Render için NVENC mi CUDA mı ?

Emre uysal

Hectopat
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
Meslek
Radyo-tv
Arkadaşlar Adobe Premier Pro kullanıyorum. Render için CUDA destekli bir ekran kartı almak istiyorum fakat Adobe NVIDIA'nın sanırım hala 900 serisi ve üstünü desteklemiyor. 900 ve üstündeki kartlarında da CUDA desteği var lakin Adobe desteği gelmediği için GPU render da kullanamıyoruz bildiğim kadarıyla veya Ben mi yanlış biliyorum ?

900'lü seriler ve üstü için NVENC ile render alınabileceğini biliyorum CUDA render için GTX 780M ekran kartı alıp 2000 küsür CUDA çekirdeğiyle mi başarılı bir sonuç alırım yoksa 980 -1060 gibi bir kartla NVENC yaparak mı render alırsam daha başarılı bir sonuç alırım ? Eğer CUDA 'yı bütün kartlarda kullanabiliyorsak render alırken 780M'in CUDA çekirdeği 1060'ın bile üzerinde performansı daha mı verimli olur? Ne yapmalıyım?

Bildiğime göre NVENC export Adobe veya NVIDIA tarafından desteklenmeyen 3.taraf bir yazılım. Interlaced video support ,ACC audio, dolby AC-3 audio desteği yok. Tamamen ücretsiz bir plugin. Böyle olunca fiyat olarak yüksek olan 900 veya 1xxx serisi ekran kartı alıp NVENC ile kullanmak yerine CUDA çekirdeği fazla olan gtx 780 gibi 2.el bir ekran kartı kullanmak daha mantıklı değil mi? Benim merak ettiğim render süresinde cudadan bayağı bir hız farkı yaratır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Premiere Pro CC 2017 kullanıyorum ve GTX 1080 ekran kartı ile yüksek hızda render alabiliyorum. Bahsettiğiniz eklentiye daha önce de bakmıştım fakat 2013 yılına dayanıyor. Premiere Pro kendisi artık GPU ile gayet hızlı ve sorunsuz render alabiliyor. Normalde 13 saat sürecek olan 4K bir render işlemi artık 2:30 saatte bitiyor.

Premiere Pro CC 2017 kullanıyorum ve GTX 1080 ekran kartı ile yüksek hızda render alabiliyorum. Bahsettiğiniz eklentiye daha önce de bakmıştım fakat 2013 yılına dayanıyor. Premiere Pro kendisi artık GPU ile gayet hızlı ve sorunsuz render alabiliyor. Normalde 13 saat sürecek olan 4K bir render işlemi artık 2:30 saatte bitiyor.
Gtx 1000 serisi kartlar ile gpu render alınabiliyorsa demektirki adobe desteklediği ekran kartları listesini güncellememiş çok teşekkür ederim gerçekten verdiğiniz cevapla kafamdaki sistem olayı tamamen değişti.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı