Retro First Person Shooter Oyun Önerileri

En çok hangisi ilginizi çekti?

• DUSK

• Project Warlock

• AMID EVIL

• WRATH: Aeon of ruin

• Gloomwood

• HROT

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.

Tormet

Centipat
İlk başta retro FPS'den ne kastettiğimi söyleyeyim: DOOM ve Quake gibi eski oyunların grafikleri ve mantığıyla günümüz mekaniklerini birleştiren oyunlar. Liste uzun olacak. Tam sürüm oyunların yanında Steam'de demosu olan ama henüz çıkış yapmayan oyunları da liste sonuna ekleyeceğim.

1- DUSK

Artıları:

-Hızlı ve sıkmayan oynanış.
-İyi düşünülmüş bulmacalar ve bölüm tasarımları.
-Bölümleri geçerken sizi herhangi bir şeye zorlamaması. Örneğin dışarıda bir ev var, giriş yapmak için anahtara ihtiyacınız var ama o evin illa ki bir yerinde bir delik ve kırılacak bir yer oluyor. Etraftaki nesneleri üst üste dizip bacadan atlamak için merdiven oluşturabilirsiniz veya gidip zibilyon tane düşmanla savaşıp anahtarı alabilirsiniz.
-Çok farklı çeşitte düşmanlar ve bir çok bölüm sonu canavarı.
-İnanılmaz güzel müzikler.
-Oyunu bitirdikten sonra hala oynanabilirlik sunan "Endless" mod
-Bir sürü birbirinden ilginç sırlar, gizli odalar, mahzenler falan filan var.

Eksileri:

-Çok hantal ve akılsız bir yapay zeka. Oyunun kesinlikle en büyük eksisi bu. Düşmanlar etrafınızı çevirmiyor veya herhangi bir taktik uygulamıyor. Sadece peşinizden koşuyor.
-Buglar. Sorunlarından biri de bu. Oynarken 2 tane bug yüzünden bir yerde sıkıştım ve bölümü tekrar oynamam gerekti.

2- Project Warlock

Artıları:

-5 farklı birbirinden çok farklı diyar, 60 tane iyi düşünülmüş bölüm, 72 tane birbirinden apayrı düşman, 38 farklı silah. Kısacası oynanış açısından çok zengin bir oyun.
- Çeşitli grafik ayarları. PS1 tarzı grafikler, tüplü televizyondan oynuyormuşsunuz gibi gösteren grafikler vs. vs. inanılmaz derece farklı grafik ayarları var. Steam'deki demosunu oynayarak ayarları görebilirsiniz. Zaten 1-2 GB boyutu.
-Yukarıda bahsettiğim gibi demosu olması. Demonun uzunluğu oyunu satın alıp almak istememenize yetecek kadar uzun ve yeterli. Gidin oynayın.

Eksileri:

-Çok kötü kontrol ayarları. Karakteri kontrol etmek biraz zor.
-Bazı ufak ufak buglar. Mesela ateş ettiğinizde düşmanın içinden geçiyor mermi ve hasar vermiyor. Sık yaşanan bir olay.
-Optimizasyon sorunu. Düşük-orta seviye bir sistemde oynadım oyunu. Daha iyi grafikli ve sistem isteyenler oyunları 60+ FPS'de bitirirken Project Warlock'u 25-30 FPS civarında ve sık sık FPS düşmeleriyle oynamak zorunda kaldım. Steam yorumlarında da ayrıca birçok kullanıcı bundan şikayet etmiş. Üst düzey sistemlerde de sıkıntılar oluyor.

3- AMID EVIL

Artıları:

-DUSK için bahsettiğim artıların aynısı bunun için de geçerli. Zira ikisini de aynı şirket yani New Blood İnteractive yaptı.
-RTX desteği. Tabii ki deneme fırsatım olmadı ama videolardan izlediğim kadarıyla çok güzel gözüküyor.

Eksileri:

-Kontroller için bayağı bir alışma süresi lazım.
-Eksi sayılır mı bilemedim ama oyun çok zor. İnanılmaz zor.
-Bu da eksi sayılmayabilir ama oyun çok renkli ve ışıl ışıl olduğu için kullanılan renk paleti bir süre sonra göz yoruyor.

