Rehber Laptopum neden ısınıyor? Laptop ısınma sorunlarının çözümü nedir?

Trieetz

Kilopat
Makaleler
9
Öncelikle herkese iyi bayramlar. Bu rehberimde sizlere laptopların neden ısındığını ve bu ısınma sorunlarını nasıl çözeriz onu anlatıcam. Umarım bilmeyen ve bu sorunu yaşayan tüm arkadaşlar yazdığım rehberden sonra ısınma sorununun çözümüne ulaşırlar.

Laptop neden ısınır ve ısınma sorunun çözümleri nelerdir?

Laptoplar masaüstü sistemlere göre daha küçük oldukları için soğutma anlamında bazen laptop fanları yetersiz kalabiliyor ve bu da laptopunuzun ısınmasına yol açıyor. Peki neden kaynaklanır ısınma sorunları ?

1. Laptop temizliği ve termal macun değişimi:

Önemli Not: Garantisi olan arkadaşlar bu işlemi servise vererek yaptırabilir.

1. Laptop temizlemek:

Isınma sorunun en büyük etkeni yıllardır kullanılan laptopun fanında ve fan çıkışında biriken tozdur. Bilgisayarlarımız manyetik olduğu için sistemimizde tozlanma olur. Buna verebileceğim en iyi örnek iki gün kullanılan monitörün ekranının tozlanmasıdır. Laptopların fan çıkışı ve özelliklede fan üzerinde büyük ölçüde tozlar bulunur. Bunları senede bir kere temizlemenizi tavsiye ederim. Bu işlemi yapabilmek için laptopunuzu sökmeniz gerekmekte. Laptopunuzun marka modelini Google'da aratarak nasıl söküldüğünü görebilirsiniz.

1. Termal macun değişimi:

Isınma sorununun en iyi çözümü termal macun değişi midir? Termal macun içinde bulunan iletken madde sayesinde fan bloğu ve işlemci ya da ekran kartı arasındaki boşluğu doldurur ve termal macunda bulunan iletken madde sayesinde ısı düşer. Termal macun değişimi ile ilgili alttaki videoları kontrol edebilirsiniz. Technopat YouTube kanalında maalesef termal macun değiştirme videosu bulamadım bu yüzden başka YouTube kanallarından paylaşım yaptım. Kuralları bozduysam tüm moderatör ve yönetimdeki kişilerden özür dilerim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Termal macun internetten sipariş verilebilir. Size tavsiyem yurtdışından getirtmeniz, keza Türkiye'de kaliteli termal macunların fiyatı yüksek.

Benim tavsiyem Noctua NT-H1 termal macunu. Denedim ve ısı gerçekten düştü. Kalitesinden memnunum size de tavsiye ederim.

Onun dışında tavsiye edilen başka termal macunlarda var.

Örnek:

Arctic MX-4.

Cooler Master MasterGel Pro

Zalman ZM-STG2.

Xigmatek PTI-G3606.

2. Undervolt işlemi yapmak. Voltaj düşürerek işlemci sıcaklığını düşürmek:

Bunun için detaylı rehber hazırladım. Ona alttaki linkten ulaşabilirsiniz. Bu işlem ThrottleStop veya ile Intel xtu yapılabilir.

[Rehber] İşlemci sıcaklığı nasıl düşürülür? Undervolt nedir? Nasıl yapılır? - Technopat Sosyal

3. Laptop soğutucusu almak:

Bu işlemleri yapmanıza rağmen hala laptopunuz ısınıyorsa, bir laptop soğutucusu almanız gerekmekte. Laptop soğutucusu olarak kendim vakumlu fan kullanıyorum. Lakin size tavsiye etmem, keza laptopun fanlarının yönünü değiştirme veya laptop fanlarına zarar verme gibi kötü yanları mevcut. Size tavsiyem laptopun altına koyulacak yüksek RPM ve fan sayısı çok olan laptop soğutucularına yönelmeniz. Keza, bu laptop soğutucuları laptopunuzda en az 5-10 derecelik düşüş yaşatır.

Marka olarak tavsiyem Rampage marka fanlardır. Kendim denedim ve tecrübelerime dayanarak söylüyorum bunu.

En Ucuz Notebook Soğutucu Modelleri hepsiburada.com'da

Umarım yaptığım rehber işinize yarar. Rehberim eleştiriye açıktır. Yanlış yazdığım herhangi bir şeyi bildirirseniz çok mutlu olurum. Herkese iyi bayramlar dilerim. Allah'a emanet olun. İyi forumlar.

Ben ultrabook kullanıyordum. Hava akışı berbattı onun. Arka tarafına 2 tane ızgara koymuşlar azıcık bir hava geçiriyor. Fanı küçücüktü 50 mm falandı sanırım. Bir de sürdüğüm macun da kaliteli değildi. Sonra kapağı kaldırdım tüm sorunlar çözüldü. Toz filtresi koymak mantıklı.
Kapağı kaldırınca iç donanımın hasar görme ihtimali yok mu? Ya da nasıl hallediyorsunuz o işi?

Geri
Yukarı