Resimdeki işaretler ne anlama geliyor?

Nötr ile topraklama arasını ölçeceksin bunun başka yolu var mı? Sıfır değerini görmen gerekir. Şu durum da kablon da sorun var diyemem, prizi sökme durumun varsa söküp toprak var mı yok mu ona da bakabilirsin. Bir de kabloyu ters tak ve farklı prizler de dene öyle bakabilirsin.

Toprak hattı var, ters takıp da denedim. İşin tuhaf tarafı prizden bakınca kontrol kalemi yanmıyor bilgisayara giren güç kablosunun ucundan baktığımda yanıyor garip biraz 😀

Bakın, avometrede AC skasındaki ölçümlerde;
Nötr-faz: 220-230 volt AC,
Faz-toprak: 220-230 volt AC.
Nötr-toprak: 1-3 volt AC kadar olmalıdır.
Faz-toprak arası bu değerden (220-230'dan) çok düşük voltajlarda ise çok kabaca topraklamada, nötr-toprak arası 1-3 volt AC'den çok büyükse nötr barasında elektrik panosundan bir gevşekliği vardır. (Bu nötr barasının mutlaka sıkılması gerekir) Kabacadan kastım da topraklamanın sağlamlığı ancak MEGER topraklama test ölçüm cihazlarıyla yetkili bir elektrikçiyle yapılan testlerde tespit edilebilir. Faz-toprak arası ölçüm ise kabaca bize topraklama sağlığı hakkında sadece ön fikir verebilir. Kolay gelsin.

Bakın, avometrede AC skasındaki ölçümlerde;
Nötr-faz: 220-230 Volt AC,
Faz-toprak: 220-230 Volt AC.
Nötr-toprak: 1-3 Volt AC kadar olmalıdır.
Faz-toprak arası bu değerden (220-230'dan) çok düşük voltajlarda ise çok kabaca topraklamada, nötr-toprak arası 1-3 Volt AC'den çok büyükse nötr barasında elektrik panosundan bir gevşekliği vardır. (bu nötr barasının mutlaka sıkılması gerekir) kabacadan kastım da topraklamanın sağlamlığı ancak meger topraklama test ölçüm cihazlarıyla yetkili bir elektrikçiyle yapılan testlerde tespit edilebilir. Faz-toprak arası ölçüm ise kabaca bize topraklama sağlığı hakkında sadece ön fikir verebilir. Kolay gelsin.

Nötr, toprak arası bizlerin beklediği 05 ile 1 Volt arasıdır, en ideali doğru olanı sıfırdır. Sıfır terimini o bakımdan kullandım. Bu 1 Volta kadar bir, bir buçuk Volt sorun zaten teşkil etmez. Toprak ile bir sıkıntıyı anlamak için en basiti faz ile toprağı kullanarak en basiti bir fön çalıştırılabilir. Toprağın olup olmadığı en azından bu şekil de baradan ya da sigorta kutusundan gevşek olup olmadığı da anlaşılabilir. Tabi bu eylemi yapmak yanlış anlaşılmasın bana düşmez. Doğru yapılırsa sakıncası yok. Sadece prizden gelen kabloyu şaşırmadan emin olarak uygulanabilir.

Evet, teoride sıfır ve idealinde sizin dediğiniz bu değerler aralığı aslında çok doğrudur, ama uygulamada 3 volta kadar nötr barası için tolerans voltaj esnekliği vardır ve barayı bu aralıktaki voltajlarda sıkmaya pek gerek kalmıyor veya gerektirmiyor. Ama 7-8 volt aralığı gibi daha fazla olursa nötr barasının o zaman mutlaka sıkılması gerekiyor. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı