ReviOS vs Linux

Oyun oynayan adam Linux kullanamaz arkadaşlar. Ben hem Windows hem Mac hem de Linux kullanıyorum ve bütün makinelerimin amacı ayrı. Gidip de Mac de veya Linux'ta oyun oynamam çok büyük eziyet oluyor.

Cok genel dusunuyorsunuz siz. Kullanilan donanima bagli olarak Linux'ta oyun oynamak Windows'a gore cok daha basit olabilir. Ornek olarak AMD GPU kullanan birisi CS2 oynamak isterse Windows'dan daha performansli ve basit sekilde oynayabilir oyununu.

Oynanıyorsa ne olmuş? 2-3 GB paket mi indirsin adam bir oyun oynamak için. Bir saat uğraştırır. Gereksiz.
Linux ta kimse bir oyun için kalkıp bir saat normal bir oyun için uğraşmıyor direk en basiti heroic yada lutristen yükleyebiliyorsunuz yada native ise işler daha kolay oluyor
Merhaba, bellek kullanımı az olsun diye ReviOS'u kurdum fakat bazı kullanıcılar Linux'a geç diyor. Sizce ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
İlk defa alışkanlıklardan dolayı linux zor gelebilir eğerki hafif oyunlar oynuyorsan yada güvenlik sistemi fazla saçma olmayan oyunları oynuyorsan linux tada çok rahat oynarsın. Eğerki oyun konusunda dediğim gibiyse kesinlikle linux bana göre endeavouros ile başla yada mint ile. arkadaşın abarttığı gibi bir durum linux ta oyun indirmek windows göre bence daha kolay program yüklemek dahada kolay. bu arada KDE ile başlamanı öneririm windows dan gelen biri için en güzeli yada Xfce de olabilir. abartılı oyun oynaya biri değilim örnek olarak roblox yüklemek istediğimde native destekliyormuş gibi repodan direk indirip yükledi tek komutla.. (istersen arayüzden indir) yada need for speed mw direk indirip çalıştırdım yada red alert 2 vb.. oyunları direk çalıştırdı hiç uğraştırmadı her oyunda fazla uğraştırmaz emin ol ama linux geliceksen heleki arch tabanlı distro ise üşenmemeyi öğrenmelisin :D

Eğerki Valorant tarzı vanguardlı vb.. oyun oynuyorsan linux a geçme AtlasOS yada ReviOS kullan

Oyun oynayan adam Linux kullanamaz arkadaşlar. Ben hem Windows hem Mac hem de Linux kullanıyorum ve bütün makinelerimin amacı ayrı. Gidip de Mac de veya Linux'ta oyun oynamam çok büyük eziyet oluyor.
Oyun oynayan adam linux kullanmaz derken biraz saçma bir tabir olmuş :( Aksine oyun oynayan adamda linux kullanır oynamayanda. linux un farkı bu zaten her zevke her kullanıma özel olabiliyor. Mesela MacOSX ile yaptığın hangi şeyi linux ta yapamadın yada windows da yapamadın reis? Emin ol ki mac ta yaptığını windows da da yaparsın linux tada Hatta çok canını sıkarsa Windows yerine Hackintosh yükle aynı şey

Ekran Görüntüsü - 2024-02-29 19-08-43.png
Kullanır.

Konu biraz eski ama bunu sonradan görecek arkadaşlar için bilgilendirme yapayım. İşletim sistemine fanlık yapanların lafını da ciddiye almayın. Laptopumda Linux kullanıyorum gayet memnunum ama size tarafsız şekilde anlatayım.

Gündelik işler ve az kaynak kullanımı konusunda Linux iyi bir işletim sistemidir. Eğer oyun ve program ile uğraşıyorsanız Linux'a bakmayın bile. Desteklediği oyun, program konusunda kısıtlıdır. Şimdi .exe dosyalarını açmak için Wine kullan diyenler gelmeden, leş bir optimizasyonla oynanmaz. Zaten bir oyun indirmek için o kadar derde girmeye de gerek yok. Uğraşılmaz açıkçası. Oyun oynuyorsan Windows'ta kalacaksın, başka çare yok. Ama gündelik işler için kullanıyorsan Linux gerçekten iyi ve rahat.

Eğer oyun ve program ile uğraşıyorsanız Linux'a bakmayın bile.

Üniversite nedeniyle fotoğraf için GIMP, video için da vinci Resolve kullanıyorum.

Ara sıra hikayeli oyunlar yükler oynar silerim, düzenli olarak sadece Genshin Impact oynuyorum. Native destek yok. Hiçbir ayar yapmadan oynuyorum.

Hem oyun hem programla uğraşıyorum. En ufak bir problem yaşamıyorum. Üstelik NVIDIA kullanıyorum yani sürücü sorunları var ama benimle aynı sisteme sahip olan arkadaşım Windows'ta oynadığı benimle aynı olan oyunlarda benden daha düşük performans alıyor. Lütfen denemediğiniz veya alışkanlıklarınızı bozamadığınız için yaşadığınız şeyleri doğruymuş gibi söylemeyin hocam. Linux'ta oyunla da programla da uğraşan rahat rahat kullanır.

Üniversite nedeniyle fotoğraf için GIMP, video için da vinci Resolve kullanıyorum.

