Reverse Engineering yasal mı?

414605

Hectopat
Makaleler
1
Reverse Engineering yasal mı? İnternette yasadışı olduğunu gördüm fakat sosyal de bu başlık altında konular açılabiliyor. Bu işin aslı nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden yasa dışı olsun?

Bu kendine özgü bir alan/bilgisayar dalı. Burada program nasıl kırılır diye anlatılmıyor. Tersine mühendislik hakkında tartışmaların yapılabilmesi için kullanılıyor.

Tutup bir programı kırmaya kalkarsanız ve kullanım şartlarında da bunu yapmamanız gerektiği yazıyorsa evet yasal olmaz. Ama tersine mühendislikten bahsetmek veya nasıl yapılır anlatmak yasa dışı değil.

Son düzenleme:
Firma izin veriyorsa yasaldır. Yasak diyorsa değildir. Bu öyle gelir geçer bir kural değil. Ürünün haklarına sahip olan firmaya bağlı bir durum.
Kapalı kaynak olması izin vermediği anlamına gelir direkt olarak? Adam zaten kodu paylaşmak istese açık kaynaklı yapar değil mi?
Neden yasa dışı olsun?

Bu kendine özgü bir alan/bilgisayar dalı. Burada program nasıl kırılır diye anlatılmıyor. Tersine mühendislik hakkında tartışmaların yapılabilmesi için kullanılıyor.

Tutup bir programı kırmaya kalkarsanız ve kullanım şartlarında da bunu yapmamanız gerektiği yazıyorsa evet yasal olmaz. Ama tersine mühendislikten bahsetmek veya nasıl yapılır anlatmak yasa dışı değil.

Her zaman dediğim gibi, her kurala uyulması şart değil. Yasallık sınırında gezmeyi de bileceksin :)
Tersine mühendislik ancak tüm kodu yardım almadan kendin anlayarak tekrar yazarsan yasal olur ki o da bunu para karşılığında satmazsan veya para ile satılan bir şeyi ücretsiz vermezsen olur. Şuan hangi tersine mühendislik yapan birisi hiçbir programdan yardım almadan yapıyor?

Neden yasa dışı olsun?

Her zaman dediğim gibi, her kurala uyulması şart değil. Suçun ispatlanana kadar suçlu sayılmazsın, yasallık sınırında gezmeyi de bileceksin :)
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Bu aralar programlamaya biraz ilgiliyim böyle bir bilgisayar dalının olduğunu öğrenince merak ettim fakat benlik değilmiş :)

Kapalı kaynak olması izin vermediği anlamına gelir direkt olarak? Adam zaten kodu paylaşmak istese açık kaynaklı yapar değil mi?

Tersine mühendislik ancak tüm kodu yardım almadan kendin anlayarak tekrar yazarsan yasal olur ki o da bunu para karşılığında satmazsan veya para ile satılan bir şeyi ücretsiz vermezsen olur. Şuan hangi tersine mühendislik yapan birisi hiçbir programdan yardım almadan yapıyor?
Bazı firmaların ürünleri kapalı kaynak olmasına rağmen kullanıcı sözleşmesinde yasaktır ibaresi yer almıyor. Yasaktır, izin verilmemektedir, suç duyurusunda bulunulacaktır yazmadığı sürece hukuki olarak haklı olan sizsiniz. Bir oyun Denuvo bile kullansa eğer kullanıcı sözleşmesinde çoğaltılması, kopyalanması veya oyun dosyalarının izinsiz paylaşılması noktasında bir engel maddesi koymadıysa o oyunu crackleseniz de firma sizin hakkınızda suç duyurusunda bulunamaz.

Teknik olarak tersine mühendise hiçbir program kapalı kaynak değildir. Assembly ile çalışılıyor, her şey açık.
Tersine mühendislik ancak tüm kodu yardım almadan kendin anlayarak tekrar yazarsan yasal olur ki o da bunu para karşılığında satmazsan veya para ile satılan bir şeyi ücretsiz vermezsen olur.
Senin dediğin tersine mühendislik değil, Çin Duvarı ve Clean Room yaklaşımı. Kavramlarda hatan var. Bir grup yazılımı ıcığına cıcığına kadar tersine çevirir, anlar ve bunu yazar. Diğer tersine çevrilmiş program hakkında bilgiye sahip olmayan kimselere tescilli kod gösterilmeden sadece çalışma mantığı anlatılarak yeniden yazdırılır. Böylece yasallaştırmış olursun.

Teknik olarak tersine mühendise hiçbir program kapalı kaynak değildir. Assembly ile çalışılıyor, her şey açık.

Senin dediğin tersine mühendislik değil, Çin Duvarı ve Clean Room yaklaşımı. Kavramlarda hatan var. Bir grup yazılımı ıcığına cıcığına kadar tersine çevirir, anlar ve bunu yazar. Diğer tersine çevrilmiş program hakkında bilgiye sahip olmayan kimselere tescilli kod gösterilmeden sadece çalışma mantığı anlatılarak yeniden yazdırılır. Böylece yasallaştırmış olursun.

Şu kapitalizmden nefret ediyorum Tescilli kodmuş ne kadar bencilce ve haince. 😠

Geri
Yukarı