Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

marcel'o

Megapat
Makaleler
1
İlk olarak NirCmd programını bilgisayarınızın sistem türüne göre indirin.

Ardından indirilen ZIP dosyasını klasöre çıkarın. Klasöre verdiğiniz isim önemli. O yüzden kısa ve basit bir isim tercihiniz olsun. Ben ismini "nircmd" olarak bıraktım.

Kurtarma Menüsü'nde ekran görüntüsü almaya başlamadan önce masaüstünde test yapın :)

• İlk olarak CMD'yi yönetici olarak çalıştırmakla başlayalın.
    • CMD'yi açtıktan sonra ZIP'ten cıkardığınız dosyanın konumunu bulup kopyalayın.
      • Screenshot_3.png
    • Ardından kopyaladığınız konumun sonuna "nircmd.exe" ekleyin.
      • Örnek: "C:\Users\x\Desktop\nircmd\nircmd.exe". "X" yerine sizin bilgisayardaki kullanıcı adınız yazacak.
  • Ardından gelen pencerede Copy to Windows Directory'e tıklayın.
    • Gelen diğer pencerede de "evet" dedikten sonra pencereyi gelen uyarı penceresinin kapabilirsiniz. CMD'yi kapatmayın ama daha CMD'yle işiniz bitmedi :)
      • Screenshot_6.png
        Screenshot_1.png
  • Şimdi sıra ekran görüntüsünü nasıl alacağınızı anlatmaya geldi. Kaydetmek istediğiniz görüntüyü açtıktan sonra klavyenizdeki "Print Scrn" tuşuna basın.
    • Şimdi CMD penceresine geri dönün ve bu komutu yapıştırın: "nircmdc clipboard saveimage D:\screencapture.jpg". Ardından kaydetme konumu olarak nereyi seçtiyseniz o klasöre başarıp başaramadığınıza bakın. Ekran görüntüsü klasörde oluşmadıysa nerede hata yaptığınızı anlamak için hatanızı tespit edene kadar rehbere bakıp yeniden deneyin :)
      • Yeni bir ekran görüntüsü almak istediğinizde o görüntüyü açıp tekrar "Print Scrn" tuşuna basmayı unutmayın.
      • "D:\screencapture.jpg" kısmını nereye kaydetmek istediğinize göre düzenleyebilirsiniz. Birde birden fazla ekran görüntüsü alacaksanız dosya ismini sayı vererek adlandırmanızı öneririm. Öbür türlü işkenceye dönüşebilir, her seferinde uzun isimler girmek.

• Burası rehberin en can alıcı kısmı :) Eğer birden fazla ekran görüntüsü alacaksanız her seferinde dosyalara farklı isim vermelisiniz. Yoksa dakikalarca uğraştığınız emekleriniz boşa gider. Elinizde sadece tek ve son resim kalır. Örneğin ben dosyaları "1,2,3..." diye isimlerini sıralayarak gittim. Her seferinde de not aldım, en son hangi rakamı yazdım diye.
Masaüstündeki testi başarıyla tamamladıktan sonra artık Kurtarma Menüsü'nde ekran görüntüsü almaya hazırsınız :)
  • Kurtarma Menüsü'nde CMD'ye bir kere "C:\Users\x\Desktop\nircmd\nircmd.exe" yazmanız yeterli bu arada. Her yeni ekran görüntüsü için tekrar yazmanıza gerek yok.
    • Screenshot_4.png

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı