Render alırken 7800x3D sistem kapanıyor

Orophian

Femtopat
Daha fazla  
RAM
32 gb DDR5
Ekran kartı
Gigabyte 4070 Super
Anakart
msi b650 gaming plus wifi
İşlemci
Ryzen 7800x3D
Herkese iyi günler. 4070s ekran kartı ve Ryzen 7800x3D işlemcim var ama render alırken ya da yüksek ayarlarda oyun oynarken bir süre sonra kapanıyor. Önce ısıdan mı diye düşündüm ama gördüğüm kadarıyla render alırken işlemcim maksimum 80 gördü ekran kartı da 75 derecelerdeydi. PSU ise 650W acaba gücü mü yetmiyor diye düşünüyorum. Herhangi bir hata vermiyor bu arada direk kapanıyor, yeniden açılırken de siyah ekranda kalıyor.

Yok mudur fikri olan 😕

Son düzenleme:
Herkese iyi günler. 4070s ekran kartı ve Ryzen 7800x3D işlemcim var ama render alırken ya da yüksek ayarlarda oyun oynarken bir süre sonra kapanıyor. Önce ısıdan mı diye düşündüm ama gördüğüm kadarıyla render alırken işlemcim maksimum 80 gördü ekran kartı da 75 derecelerdeydi. PSU ise 650W acaba gücü mü yetmiyor diye düşünüyorum. Herhangi bir hata vermiyor bu arada direk kapanıyor, yeniden açılırken de siyah ekranda kalıyor.

Yok mudur fikri olan 😕
İşlemci soğutucunuz nedir ? Sistem için psu da yetersiz görünüyor açıkçası ve psu yetersiz olduğunda tam da dediğiniz gibi aniden kapanma olabiliyor

İşlemci soğutucunuz nedir? Sistem için PSU da yetersiz görünüyor açıkçası ve PSU yetersiz olduğunda tam da dediğiniz gibi aniden kapanma olabiliyor.

DeepCool LS520 var işlemci dediğim gibi 80leri görüyor ama ekran kartım 75 dereceden sonra cızırtı gelmeye başlıyor. Coil whine mıdır emin değilim 75 dereceden önce yok çünkü. PSU konusundadan emin değilim belki güç yetmiyordur dediğiniz gibi.

DeepCool LS520 var işlemci dediğim gibi 80leri görüyor ama ekran kartım 75 dereceden sonra cızırtı gelmeye başlıyor. Coil whine mıdır emin değilim 75 dereceden önce yok çünkü. PSU konusundadan emin değilim belki küç yetmiyordur dediğiniz gibi.
Bu kapanma durumu yüke bindiği zaman grafik vs zorladığı zaman yapıyorsa yüksek ihtimalle psu besleyemiyordur çünkü ekran kartı ve işlemciniz çok güçlü stabil voltaj alamıyor o yüzden korumaya alıyor olabilir. 2. ihtimal işlemciniz çok ısınan bir işlemci çok güçlü sıvı soğutma olmadan çok iyi sonuçlar alınamıyor bazen anlık ısınma oluyor ve farkında olmuyor olabilirsiniz. Sistem boşta kapanıyorsa sorun başka olabilir ama yüke bindiğinde yapıyorsa 1. seçenek psu gereken voltajı sağlayamıyordur 2. seçenek işlemci ısınız anlık yükseliyor ve sistemi kapatıyordur.

Bu kapanma durumu yüke bindiği zaman grafik vs zorladığı zaman yapıyorsa yüksek ihtimalle PSU besleyemiyordur çünkü ekran kartı ve işlemciniz çok güçlü stabil voltaj alamıyor o yüzden korumaya alıyor olabilir. 2. ihtimal işlemciniz çok ısınan bir işlemci çok güçlü sıvı soğutma olmadan çok iyi sonuçlar alınamıyor bazen anlık ısınma oluyor ve farkında olmuyor olabilirsiniz. Sistem boşta kapanıyorsa sorun başka olabilir ama yüke bindiğinde yapıyorsa 1. seçenek PSU gereken voltajı sağlayamıyordur 2. seçenek işlemci ısınız anlık yükseliyor ve sistemi kapatıyordur.

Cevabınız için teşekkür dediğiniz gibi yükteyken oluyor bu durum. Ama ekran kartından fazlasıyla ses gelince acaba ekran kartından mı diye düşündüm ben. PSU'yu değiştirince çözülür umarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı