Python Return ne demek?

Lawrus

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Python öğrenmeye çalışıyorum fonksiyonlara geldim. Fonksiyonlar içinde return kullanıyorum ama bunu neden kullanıyorum bilgim yok açıklar mısınız? Mesela return "Python" ve print "Python" farkı nedir?

Print komutu yazı yazdırmak için kullanılır. Return komutu ise fonksiyonun işlemini tamamladıktan sonra döndürmesi gereken değeri döndürür. Bu yazı, sayı veya bool olabilir. Yani başka şeyler.

Döndürmesi kısmını anlayamadım döndürünce ne oluyor.

Mesela fonksiyona bir A ve B değişkenleriyle iki adet sayı gönderdiğini düşünelim. Fonksiyon bunları topluyor olsun. C = Topla(a, b); şeklinde fonksiyonu çağırıyorsun. Fonksiyonda yazılı kodlar çalışıp topluyor ve sonuna diyelim "toplam = a+b; return toplam;" eklediğinde C değişkeni fonksiyonun döndürdüğü toplam değeri almış oluyor.

Matematikteki fonksiyonlar gibi, her fonksiyon tanimi itibariyle ne gibi bir parametre alacagini ve islemini tamamladiginda ne gibi bir deger "donecegini" belirtmek zorundadir.
f(x) -> y gibi.

Ornegin hesap makinesinde bir islem yaptiginda, islemi tamamladiginda gordugun sonuc onun "dondugu" sonuctur.

Bazi high level dillerde return yazmak zorunda olmadigin fonksiyonlar tanimlayabilirsin ama bunlar da arka planda senin yerine "void" tipinde sonuc donduren fonksiyonlarin islemcide calistirilmasiyla sonuclanirlar.

Geri
Yukarı