Reklam engelleme servisleri karşılığında ne alıyor?

Daha fazla  
Ücretsiz reklam engelleme özelliği olan tarayıcılar veya uygulamalar veya tarayıcı eklentileri bu özellik karşılığında bizden ne alıyor ve verilerimiz tehlikeli bir konumda kalıyor mu, ayrıca çalışma yöntemi nedir ve Google neden böyle uygulamaların Google arama motorlarında ve Chrome'da çalışmasına izin veriyor? Bilgisi olan varsa aydınlatın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben kendim uBlock Origin kullanıyorum. Zaten açık kaynak olması lazım. O yüzden herhangi bir kaygı duymuyorum ben.

Chromium açık kaynak olduğundan isteyen herkes tarayıcı yapabiliyor.

Eklentiyi mağazadan kaldırsalar hatta github'dan kaldırtsalar bile açık kaynaklı olduğundan ortadan kaldıramayacaklar ki github bu konuda kolay kolay kaldırmayacaktır (bkz: youtube-dl).

İnsanlar genelde kendileri için filtre listeleri oluşturuyor, sonradan halka açılıyor bu listeler. Yani aslen kendi için yapıyor bu işi. Bunun dışında bağış da topluyorlar tabii ki.

Özgür ve açık kaynak kodlu bir eklenti olan uBlock Origin bu konuda güvenilir. Google engellemiyor çünkü bir eklentiyi engellemesi için gerekli olan zararlı yazılım gibi bir neden yok ve pazar payı konusunda risk almak istemiyor.
Manifest V3 ile Chrome tarafında çoğu engelleyici tarihe karışacak.

Manifest V3 ile Chrome tarafında çoğu engelleyici tarihe karışacak.
Bir çok insan buna ben de dahil Chrome tarayıcıyı olmayan sebeplerden dolayı, alışkanlıktan kullanıyor. Bu haber gerçekleşirse ben ve benim gibi insanlar anında Chrome tarayıcıyı terk edecektir.

AdBlock'den uBlock Origin'e geçtim daha çok beğendim üstelik açık kaynaklı. Brave kullanıyorum bayağı memnunum gayet hizli Google Chrome'dan sıkılmıştım. (Brave'nin yanında reklam engelleyici kullanmamın nedeni YouTube'da ana menüde reklamları engelleyemiyor olması)

Geri
Yukarı