Render Sistemi Önerisi

AreXerA

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar Tecnopat ahalisi, GSMF öğrencisiyim ve konu başlığında belirttiğim gibi yoğunluklu olarak Autocad, 3ds Max, Sketchup, Photoshop, Illustrator için kullanacağım bir masaüstü PC toplamak istiyorum. Epey mesaj okudum iş istasyonları ve render almaya yönelik sistemler hakkında fakat bir çoğunun tarihi eski veyahut 12 bin, 20 bin bandında seyrediyor fiyatlar. Böyle bir sistem toplayıp video yayınlamak da site reytingi için iyi olacağını düşünüyorum aynı zamanda. Bu işte iyi olan kişiler dahi PC donanımı konusunda yeterli bilgiye sahip değiller ve üstün körü bilgiler vermekte. Technopat ailesi olarak bu soruna yönelinebilir ve bizlere güzel bir kaynak ortaya koyabilir diye küçük bir tavsiyeden sonra soruna geliyorum:

Olay workstation sistemlerin çok pahalıya toplanması. Yüksek performans alacağımız öğrencilik boyunca bizi götürecek ve belki piyasaya çıkıştan sonra 1-2 sene daha parçalarla oynayarak devam edebileceğimiz, çok yüksek poligonlarda bizi bezdirmeyecek bir sistem tavsiyesi istiyorum istiyorum siz saygı değer Technopat üyeleri ve ailesinden. Birkaç soru ile de eksik bilgilerimi güçlendirmek amacındayım bunlara da cevaplar bulursam tadından yenmez :) Şimdiden teşekkürler, sorularım şu şekilde:

-Nvidia Quadro'ların bir önceki neslinde DirectX 11 kullanılıyor yeni nesil olarak DirectX 12'ye geçilmiş bunun modelleme ve render üzerindeki etkisi nedir?
-Sistem parçalarını Oc'ye uygun tutarak f/p üzerinden gidilerek fiyatı aşağı çeksek de performans kaybetmeden çözebilir miyiz bu sistemi ?
-Monitör olarak ips panel olması önerisi aldım ve okudum çoğu yerden, iki daha küçük inç monitör mü düşünülmeli yoksa tek 27" ips monitör üzerinde mi durulmalı ?
-Nvidia Quadro'ların anlık render özellikleri var fakat GF serisi daha bütçe dostu bir ekran kartı çözümü yukarıda bahsettiğim uzun süre taşıma görevini yerine getirebilir mi?
-Yine aldığım ve okuduğum tavsiyelerde işlemciyi sistemde 1 numara önceliğe koyulması öneriliyor. Önem sıramız nedir bu konuda daha detaylı etkileriyle açıklayabilir miyiz?
-Son olarak sistem gerçekten pahalı bunu azami yük haline getirmek açısından parça parça toplamak 4.sınıfa ve piyasaya girişe yaklaştıkça tam seviyede kullanılabilir hale getirme çözümü daha mı mantıklıdır? Atıyorum 4 adet RAM yerine önce 2'li slotu sonrasında diğer 2'liyi almak, 2 ekran kartı destekli bir anakart tercih ederek şuan yeterli GF serisi uygun fiyatlı ekran kartı alıp bütçeyi denkledikten sonra Quadro kart alarak upgrade yapmak gibi.

Yanıtlar için çok çok teşekkür ediyorum, gerçekten büyük problem uygun bütçeli workstation/render sistemi önerisi bulmak. Umarım sizlerin destekleriyle öğrencilere ve benzer amatör olarak yaklaşan kişilere rehber niteliğinde bir konu oluşur. Technopat ailesininde desteklerini bekliyorum. Alım gücü olan aileler bölüme başlayan kardeşlerimiz için bu yönde satın alım yaparken yardımcı olmuş oluruz aynı zamanda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Directx sorunuz hakkında bu makale yardımcı olabilir.

Yazdığınız bazı programları bende kullanıyorum autocad, sketchup, catia, solidworks ve ansya gibi işlemci gücü gerektiren işlerde işlemcinin çoklu çekirdek performansı ön planda tutuluyor bu konuda yaptığınız işe, önemine, boyutuna ve zamanınıza göre işlemci seçmeniz iyi olur. İntel ve amd zaten en alt ucuz işlemcileri dışında geri kalan tüm modellerinde altı ve üzeri çekirdek sunuyor bütçenize göre hareket ederek bu konuda daha iyi fikir verebilirim size. Kendi kullandığım uygulamalar için sorun yaşamıyorum lakin nvidia quadro serisi yada amd vega serileri grafiklerler için mevcut ekran kartları işlemciye nazaran çok daha hızlı ve iyi sonuç veriyorlar geforce, rtx yada rx serisi kartlara nazaran daha performanslılar bu kartlar ile de yapılır ama aralarında ki fark ne kadardır pek bilmiyorum bunu yapacağınız işe göre belirlemek daha iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı