Renault Zoe Z50 tam şarj kaç liraya dolar?

Re Malaka

Decipat
Makaleler
17
Yer
Rome
Renault Zoe Z50 aracı normal konut tipi şarj etme yöntemi ile kaç liraya şarj olur?

Internette araştırdım ama bilgi edinemedim. Elektrik hesabından da çok anlamıyorum.

Beni garajım müsait. Zaten halihazırda priz de var. Gerekirse hızlı dolum kutusu falan çekilir ama önemli değil, gece bıraksam sabaha kadar 10 saatte dolar zaten.

Dolayısı ile tam şarj bu konut tipi standart elektrik tüketimi ile ne kadar tutar?

Fiat 500 hybrid aracım yerine Renault Zoe düşünüyorum. Değecek bir fark var ise kafama yatıyor.

Selam, Zoe'nin 52 kWh batarya kapasitesi var. Elektrik faturanızdaki güncel birim kWh değeriyle çarparsanız ortalama değerler çıkacaktır.(Yüksek kademe br fiyattan hesaplayıp+ KDV eklemenizde gerekiyor). 100 Km'de ortalama tüketim 15-16 kWh enerji sarfiyatı oluyor, km fiyatını da buradan çıkarabilirsiniz.

Gelelim elektrikli araç konusuna🙂, otomotiv sektöründe çalışıyorum ve özellikle uzmanlığım elektrikli ve hibrid araçlar konusunda ve batarya konusu beni hala ürkütüyor. Özellikle Türkiye gibi bir yerde batarya değişim maliyetleri epey yüksek olacaktır. Ben en azından 1-2 sene daha hibrid araçların kullanılması taraftarıyım.

İyi Günler.

Selam, Zoe'nin 52 kWh batarya kapasitesi var. Elektrik faturanızdaki güncel birim kWh değeriyle çarparsanız ortalama değerler çıkacaktır.(yüksek kademe br fiyattan hesaplayıp+ KDV eklemenizde gerekiyor). 100 Km'de ortalama tüketim 15-16 kWh enerji sarfiyatı oluyor, km fiyatını da buradan çıkarabilirsiniz.

Gelelim elektrikli araç konusuna🙂, otomotiv sektöründe çalışıyorum ve özellikle uzmanlığım elektrikli ve hibrid araçlar konusunda ve batarya konusu beni hala ürkütüyor. Özellikle Türkiye gibi bir yerde batarya değişim maliyetleri epey yüksek olacaktır. Ben en azından 1-2 sene daha hibrid araçların kullanılması taraftarıyım.

İyi günler.

Hesapladım ve ortalama km'de 0,4 TL yakıyor o zaman.
Hybrid aracım ise 1,25 TL yakıyor.

Aracın fiyat farkını düşününce biraz uzun sürede amorti eder gibi gözüküyor. Hadi amorti etti diyelim. 10 sene sonra batarya değişimi için yine 100-200 bin lira verilmesi gerekir ise ne kadar tasarruflu düşündürücü bir durum.

Gerçi 10 sene içerisinde başka pek bakım masrafı olmuyormuş. Benzinli ve özellikle dizel araçlarda çok fazla masraf çıkabiliyor. Ama yine de 10 senede 100-200 bin lira etmez sanırım.

Şu an için çok mantıklı değil sanırım.
Günümüzde dizelden tamamen vazgeçtim.
Benzin hybrid veya benzin birkaç sene daha en iyisi gibi duruyor.

Tesekkur ederim.

Geri
Yukarı