RGB 4:4:4 mü YCbCr 4:4:4 mü?

Monitorun özelliklerine bakıyorum. Satıldığı sitelerde yada epey.com gibi yerlerde bulabilirsin. Orada 8bit RGB yazar mesela yada 6bit RGB. Dediğim gibi ben farklı yazan monitor görmedim belki de hepsi böyledir ve YCbCr kullanım amacı farklıdır bilemiyorum 😁
Merhaba hocam hortlatmış gibi oldum ama benim monitörüm 10 bit fakat 8 bit kullanıyorum.
Msi Mag 272c model monitörüm var.
Sizce benim hangisini seçmem gerekir?

Merhaba hocam hortlatmış gibi oldum ama benim monitörüm 10 bit fakat 8 bit kullanıyorum.
Msi Mag 272c model monitörüm var.
Sizce benim hangisini seçmem gerekir?
RGB renk çıkışı ve 10bit derinliğinde kullanın. Konuda ilginç bir şekilde YCbCr savunulmuş ama baskıya gitmeyecek işlerde aşırı saçma görüntü verir. Anlayacağınız gibi YCbCr baskı için kullanır.

Renk örneklemesi (4:4:4, 4:2:2) ise videolarda kullanılır, daha çok yeşil ekranlarda ve grafik montajda işe yarar. Buradaki gibi illaha ki 4:4:4 açın gibi durum yok, açıldığı zaman subpixel ve pixel bunun için uygun olmadığı için ise yaramayacak.

RGB renk çıkışı ve 10bit derinliğinde kullanın. Konuda ilginç bir şekilde YCbCr savunulmuş ama baskıya gitmeyecek işlerde aşırı saçma görüntü verir. Anlayacağınız gibi YCbCr baskı için kullanır.

Renk örneklemesi (4:4:4, 4:2:2) ise videolarda kullanılır, daha çok yeşil ekranlarda ve grafik montajda işe yarar. Buradaki gibi illaha ki 4:4:4 açın gibi durum yok, açıldığı zaman subpixel ve pixel bunun için uygun olmadığı için ise yaramayacak.
Konuyu hortlatmış gibi olacağım ama kullanım amacımı söyleyeyim. Oyun falan oynamam. Sadece YouTube ve dizi/film izleme amaçlı kullanıyorum. Laptopu HDMI üzerinden televizyona bağladım. Bu kullanım senaryosunda hangi seçeneği kullanmak doğru? Laptopu biraz önce formatladım ve ayarlardan baktığımda otomatik olarak 10 bit YCbCr seçiliydi. Otomatik olarak YCbCr neden seçiliyor bu durumda? RGB anladığım kadarıyla benim kullanım amacıma daha uygun görünüyor. Ya da en uygunu YCbCr olduğu için sistem otomatik olarak bunu mu seçiyor?

Tamamı alıntıdır.
"
İnsan gözü YCbCr yapısına benzer olarak görür. Yani bir rengi algılamaktan çok iki renk arasındaki farkı algılar. YCbCr sistemi de böyle işler. Sarı ve mavinin diğer renklere göre farkını hesaplayıp kaydeder, sonuca kırmızıyı ekler.

RGB ise bilgisayarların dünyayı nasıl gördüğü ve gösterdiğidir. Ortamda bulunan "kırmızı", "yeşil" ve "mavi" miktarını sayısal olarak ifade eder bir rengi bu üçünün varlığı/yokluğu ile tanımlar.

Bilgisayarlar için bu tanımlama daha kolaydır. Çünkü ekranlarda gerçekten fiziksel olarak kırmızı, mavi ve yeşil renkli pikseller bulunur. Ekranda görüntülenecek bilgi YCbCr olarak geldiyse bile bir işlemci bunu RGB olarak yeniden hesaplar ve ekrana RGB olarak göstertir.

4:4:4 ve 4:2:2 farkı ise şudur; her bir piksel için 4 tam değer tanımlamak gerekir. Bazı ekranların kablo girişleri bu kadar, sinyali bir defada alamaz, o yüzden ilk değeri tam 4'lü olarak gönderip sıradaki sinyalleri o 4'lünün 2'li farkları halinde gönderirler. Yani özellikle renk geçişi olan bölgelerde eksik sinyal gönderip, arada kalan renk bilgisini ekranın tamamlanmasına bırakırlar.

4:4:4 ve 4:2:2 arasında hesap kolaydır. Mümkün an yerde 4:4:4 seçilir. Çünkü 4:2:2, 4:4:4'e yetmeyen ekranlar için geliştirilmiş eksik sinyal çözümlemedir.

Peki RGB ile YCbCr? Teoride ikisi de 4:4:4 ise ve bir panel yeterince iyi bir işlemciye sahipse birebir aynı olmalılar. Ancak bugün bir sürü panel kendi içinde görüntüye "yorum yapan" görüntü işlemcileri kullanıyorlar. Bu yüzden kodun önce YCbCr olarak gelmesi, insan gözünün bilgi algılama şeklinde daha yakın olduğu için, görüntü bu kodda işlediğinde daha yumuşak geçişli ve gerçek hayata daha yakın bir görüntü elde etmek mümkün oluyor. RGB'de beyaz ve siyahları abartılması ve geçişlerin biraz daha keskin yapılması mümkün.

Özet geçiyorum: YCbCr 4:4:4 en iyi seçenektir. Yeterince iyi ve hassas bir monitörde zaten RGB 4:4:4 ile aynı sonucu verecektir. Monitör yeterince hassas değilse de en iyi sonucu yine YCbCr 4:4:4 ile verecektir. "

Siyah ve beyaz dışında aynı gözüküyorlar fakat RGB modda beyazlar daha temiz gözüküyor gibi geldi bana.

Yeni konular

Geri
Yukarı