Reverse Engineering Hakkında

Efe ÖZYER

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Reverse Engineering / Tersine mühendislik başka bir firma / şirket / şahıs veya topluluk tarafından oluşturulmuş, yazılım veya donanımın kırılmasına, üzerine değişiklik yapılmasına veya açıklarının belirlenmesini sağlayan bir teknoloji dalıdır. Bu gün Windows / Adobe / Visual Studio / Office vb. popüler işlevsel ücreti yazılımların bir crack dosyası varsa bu tersine mühendislik sayesindedir.

Bu işlemleri yapabilmeniz için iyi derecede Assembly bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Assembly bilgisi ile Ollydebugger & IDAPro kullanarak yazılımın kaynak kodlarının didik didik edilmiş parçalanmış haline erişebilir, eğer iyi derecede anlıyorsanız kurulan serial algoritmasını kırabilir veya üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

Aynı zamanda bu yöntemler biz oyuncuların daha çok ilgilendiği oyunlarda hack, koxp, bot vb. işlemleri yapmak için kullanılıyor.
Bilmediğiniz diğer bir konu ise anti-virüs yazan firmalar, oyun güvenliğini sağlayan yazılımlar yazdıkları kernel tabanlı sistem sürücülerinde bir çok kez bunu kullanırlar. Çünkü sisteme tam anlamıyla etkimek için kernel'e hakim olmanız şarttır.

Ufak bir bilgi vermek gerekirse, hepimiz x86 ve x64 (32bit ve 64bit) işletim sistemlerinin arasındaki temel farkları biliyoruz.Tersine mühendislik bazında bu 32bit ve 64bit sistemlere baktığımızda ise, Windows'un 64bit işletim sistemlerinde PatchGuard adı verilen veya KPP ( Kernel Patch Protection ) olarak adlandırılan bir çekirdek koruması mevcut. Bu nedenle 64bit işletim sistemleri daha güvenli.
PatchGuard virüslerin ve hacker'ların işlerini oldukça zorlamakta ama siz yine de anti-virüs kullanın, zira hiç bir sistem aşılamaz değildir. Çünkü geçmişte PatchGuard bir çok kez kırıldı.

x64 ve kernel hakkında bildiklerimi sizinle paylaştım ilerleyen zamanlarda da paylaşmaya devam edeceğim, herkeze iyi çalışmalar :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı