları masanın altına monte edeceğiz.

05 Denge.jpg

Burada dengesiz olmasına bakmayın, ayarladım onu ben :)

06 Masa altı.jpg

Her L parçayı üçer tane vidayla masaya sabitledim ve sonuç:

07 son.jpg

08 Final.jpg

Sürgü fıyatı 50 lira. Vidalara 10 lira civarı bir şey verdim. Suntalam parça sağ olsun bir arkadaşımdan :) Netten istediğiniz ölçüde sipariş verebileceğiniz yerler mevcut, N11 bile yapıyor. L ekipman tanesi 13 lira ama belli fiyat altına kargo ücretli, ona dikkat etmek gerek.

Uyarılar: L parçalar sivri uçlu. Masanın altına falan eğilme durumunda dikkat gerektirir. Özellikle evde küçük çocuk varsa. Dizlerinizi de çarpma ihtimaline karşı dikkatli olmak gerek.

Umarım işe yarar.😊

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Ben çekmece ölçüsünü klavye ve mouse pad uzunluğuna göre belirledim. İkisi toplam ne kadar uzunlukta tercih edilecekse, en az o uzunlukta bir çekmece uzunluğu belirlenmeli.

Geri
Yukarı