Resim Sıkıştırma ve Çözünürlük Düşürme Rehberi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
105
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
- Intel Core i7 14700KF İşlemci
- Gainward GeForce RTX 4070 Ti Phoenix GS
- ASUS PRIME Z690-A DDR5 Anakart
- XPG 32GB (2x16GB) Lancer DDR5 6200MHz CL30 (OC) RGB RAM
- Phanteks Eclipse P600S Siyah-Beyaz Kasa
- Corsair iCUE H115i Elite Capellix RGB Sıvı Soğutma
- Samsung 980 Pro 500 GB M.2 NVMe SSD
- Samsung 980 Pro 1 TB M.2 NVMe SSD
- MSI G274QPF-QD 170 Hz 2K
- Acer Nitro VG271Pbmiipx 27" 144 Hz
- Samsung Odyssey G3 LS27AG320NUXUF 27" 165 Hz
Meslek
Technopat Haber Editörü
Technopat Sosyal Kuralları gerekçesi ile Hızlıresim gibi resim servisleri kullanımı yasaktır.
Sosyal'e yüklenecek resimlerin boyutu maksimum 4MB olması gerekiyor.
4MB boyutunu aşan resimler için sıkıştırma işlemi uygulayıp Sosyal'e bu şekilde yüklemeniz gerekiyor.

Sıkıştırma işlemi için kullanılacak olan yazılım;
http://www.gfsoft.co.uk/vjc.exe

Yapılacak işlemler;
  1. vjc.exe'yi açın
  2. "by max size" seçeneğini seçin ve kutuya "4000"'e kadar (KB) yazın. ( Sosyal için maksimum resim boyutu 4MB)
  3. "Open" butonuna basarak sıkıştırmak istediğiniz resmi seçin.
  4. "Save" butonuna tıklayın, sıkıştırılmış resme isim verip kaydedin. Sıkıştırma işlemi tamamlanmıştır.

Örnek resmin ilk boyutu;

önce.png

Örnek resmin son boyutu;

sonra.png

Resim sıkıştırma işleminden sonra böyle bir hata alıyorsanız resmin çözünürlüğü Sosyal tarafından işlenemiyordur.

Hata:

Screenshot_1.png

Hatanın çözümü için yükleyeceğiniz resme sağ tıklayıp Paint ile ''birlikte aç'' diyoruz. Ardından resmin çözünürlüğünü düşürmek için ''Yeniden Boyutlandır'' kısmına tıklıyoruz.

Screenshot_5.png

Daha sonra ''Piksel'' ekranına tıklayıp ortalama bir değer giriyoruz. 800, 900 gibi.

Screenshot_4.png

Ardından tamam diyoruz ve resmin çözünürlüğü düşmüş oluyor. Daha sonra tekrar ''Resim Yükle'' deyip resminizi hatasız bir şekilde yükleyebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu rehber işe yarar, bazen resimlerde sorun oluyordu. Rehber için teşekkürler.

Ben masaüstünden SS alıyordum, tabii haliyle çözünürlük çöp oluyordu.

@SypeR tamam güzel bunun yerine başka siteden resim ekleme seçeneğini aktif edip bu forumun egosunu kapatsak ? Bizi bu kadar uğraştırıyorsunuz telefondan bunla mı uğraşacağım ben çoğu zaman telefondan bağlanıyorum.

@SypeR tamam güzel bunun yerine başka siteden resim ekleme seçeneğini aktif edip bu forumun egosunu kapatsak ? Bizi bu kadar uğraştırıyorsunuz telefondan bunla mı uğraşacağım ben çoğu zaman telefondan bağlanıyorum.
Android platformu için de Pic Resizer Lite adlı uygulama kullanılabilir.:) (Google Play Store'da mevcut) Bunu soranlar çoktu. Rehber hazırlamanız iyi olmuş.

Arkadaşımız belirtmiş hangi uygulamayı kullanacağımızı Android'de.

@Silinen üye Bizi bu kadar uğraştırmaktan zevk mi alıyorsunuz koca forum sitesi üyelerini düşünmesi gerekirken siz bizleri uğraştırıyorsunuz eskiden başka siteden resim eklenebiliyor iken siz bunu kaldırdınız. O ekleme butonu varken ekleyince ceza bile veriyordunuz.

@Silinen üye Burasının amacı tek bir kişiye yardım etmek değil. Bir kişinin bir sorunu çözüldüğünde veya bir kişi bir bilgi paylaştığında bunu herkes görebilmeli. Başka bir siteye yüklediğiniz resimler silinirse veya başına bir şey gelirse ne olacak? O açılan konu boşa gidecek. Yararlanmak isteyen insanlar yararlanamayacak. Ayrıca güvenlik ve kolay ulaşabilmek açısından da buraya yüklemek daha iyi.

Bunu ego olarak tanımlamanız beni şaşırttı.

Ego olarak tanımlamamın tek bir sebebi var oda ekleme butonu varken başka siteden resim ekleme seçeneğini kastediyorum ve ben bu seçeneğini kullanınca yöneticiler direk ceza veriyorlardı. Sorgusuz sualsiz ki bunun sebebi "technopat"'a yüklemesi hata vermesiydi. Ama yöneticiler çözüm yolu vermektense basitçe ben buna "ego" derim. Ceza vermeyi yeğledi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı