Resmi gazetede 125CC motorların B sınıfı ile kullanılacağı yayınlandı

LuisB4y

Centipat
Daha fazla  
Ne düşünüyorsunuz arkadaşlar? Bana göre olmaması gereken bir şeydi. Sanırsam kurye olamıyorlar, şartlarda yazıyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240210_042700_X.jpg
    Screenshot_20240210_042700_X.jpg
    60,5 KB · Görüntüleme: 81
Son düzenleyen: Moderatör:
Tepki alabilirim ama motor bence medeniyetsiz ülkelerin ulaşım aracıdır(bkz: Pakistan, Hindistan, Burma). Motor kullanımının arttırılması değil aksine azaltılması gerekiyor çünkü motor kullanıcıları hem araçları trafik kurallarını umursamadan, kasapça hareketler yaparak yolları terörize ediyorlar, ayrıca ucuz bir araç olduğundan dolayı(zaten bu yüzden son yıllarda popülerleşti) araç kullanma kapasitesine sahip olmayan insanlar bile motor almaya başladı.

Belki motor kullanan arkadaşlar alınacak "hayır ben kurallara uyuyorum" diyecek ama en kurala uyan moturcu bile duran trafikte şeridinde beklemek yerine(evet beklemeniz gerekiyor) şeritler arasında zikzak yaparak ileri gider(evet bunu da yapmamanız gerekiyor).

Ha tabi en önemli nokta da şu ciddi ciddi aracın "tamponu" yani çarpışma esnasındaki bütün enerjiyi alacak kişinin şoför olduğu bir aletin ulaşım aleti olmasını hiç bir şekilde anlayamıyorum. Gidersin pistte binersin, yarışırsın eyvallah da şehir içi abi... Kullanıyorsunuz sonra arkadan kasabın biri gelip çarpıyor sonra 2 saat yerden parçalarınızı kazıyarak topluyorlar hem kendinize hem ailenize yazık.

Tekrardan kursa gidip ders alınması gerekiyorsa ne anlami kaldı? Direkt A1 almak ile bu şekilde almanın bir farkını göremiyorum. Her türlü o kurs parasını vermek gerekiyor, sınav parası da verilecek, bi harç bedeli ödenmesi zorunlu değil. Bunun çok daha farklı bir şekilde hayata geçeceğini düşünmüştüm.

Yönetmeliğe göre, B sınıfı ehliyeti olan direkt 125CC motor kullanamıyor. Sınava falan giriyorsun bir sürü prosedürü olacak ve B ehliyetine A1 eklentisi yapılacak. Normal motor ehliyeti alır gibi yine paran gidecek ve uğraşacaksın. Bu kadar para ve zaman kaybından sonra da 125CC'den büyük motor kullanamayacağım. Zaten bunlarla uğraşacak olsam gider adam gibi A sınıfı motor ehliyeti alırım ne uğraşacağım 125CC için bu kadar. Bomboş bir iş.

Son düzenleme:
B sınıfı ehliyet ile motosiklet kullanılması saçma iken 125CC'ye çıkartılması daha saçma olmuş. Hayatında hiç motosiklet sürme deneyimi olmayan kişilerin 125CC sürmesi kazaya davetiye çıkartacaktır. Kazalarda artış olacağını düşünüyorum.

B sınıfı ehliyet ile motosiklet kullanılması saçma iken 125CC'ye çıkartılması daha saçma olmuş. Hayatında hiç motosiklet sürme deneyimi olmayan kişilerin 125CC sürmesi kazaya davetiye çıkartacaktır. Kazalarda artış olacağını düşünüyorum.

Yine kursa gidip eğitim alıp sınavdan geçme şartı var.

Geri
Yukarı