Renault 9 Broadway 4 arka cama düşük akım gidiyor

AlperenS

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
İyi sosyaller arkadaşlar, ben Çin'den 4 kapı için universal cam düğmeleri satın aldım. Aracımın her kapısına gidecek şekilde 2.5mm kablodan yeni bir tesisat oluşturdum onların gönderdiği tesisat 0, 75mm idi zayıf kaldı. Aracın camlarına tesisatı çektim, motorları taktım fakat sağ arka cama 2.5mm kablo olmasına rağmen akım düşük gidiyor doğru akım sorunsalı 😄. Buna röle ile bir çözüm bulabilirim ancak, aracımda cam kaldırma modülü bulunuyor. Eğer röle koyarsam modül direnci ölçemeyeceği için her seferinde ya motoru ya da röleleri yakacak bana bir taktik verirseniz çok mutlu olurum.

İyi sosyaller arkadaşlar, ben Çin'den 4 kapı için universal cam düğmeleri satın aldım. Aracımın her kapısına gidecek şekilde 2.5mm kablodan yeni bir tesisat oluşturdum onların gönderdiği tesisat 0, 75mm idi zayıf kaldı. Aracın camlarına tesisatı çektim, motorları taktım fakat sağ arka cama 2.5mm kablo olmasına rağmen akım düşük gidiyor doğru akım sorunsalı 😄. Buna röle ile bir çözüm bulabilirim ancak, aracımda cam kaldırma modülü bulunuyor. Eğer röle koyarsam modül direnci ölçemeyeceği için her seferinde ya motoru ya da röleleri yakacak bana bir taktik verirseniz çok mutlu olurum.
Hocam bence işin ehline yani oto elektrikçi birisine gösterseniz daha iyi olur.

Buradan olan hatayı bulmak daha mantıklı gibi, akımı ne ile ölçtünüz düşük çıktı, motor boşta çalısıyor mu?
Mödül kendi attığı için sistem mekanik değil bu da mosfet veya transistör ile sürülüyor demek sanırım , kapıların bağlantıları değişip sorunun hatta mı modülde mi onu anlamak lazım.

Buradan olan hatayı bulmak daha mantıklı gibi, akımı ne ile ölçtünüz düşük çıktı, motor boşta çalısıyor mu?
Mödül kendi attığı için sistem mekanik değil bu da MOSFET veya transistör ile sürülüyor demek sanırım, kapıların bağlantıları değişip sorunun hatta mı modülde mi onu anlamak lazım.

Hocam tesisatı lehimleyerek yaptım en ufak hata olamaz. Ölçü aleti ile ölçmedim motorun performansına göre kaba taslak ölçtüm. Modül mekanik değil MOSFET, fakat onda da sorun yok yapabileceği bu kadar. Sorun kablonun zayıf kalması 2.5 milim bile çok kalınken daha fazlasını kanaldan geçiremem, sağ arka kapı önden kontrol edildiğinde daha da yavaş çalışıyor, hat motoru besleyemiyor gidiş geliş var çünkü tam olarak 10 metre aslında bunun hesabını bile kesit formülü ile yaptım 10 metrede 2mm kablo %0.03 kayıp ile yeterli geliyordu. Galiba motor 1.5 amperden fazla akım çekiyor anlamadım gitti. Yarın voltaj, eksiyi şaseden verdiğimde düşüyor mu onu kontrol edeceğim. Düşmüyorsa hat çekmeden röle kullanacağım, üstede uygun bir bölüme uydurma swich takıp cam yukarı ulaştığında akımı kesen bir devre yapacağım aklıma bu geliyor. Fikriniz benim için çok önemli teşekkür ediyorum.

Hocam bence işin ehline yani oto elektrikçi birisine gösterseniz daha iyi olur.

Sanayiye alerjim var. Doktor yasakladı 😂

2,5 kablo nerdeyse 20 amper taşıma gücü var , yani araç içinde 2 metrede kayıp olacağını sanmıyorum bence başka bir sıkıntı var harici güç kaynağı ile motoru deneyin akü olabilir birde multimetre ile voltaj ve akıma bakmak lazım hangisi bayılıyor , cam merdiveni custom olduğunda motorla sıkılınca kasıntıya gelmiş olablir.

Hocam bugün 2 kapıyı da söktüm motoru harici güç kaynağına bağladım ana kumandadan çıkınca tesisat gidiş ve gelişleri 10 metre yapıyor 2 metre değil, motorun düz bağlantıdaki performansı %100 iken düğmedeki performansı %70 kalıyor bu şekilde çalışıyor şu an birkaç ayarlama ile bu hale getirdim. Şimdilik idare eder şu an modüle takıldım.😂 cam kaldırma modülü zayıf kalıyor camı yukarı kaldıramıyor. Acaba bu konuda nasıl bir yol izleyebilirim modülü güçlendirmenin bir yolu var mı? Üzerindeki devre kartında bir değişiklik yapsam nasıl olur? Şu an aklımda modülün bağlantısınıda aküden almak geliyor.

Hocam bugün 2 kapıyı da söktüm motoru harici güç kaynağına bağladım ana kumandadan çıkınca tesisat gidiş ve gelişleri 10 metre yapıyor 2 metre değil, motorun düz bağlantıdaki performansı %100 iken düğmedeki performansı %70 kalıyor bu şekilde çalışıyor şu an birkaç ayarlama ile bu hale getirdim. Şimdilik idare eder şu an modüle takıldım.😂 cam kaldırma modülü zayıf kalıyor camı yukarı kaldıramıyor. Acaba bu konuda nasıl bir yol izleyebilirim modülü güçlendirmenin bir yolu var mı? Üzerindeki devre kartında bir değişiklik yapsam nasıl olur? Şu an aklımda modülün bağlantısınıda aküden almak geliyor.
2 senaryo var modulün içindeki kontrol chipi genelde MOSFET'lere vereceği akımı, MOSFET'lerin gate ayağına giden yolun üzerindeki dirençlerin değerine göre baz alır. Ana kontrol chipini Google'da adını yazarak sonuna datasheet diye eklersen varsa PDF kitapçığını bulacaksın, Çok düşük olan ihtimal maliyetten, eğer yazılım ile MOSFET'lerdeki akımı kontrol ediyorsa araya uygun adaptör ile yazılımı düzeltmen lazı. Modülün içinin resmini ekle bir ara bakarız acele etme bazen rüyamda sorunu bulduğum oluyor :)

2 senaryo var modulün içindeki kontrol chipi genelde MOSFET'lere vereceği akımı, MOSFET'lerin gate ayağına giden yolun üzerindeki dirençlerin değerine göre baz alır. Ana kontrol chipini Google'da adını yazarak sonuna datasheet diye eklersen varsa PDF kitapçığını bulacaksın, çok düşük olan ihtimal maliyetten, eğer yazılım ile MOSFET'lerdeki akımı kontrol ediyorsa araya uygun adaptör ile yazılımı düzeltmen lazı. Modülün içinin resmini ekle bir ara bakarız acele etme bazen rüyamda sorunu bulduğum oluyor :)

Hocam mekanik aksamda yaptığım değişikliklerden netice aldım. Camlar şu an da rahat kalkıp iniyor böyle bir sorun yaşayan olursa gress yağ ve ayarlarla oynayıp temizleyip taktıktan sonra cam fitillerine silikon sprey sıkarsanız cam rahatlayacak, modüle'de ayrı olarak taze akım çektim şu an daha performanslı çalışıyor tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı