Render alırken ve oyunlarda RTX 4070 bilgisayar programı veya oyunu kapatıyor

Bimimar

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba, 4-5 ay önce masaüstü bilgisayar aldım. Bilgisayarın parçalarını, aldığım yerdeki adamın da yardımıyla, kendim seçerek topladım. Bilgisayar donanımından ve yazılımından pek fazla anlamam. Bilgisayarda render alırken programdan attığını fark ettim. Oyunlarda da zaman zaman atmalar yaşıyorum. Isınma probleminden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum çünkü renderı başlatır başlatmaz atıyor ısınmasına olanak sağlayacak bir süre olduğunu sanmam. Benim şüphem RAM uyumsuzluğu çünkü aldığım yerde Intel işlemcili PC'ye AMD uyumlu RAM takmışlar. Aldığım yer bunun sorun olmayacağını söyledi ama ben pek inanmadım. Sizce sorun bu yüzden mi, yoksa başka bir sorun mu var? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Bilgisayar bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum.

1712449057114.png

Eki Görüntüle 2161444

Dosya Ekleri

• 1712449068860.png
    1712449068860.png
    19,7 KB · Görüntüleme: 11
Merhaba, 4-5 ay önce masaüstü bilgisayar aldım. Bilgisayarın parçalarını, aldığım yerdeki adamın da yardımıyla, kendim seçerek topladım. Bilgisayar donanımından ve yazılımından pek fazla anlamam. Bilgisayarda render alırken programdan attığını fark ettim. Oyunlarda da zaman zaman atmalar yaşıyorum. Isınma probleminden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum çünkü renderı başlatır başlatmaz atıyor ısınmasına olanak sağlayacak bir süre olduğunu sanmam. Benim şüphem RAM uyumsuzluğu çünkü aldığım yerde Intel işlemcili PC'ye AMD uyumlu RAM takmışlar. Aldığım yer bunun sorun olmayacağını söyledi ama ben pek inanmadım. Sizce sorun bu yüzden mi, yoksa başka bir sorun mu var? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Bilgisayar bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum.

Eki Görüntüle 2161441

Eki Görüntüle 2161444
RAM'ler işlemci seçmez, sorun büyük ihtimal sürücü veya bilgisayarın gaming programı varsa ondan kaynaklı olabilir.

Eki Görüntüle 2161441

Eki Görüntüle 2161444

Aldığın yerdeki adamlar doğru diyorlar. O uyumluluk etiketi tamamen sponsorluktan ibaret.

NVIDIA sürücülerini kurdun mu? Eğer kurmadıysan kur. Eğer kurduğun halde bu sorunu yaşıyorsan sürcüleri DDU ile kaldırıp yeniden kur. Tercihen daha eski bir sürüm falan deneyebilirsin.

Aldığın yerdeki adamlar doğru diyorlar. O uyumluluk etiketi tamamen sponsorluktan ibaret.

NVIDIA sürücülerini kurdun mu? Eğer kurmadıysan kur. Eğer kurduğun halde bu sorunu yaşıyorsan sürcüleri DDU ile kaldırıp yeniden kur. Tercihen daha eski bir sürüm falan deneyebilirsin.
Öncelikle hızlı dönüşünüz için teşekkür ederim. Dediğinizi denedim ama sorunum hala devam ediyor.

Öncelikle hızlı dönüşünüz için teşekkür ederim. Dediğinizi denedim ama sorunum hala devam ediyor.

Windows'u hiç sıfırdan kurdunuz mu sorunlardan dolayı. Kurmadıysanız Ventoy veya Rufus kullanarak yeniden Windows ISO'su yazdırıp Windows kurun.

Onun haricinde BIOS sıfırlama, RAM'lerin yerini değiştirme, tüm kabloları kontrol etme gibi belki işe yarayabilecek işlemleri bir yapın eğer imkanınız varsa.

Windows'u hiç sıfırdan kurdunuz mu sorunlardan dolayı. Kurmadıysanız Ventoy veya Rufus kullanarak yeniden Windows ISO'su yazdırıp Windows kurun.

Onun haricinde BIOS sıfırlama, RAM'lerin yerini değiştirme, tüm kabloları kontrol etme gibi belki işe yarayabilecek işlemleri bir yapın eğer imkanınız varsa.
Windowsu sıfırlamak ve mekanik kontrolleri servise yolladığımda yaptılar hiç bir sorun olmadığını söylediler. Ama gidip gösterdiğimde evet atıyor oyunlardan ama sorunu bulamadık dediler. Ben de en son buraya yazmaya karar verdim. İnternetten bulup da yapmadığım şey de kalmadı. Yapabileceğim bir test programı falan var mı onun sonucuna göre sorunun ne olduğunu anlayayım en azından. İnternette dar boğaz falan gibi şeyler gördüm ama ne olduğunu ve nasıl anlayacağımı da bilmiyorum. Stres testlerinde ısı değerleri fazla oluyor acaba soğutucudan mı dedim onu da kontrol ettiler bir şey yok soğutucuda dediler ama güvenemedim.

Windows'u sıfırlamak ve mekanik kontrolleri servise yolladığımda yaptılar hiçbir sorun olmadığını söylediler. Ama gidip gösterdiğimde evet atıyor oyunlardan ama sorunu bulamadık dediler. Ben de en son buraya yazmaya karar verdim. İnternetten bulup da yapmadığım şey de kalmadı. Yapabileceğim bir test programı falan var mı onun sonucuna göre sorunun ne olduğunu anlayayım en azından. İnternette darboğaz falan gibi şeyler gördüm ama ne olduğunu ve nasıl anlayacağımı da bilmiyorum. Stres testlerinde sıcaklık değerleri fazla oluyor acaba soğutucudan mı dedim onu da kontrol ettiler bir şey yok soğutucuda dediler ama güvenemedim.

Hocam şimdi aklıma geldi, 13. ve 14. nesil i9 işlemciler 5GHz üstü saat hızlarında özellikle Unreal Engine 4 ve Unreal Engine 5 oyunlarında çökmelere neden oluyor. BIOS üzerinden underclock yaparak saat hızı değerini 5GHz altına indirmeyi deneyin. 4800-4900MHz gibi değerler yeterli olacaktır muhtemelen.

@Bimimar hocam?

Son düzenleme:
Hocam yok denedim ya ben yapamadım ya da çözümü bu değil. cpu voltajını düşürdüm ama ya düzelmedi, ya da pc hiç açılmadı gibi durumlar oldu. Ben de kurcalamadım daha fazla zarar veririm diye.

Yardımcı olabilecek var mı acaba ??

Son düzenleme:

Geri
Yukarı