Ara sıra hikayeli oyunlar yükler oynar silerim, düzenli olarak sadece Genshin Impact oynuyorum. Native destek yok. Hiçbir ayar yapmadan oynuyorum.

Hem oyun hem programla uğraşıyorum. En ufak bir problem yaşamıyorum. Üstelik NVIDIA kullanıyorum yani sürücü sorunları var ama benimle aynı sisteme sahip olan arkadaşım Windows'ta oynadığı benimle aynı olan oyunlarda benden daha düşük performans alıyor. Lütfen denemediğiniz veya alışkanlıklarınızı bozamadığınız için yaşadığınız şeyleri doğruymuş gibi söylemeyin hocam. Linux'ta oyunla da programla da uğraşan rahat rahat kullanır.

Bende kendi deneyimlerime dayanaraktan söyledim. Steam'den Linux destekli bir oyun indirdim ve Windows'a göre çok daha düşük performans aldım. Windows bazı konularda ne kadar leş olsa da insan kullanmak zorunda kalıyor.

O zaman şöyle güncelleyeyim. Sadece oyun oynayanlar Linux kullanmaz çünkü en azından kendi bilgisayarımda Windows ve Linux arasında oyun fark etmeksizin en az 10 FPS fark var.
Sistemden sisteme değişecek bir durum. Windows'ta 950 fps aldığım Minecraftta Linux'ta 1030 fps alıyorum. Bahsettiğiniz şey tamamen sistemin desteğiyle alakalı. Ben Nvidia kullanıyorum benimkinin desteğinin düşük olmasına rağmen böyle.

Ooo Usta burda doldurmuş kütüphanesini yine bende ekleme yapayım :D
Desteklediği oyun, program konusunda kısıtlıdır. Şimdi .exe dosyalarını açmak için Wine kullan diyenler gelmeden, leş bir optimizasyonla oynanmaz. Zaten bir oyun indirmek için o kadar derde girmeye de gerek yok. Oyun oynuyorsan Windows'ta kalacaksın, başka çare yok.
Ben çocukluğumdan beri windows kullanırdım Xp/Vista/7/8.1/10/11 en sevdiğim ise 8.1 optimizesine bayılıyorum ama gel görki desteği kesildi ve zaten linux kadar düzenleme yapmıyorsun max UX temalarla düzenlediğin kadar vb.. windows u optimize ettiğinde arka plan temiz oluyor windows optimize edebilirsin ama linux taki ne oyun performansını nede o kullanım hassasiyeti akıcılığı windows da bulamazsın. bu arada eski windows fanı olarak bile nitelendirebilirsin beni :D

bilgisayar kullanma nedenim Yazılım - Günlük - Tekniksiyenlik - Dersler - Tasarım - Küçük Editleme işlemleri - Oyun. Kullandığım sistem şuan CachyOS Hyprland v3 bore lto kernal ile. ekran kartım onboard işlemcim i7 4500u "U" 8gb ram. bana genelde Cachyos un laptopa kötü çalıştığı stabil olmadığını söylediler ama şuana kadar kullandığım en hızlı sistem.

Yeri geldiğinde Kodlarım ve kodlarken özelikle sanal ekranlar bana aşırı mükemmel geliyor ve tailing özelliği olsun hızlı yanıt vermesi olsun her konuda mükemmel yazılım dediğin telefondan da kodlanır eski cihazdanda sadece build aşaması uzun sürebilir ki linux ta bu olay daha kısa sürüyor. şuan pc de 180 den fazla sekme açık ben fazla sekme kullanan biriyim sürekli bir sürü pencere ve sekme açarım ama ram kullanımı ve işlemci kullanım mükemmel birşey bilgisayarımın ısısı windows 60 tan aşağıya inmiyorken linux ta 40 civarında geziyor ram kullanımım genelde 1-3gb arası. ve windows da yapamicağım birşey daha var aynı anda discord açıp bir sürü sekme açıp yanında oyun oynamayı denersem pc yi kullanılmaz olacağını tahmin edebiliyorsunuzdur ama linux ta böyle derdim yok 1.ekran çalışma 2.ekran vscodium 3. ekran oyun 4.ekran discord vb.. gidiyor hiç kasma olmaz ve hızlıca geçiş yaparım ve en güzel yanı özelleştirilmiş parmak hareketleri windows da bile bunları normal şartta yapamazsın dokunmatik bir bilgisayarda kısacası aşırı zevkli oluyor genelde arkadaşlarım gördüklerinde şaşırıyorlar çünkü onlarla birlikte kafede oyun oynadığımızda bazı oyunlarda ciddi fark atıyor (ekran kartsız laptop :)). En çok oynadığım oyunlar fortnite - nfs mw/carbon/underground 2 - age of empire - red alert 2 - roblox - minecraft ve bazı hikayeli oyunlar. tasarım yaparken de gimp kullanıyorum ve cidden yetiyor.

Unutmadan linux a geçmeden önce cracklı uygulamasız yapazdım şimdi ise genelde açık kaynaklı uygulama kullanıyorum yada yoksa cracklı dikkat edelim biz bunları linux ta yapıyoruz windows da değil bide şu waydroid ile android in native desteğine bayılıyorum bide normal wine kullanmayın oyun oynicaksanız UNUTMADAN Linux ta tek tıkla oyun yükleniyor :)

Geri
Yukarı