4- WRATH: Aeon of Ruin

Artıları:

-Vuruş hissi çok iyi. Silahların sesleri ve öldürdüğünüz yaratıkların parçalanması çok iyi bir vuruş hissiyatı veriyor.
-İstediğiniz yerde istediğiniz gibi kayıt yapıp kendinizi kolay kolay riske atmamanızı sağlayan kayıt sistemi. Korku ve gerilim hissiyatı veriyor.
-Hala erken erişimde olması. Gelişme potansiyeli hala var.

Eksileri:

-Her yer çok karanlık. Öyle böyle değil gereksiz karanlık. Monitörün parlaklığını sonuna kadar açtım oynarken.
-Bölüm tasarımları biraz tuhaf. Sıkıntı bende mi bilmiyorum ama birçok kez kayboldum. Her yer birbirine benziyor.

Ek olarak listeye Maximum Action ve Ultrakill oyunları eklenebilir. Bunlar da New Blood İnteractive'den çıktığı için DUSK ve AMID EVIL ile aynı mantıkta. Uzun uzun yazmaya gerek duymadım isteyen bakabilir.

Sırada demo kısmı var.

1- Gloomwood

Artıları:

-Arkadaş siz nasıl insanlarsınız? Nasıl bu kadar güzel ses tasarımı yaptınız? Yakındaki düşmanların ayak sesleri, nefes alış verişleri, su sesleri, karga çığlıkları, silahların o tok ve çok iyi duran sesleri... Her şey inanılmaz gerçekçi.
-Güzel düşünülmüş kayıt sistemi. Bir gramofon pikap ile kayıt yapıyorsunuz. Sayıları 2 tane idi demoda az olmaları istediğiniz yerde kayıt yapmanıza engel oluyor ve insanı çok geriyor.
-Yeterli uzunlukta demo. Yaklaşık 2 saat sürüyor.
-Biraz korku oyunu sayılabilir ama kaliteli bir korku sunuyor. Saçma sapan jumpscare'ler yok. Bol bol gerilimin ardından gelen alta kaçırış var.
-Birçok gizli bölme vs. var.

Eksileri:

-Her ne kadar tam oyun olmasa da düşman çeşitliliği çok çok az. Sadece 3 çeşit düşman var.
-Silah çeşitliliği yetersiz 3 çeşit silah var.
-Yapay zeka yeterli düzeyde olsa da bazı yerlerde saçma davrandığı oluyor. Önünde sadece minik bir kutu var, iki metre önünde ben varım ama adam yanından geçmeyi akıl edemiyor.

2- HROT

Artıları:

-Küçük haritalı ve tek taraflı bir aksiyon oyunu olsa da tatlı bir motorumuz var ve ona binebiliyoruz.
-Demoya göre yeterli çeşitte silah ve düşman sayısı.
-Gayet iyi bir yapay zeka. Etrafınızı çevirmeyi veya başka yollardan üstünüze gelmeyi akıl edebiliyorlar.
-Mermi ve sağlık kaynakları kısıtlı olduğu için gerilim yaşatması.
-İdare eder müzikler.
-Etraftaki bazı nesnelerle etkileşime girip parçalama (lamba, vazo, radyo, kanalizasyon kapağı vs.). Kanalizasyon kapaklarını veya mazgalları kırarak farklı yollar açabiliyorsunuz.

Eksileri:

-Silah seslerinin oyuncak silahtan farkı yok. Rezil bir durumda. Karakterin hasar alma ve ölme sesi de rezil ötesi.
-Vuruş hissi yok. Adama roket atıyorum hala hiçbir şey olmamış gibi yere bile yıkılmadan üstüme koşmaya devam ediyor.
-Kayıt sistemi çok kötü. Her saniye kayıt yapabildiğim için hataların hiçbir önemi yok. Dene, öl ve geri dön.

Bu kadardı liste bitti. Uzun bir yazı oldu. Anketi doldurursanız sevinirim. Sizin de bildikleriniz varsa tavsiyelerinizi bekliyorum. :)

Geri
Yukarı