Renkleri kaliteli FHD monitör tavsiyesi

• Konuyu başlatan QuwJJ
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 356
Bütçe
5500

QuwJJ

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 2K monitör almayı düşünüyordum ancak bütçem o kadar çıkmıyor. Renkleri gerçekten kaliteli 5.500 TL bütçeye kadar kullanabileceğim 23.8 veya 27 inç bir monitör almak istiyorum. Tercihim IPS panel ve cavissiz ekran.
Sistemim.
R5 7500F.
4060 Ti gibi parçalardan oluşmakta.
Öneriler ve yorumlar için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam biraz alakasız olabilir ama bazı monitörlerde 1 milyar renk diyor bunda 16.7 milyon diyor ne farkı var acaba?

İnsan gözü 10 milyon renk algılar. 16.7 milyon renk olan monitör her türlü işinizi görüyor demektir.
Renk sayısı fazla olan monitör daha çok tasarımcıların işine yarar. Renk uzayı, renk uzantısı, Adobe, sRGB, dCi gibi renksel alanlara hitap edenlerin kullanacağı bir özelliktir. Tipik kullanıcı için pek bir anlamı yok. Çünkü native 10 bit panelli monitör bulman lazım. Onların da fiyatları epey uçuk.

201908270915075837646.png

İnsan gözü 10 milyon renk algılar. 16.7 milyon renk olan monitör her türlü işinizi görüyor demektir.
Renk sayısı fazla olan monitör daha çok tasarımcıların işine yarar. Renk uzayı, renk uzantısı, Adobe, sRGB, dCi gibi renksel alanlara hitap edenlerin kullanacağı bir özelliktir. Tipik kullanıcı için pek bir anlamı yok. Çünkü native 10 bit panelli monitör bulman lazım. Onların da fiyatları epey uçuk.

Eki Görüntüle 1990436

Doğal 10bit le bariz fark görünüyor kalite olarak

Doğal 10bit le bariz fark görünüyor kalite olarak

Bende bu yüzden mesajın sonunda bakın ne yazmışım?
Native 10 bit panel bulman lazım. Demişim. Eğer okuduysanız.

Fakat oyuncu monitörlerinin %90'nında 10 bit panel yok. Ya 6+FRC ile 8 bit ya da 8+FRC ile 10 bit elde edilip satılıyor. Şimdi 8 bit panelin renk sayısı 1 milyar olunca sen 10 bit panelde ki gibi görsel kalite görebileceğini mi sanıyorsun?

Bende bu yüzden mesajın sonunda bakın ne yazmışım?
native 10 bit panel bulman lazım. demişim. Eğer okuduysanız.

Fakat oyuncu monitörlerinin %90'nında 10 bit panel yok. Ya 6+frc ile 8 bit ya da 8+frc ile 10 bit elde edilip satılıyor. Şimdi 8 bit panelin renk sayısı 1 milyar olunca sen 10 bit panelde ki gibi görsel kalite görebileceğini mi sanıyorsun?

Hocam biraz önce İtopya Ankara mağazasına gittim. Şu üç monitöre baktım ve bana MSI'ı önerdiler;

Hocam biraz önce İtopya Ankara mağazasına gittim. Şu üç monitöre baktım ve bana MSI'ı önerdiler;

MSI'de fena değil. Fakat asansörü sistemi yok. Ggiabyte aşağı ve yukarı hareket edebiliyor. Önemli bir faktörse seçimi etkiler. Aralarında görüntü kalitesi olarak fark yok denecek kadar az çünkü.

MSI'de fena değil. Fakat asansörü sistemi yok. Ggiabyte aşağı ve yukarı hareket edebiliyor. Önemli bir faktörse seçimi etkiler. Aralarında görüntü kalitesi olarak fark yok denecek kadar az çünkü.

Monitör kolu var. Çok önemli bir faktör değil aslında. Görüntü kalitesi en önemli faktör.

Monitör kolu var. Çok önemli bir faktör değil aslında. Görüntü kalitesi en önemli faktör.

Dediğim gibi görüntü kalitesi aynı. VESA ile kullanacağın için ergonomik faktörü eliyoruz.
Fiyat açısından değerlendirirsek Gigabyte F/P oluyor.
Mağazaya da yakınsın. Monitörü ölü piksel testi yapıp almanı tavsiye ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı