Renk Ayarı Olan Monitör Önerisi

EmomaxD

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba başlıkta da yazdığım gibi renk kalitesi önemli monitör arıyorum IPS panel alma niyetindeyim. Bütçe olarak çok aşırıya kaçmayacak şekilde örnek maksimum 1000 TL civarında olabildiğince düşük gecikmeli ve renk ayarlarının olduğu monitör arıyorum. Oyunlar çoğunlukta olmak üzere film ve dizi izlemek için kullanmayı düşünüyorum.
75 Hz veya 60 Hz olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Söyledikleriniz ve istedikleriniz birbiri ile çelişiyor. Oyunlar başlı tercihinizse IPS anel son tercihiniz olmalı çünkü tepki süresini artırır aynı zamanda bütçeniz de IPS lerin girişine yettiği için TN panellere göre çok daha az özellik sunan bir IPS panel alabilirsiniz. Birde renk ayarı olmayan monitör var mı ki zaten? En kötü ihitmal bir çok yazılım bile bunu ayarlıyor :) Çoğunun içinde dahili oyun, film vb modlar da otomatik geliyor monitörlerde.
Bu bütçeye alınacak IPS bir monitörde gecikme süresi kesinlikle fazla olacaktır hatta TN alternatifinin 3-4 hatta daha fazla yüksek olacatır.

Profesyonel oyuncu değilseniz IPS ve TN arasındaki fark bir işinize yaramaz. 60-70 pingle oyun oynayıp 3 ms nin lafını yapmayın bence.

Tepki süresi sadece iyi oynamayı sağlamıyor, tepki süresi düşük olunca hareketli sahneler daha net, motion blur daha az oluyor. Bu sayede her anlamda oyun zevkiniz artıyor, profesyonel değilseniz düşük tepki süresine gerek yok yanlış bir algı.

Tabi monitörlerde yazan tepki süresi GtG, bir pikselin grinin bir tonundan başka bir tonuna geçmesi için gereken süre oluyor. Doğal olarak piksel siyahtan beyaza veya kırmızıdan maviye geçerken bu süre 1ms'den fazla oluyor. RTings gibi bazı siteler inceleme yaparken %100 renk değişiminin aldığı süreyi de ölçüyorlar bu süre genelde 5-20ms arası değişiyor. Önemli olan bu. TN'lerin de öne geçtiği kısım bu çok daha ucuza daha düşük tepki süresi sunuyorlar.

Soldaki 2700TL civarına satılan TN Dell S2719DGF modeli, sağdaki ise 5400 TL IPS Asus PG279Q.

401992

Alacağınız monitörü iyice araştırın, orada 1ms yazıyor diye tak diye almayın.

Oyunlarda kullanacağım fakat online oyunlar eskisi kadar sarmamaya başladı daha çok single-player oyunlar için alıcam ama almışken iyi bir panele sahip alayım diyorum 60 hz 5 ms düşünüyorum ideal fiyatlı önerileniz varsa yazabilirsiniz

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı