İnceleme Rezalet Bir Port: TLOU P1 PC Portu

Çok yanlış şekilde abartarak yerin dibine sokmuşsun hocam. TLOU1 2013 oyunu yılına göre çok üst seviye bir oyun. Anlattığı hikaye klişeler içerse bile harika karakterler sayesinde pekişiyor ve oyunun dünyasının içine sokuyor insanı.
2013'de çıkan oyun hikâyesi abartıldığı kadar iyi olmasa da bence zamanı için oldukça iyi. Fakat Naughty Dog senaryosunu ve oynanışını değiştirmemesine ve sadece grafiği değiştirmesine rağmen Part 1'i 2022'de çıkmış bir Remake olarak anıyor ve kimse kusura bakmasın 2020'de çıkan Last of Us Part 2'den sonra Part 1'in çok üst seviye denilebilecek bir sunumu veya oynanışı yok. Ha yanlış anlamayın, 2013'de çıkan oyun iyi bir sunum, fena olmayan bir oynanış ve senaryo(Senaryosu bence abartıldığı kadar iyi değil. Dost Kayaoğlu'nun kendi koleksiyon videosunda bahsettiği değişiklikler senaryoda olsaydı çok çok daha iyi olurdu.) sunuyor. Fakat Part 1 2022'de çıkmış bir oyun olarak Part 2'den daha kötü bir oynanış, daha kötü bir sunum ve günümüz için artık sıradanlaşmış bir senaryo sunuyor.

Sadece daha fazla bütçe verildiği için, herhangi bir firmaya git ver o bütçeyi o da yapar sana The Last of Us Part 1 klasmanı bir oyun, hatta Uncharted da büyük bütçeli Tomb Raider'dır sadece. Bu oyunların yaptığı özel bir şey yok, sektöre bir şey kattıkları yok, ilginç fikirler ortaya sürdükleri yok, oynanışları aşırı kısıtlı.
Forumda Arthur Morgan isimli(Bir sürü olduğu için hangisiydi hatırlamıyorum) biri Last of Us'ın kendi türünü yarattığını ve sektöre yön verdiğini söylüyordu hocam. O kişiyle tartışmanızı çok isterdim.

Hatta Uncharted da büyük bütçeli Tomb Raider'dır sadece.
Hocam belki Tomb Raider düşük bütçeli Uncharted'tır (ki malesef öyle) nereden baktığına bağlı. 😁
2013'de çıkan oyun hikâyesi abartıldığı kadar iyi olmasa da bence zamanı için oldukça iyi. Fakat Naughty Dog senaryosunu ve oynanışını değiştirmemesine ve sadece grafiği değiştirmesine rağmen Part 1'i 2022'de çıkmış bir Remake olarak anıyor ve kimse kusura bakmasın 2020'de çıkan Last of Us Part 2'den sonra Part 1'in çok üst seviye denilebilecek bir sunumu veya oynanışı yok. Ha yanlış anlamayın, 2013'de çıkan oyun iyi bir sunum, fena olmayan bir oynanış ve senaryo(Senaryosu bence abartıldığı kadar iyi değil. Dost Kayaoğlu'nun kendi koleksiyon videosunda bahsettiği değişiklikler senaryoda olsaydı çok çok daha iyi olurdu.) sunuyor. Fakat Part 1 2022'de çıkmış bir oyun olarak Part 2'den daha kötü bir oynanış, daha kötü bir sunum ve günümüz için artık sıradanlaşmış bir senaryo sunuyor.
Katılıyorum ama 2013 oyun yapısına göre değerlendirdiğimizde gayet iyi bir oyun. Zaten bana kalırsa Part 1'i birine önermemin tek yolu o kişinin ondan sonra Part 2'yi de oynamayı istemesi olmasıdır. Tek oyun olarak baktığında 2023'de Part 1 zayıf bir oyun. Hele finaliyle.

Hocam belki Tomb Raider düşük bütçeli Uncharted'tır (ki maalesef öyle) nereden baktığına bağlı. 😁

Katılıyorum ama 2013 oyun yapısına göre değerlendirdiğimizde gayet iyi bir oyun. Zaten bana kalırsa Part 1'i birine önermemin tek yolu o kişinin ondan sonra Part 2'yi de oynamayı istemesi olmasıdır. Tek oyun olarak baktığında 2023'te Part 1 zayıf bir oyun. Hele finaliyle.

Hocam öncelikle Tomb Raider çok daha eski bir oyun serisi. Uncharted'ı çok daha fazla sevsem de Fatalis hocamın dediği doğru aslında. Ha şöyle bir şey var ki Uncharted ortamı çok iyi ayarlıyor.

Evet TLOU 2013 için çok iyi bir oyun ve şimdi de iyi bir oyun ama çıktığı yılda da şimdi de bir tür oluşturmadı. Var olan şeyi iyi bir şekilde işledi sadece. Bunu kabul etmek gerek.

Katılıyorum ama 2013 oyun yapısına göre değerlendirdiğimizde gayet iyi bir oyun.
İşte o yüzden ayrı ayrı değerlendirdim bu oyunları. 2013'de çıkan oyun zamanı için iyi fakat günümüz için sıradan bir oyun. 2022'de çıkan oyun ise kendi zamanı için sıradan ve hatta PC'ci tayfa için rezalet bir oyun.

İşte o yüzden ayrı ayrı değerlendirdim bu oyunları. 2013'te çıkan oyun zamanı için iyi fakat günümüz için sıradan bir oyun. 2022'de çıkan oyun ise kendi zamanı için sıradan ve hatta PC'ci tayfa için rezalet bir oyun.

Hocam oyunları değerlendirirken nostaljik duygulardan arınmak gerek. Mesela ben aynısını RE4 Remake için de hissediyorum. Zamanı için devrimsel ama şimdi çok klasik bir hayatta kalma shooter.

Evet TLOU 2013 için çok iyi bir oyun ve şimdi de iyi bir oyun ama çıktığı yılda da şimdi de bir tür oluşturmadı. Var olan şeyi iyi bir şekilde işledi sadece. Bunu kabul etmek gerek.
Eğer Resident Evil 4, Last of Us ile aynı bütçede yapılıp aynı senaryo özenine sahip olsaydı 2005'de Last of Us'ın 2013'de yaptığını yapmış olurdu. Last of Us iyi yazılmış ve bunu destekleyecek kadar fazla bütçesi olan bir oyun. Ha tabii bunu o dönemin ve şu anki dönemin Capcom'unu düşünerek yazıyorum. Resident Evil 6'yı yapan Capcom'u düşünürsem eğer Last of Us kadar bütçe ve senaryo özeni olsa bile iyi iş yapamazlardı.

Eğer Resident Evil 4, Last of Us ile aynı bütçede yapılıp aynı senaryo özenine sahip olsaydı 2005'te Last of Us'ın 2013'te yaptığını yapmış olurdu. Last of Us iyi yazılmış ve bunu destekleyecek kadar fazla bütçesi olan bir oyun. Ha tabii bunu o dönemin ve şu anki dönemin Capcom'unu düşünerek yazıyorum. Resident Evil 6'yı yapan Capcom'u düşünürsem eğer Last of Us kadar bütçe ve senaryo özeni olsa bile iyi iş yapamazlardı.

Hocam RE4 zamanı için ciddi bir bütçe ile yapıldı zaten. 2013'te yapılsa muhtemelen aynı oyunun daha iyi grafiklisi olurdu. Ne olursa olsun RE4 de çok klasik bir 3rd person shooter. İyi bir oyun yine de.

Hocam oyunları değerlendirirken nostaljik duygulardan arınmak gerek. Mesela ben aynısını RE4 Remake için de hissediyorum. Zamanı için devrimsel ama şimdi çok klasik bir hayatta kalma shooter.
Yurt dışını bilemem ama Türkiye'de insanlar "2004'de çıkan oyunu o zamana göre değerlendirmek zorundasın, şu ana göre değil." kafasından çıkamıyorlar. Şahsen artık "He kardeşim he 2004'de yaşıyoruz ya o yüzden 2023'de çıkmış ve oynadığım oyunları oynamamış gibi davranıp ona göre değerlendirmeliyim, haklısın." deyip engelliyorum. İnsan beyni "Aaa bu 2004 oyunu. Sanki 2004'de yaşıyormuşuz gibi davranmalıyım." demiyor.

Hocam RE4 zamanı için ciddi bir bütçe ile yapıldı zaten. 2013'te yapılsa muhtemelen aynı oyunun daha iyi grafiklisi olurdu. Ne olursa olsun RE4 de çok klasik bir 3rd person shooter. İyi bir oyun yine de.
İşte hocam özellikle "senaryoya özen gösterilse" dedim. RE4 oynanış ve bölüm tasarımı olarak çok iyi bir oyun. Görsellikte hâla daha fena değil. Bir senaryodan patlıyor o kadar. Ha RE4'ün oynanış anlamında Gears of War'a, Gears of War'un da yine oynanış anlamında Uncharted'a ilham kaynağı olduğunu hatırlatayım.

Hocam öncelikle Tomb Raider çok daha eski bir oyun serisi. Uncharted'ı çok daha fazla sevsem de Fatalis hocamın dediği doğru aslında. Ha şöyle bir şey var ki Uncharted ortamı çok iyi ayarlıyor.
Hocam Tomb Raider'ın eski oyunlarından bahsetmiyorum. 2013 rebootu ile birlikte oluşan üçleme Uncharted'dan esinlenilmiş çok şey içeriyor. Ve Uncharted'ın yaptığı çoğu şeyi vasat olarak sunuyor.

Forumda Arthur Morgan isimli(Bir sürü olduğu için hangisiydi hatırlamıyorum) biri Last of Us'ın kendi türünü yarattığını ve sektöre yön verdiğini söylüyordu hocam. O kişiyle tartışmanızı çok isterdim.
Sektöre yön veriyor dediği şey God of War 2018'in de Last of Us tarzı bir hikaye sunuyor olması herhalde. O da Sony oyunu sonuç olarak bence normal yani böyle olması. Bir oyunun kaliteli ara sahnelere sahip olması onu iyi bir oyun yapmıyor benim gözümde, bugün oynanışı olmayan yapımlara oyun bile diyemiyor, sadece bir "deneyim" olarak adlandırıyorsak oynanış bir oyunun en önemli şeyi demektir, ki öyle zaten. Ve özellikle Uncharted ve Last of Us Part 1'de oynanış "başyapıt" olarak adlandırılabilecek kadar iyi kesinlikle değil.

Her ne kadar temel mekanikler, animasyonlar, vuruş hissi vs. tatmin edici olsa da çeşitlilik göstermediği için kısa sürede bayıp sıkıcılaşıyorlar. Yani şunu başka bir oyun yapınca topa tutarlar ama Sony oyunlarında bu olunca kimse ağzını açmıyor cidden şaşırtıcı geliyor bana.

Geri
Yukarı