RGB desteği olmayan bir anakarta RGB kontrolcü kullanılabilir mi?

BerkaySaatci

Decapat
Selam,

MSI B450M PRO- M.2 anakarta sahibim. Anakartımda RGB başlık bulunmamakta. Yakın zamanda 4 pin ARGB fanlar almayı ve bu fanları bir kontrolcü ile kontrol etmek istiyorum. Bu fanları anakartım üzerinden herhangi bir program ile kontrol edemeyecek olduğumu biliyorum. Bu durumda bana önerebilecek olduğunuz bir kontrolcü var mı? Kontrolcü satın alırken dikkat etmem gereken durumlar nelerdir? Anakarta SYS-Fan soketi ile bağlanmış olan kontrolcü, fanların rengine müdahale edebilir mi?

Teşekkürler.

Alacak olduğum fanın linkini bırakıyorum.
SilverStone Air Blazer 120RW ARGB Adreslenebilir LED 12cm 94CFM Yüksek Hava Akışlı 2200RPM Beyaz Kasa Fanı (SST-AB120RW-ARGB) - Overclock - PC Bileşenleri | Teknobiyotik

Son düzenleyen: Moderatör:
Fanların renklerini hiçbir şekilde anakart üzerinden kontrol edemezsiniz.

Bu ürün işinizi görebilir.

4 pin RGB fanlar adreslenebilir RGB olmuyor hocam. Aynı anda tek renk ve sınırlı efektlere sahip oluyor. 3 pin RGB'ler adreslenebilir oluyor. Sorunuz cevabı olarak da 2 yol var ya satıp anakart değiştireceksiniz. Ya da USB 2.0 üzerinden bağlanan RGB kontrolcü edineceksiniz ki o da yeni anakart almaktan daha zor Türkiye piyasasında. Sys fan soketi renklerden bağımsızdır. Ve kumandalı bir fan kontrolcüsü belki işinizi görür.

1622318287107.png

4 pin RGB fanlar adreslenebilir RGB olmuyor hocam. Aynı anda tek renk ve sınırlı efektlere sahip oluyor. 3 pin RGB'ler adreslenebilir oluyor. Sorunuz cevabı olarak da 2 yol var ya satıp anakart değiştireceksiniz. Ya da USB 2.0 üzerinden bağlanan RGB kontrolcü edineceksiniz ki o da yeni anakart almaktan daha zor Türkiye piyasasında.
Attığı fanlar ARGB. Yanlış yazmış fakat oradan anlaşılıyor.

Attığım fanın inceleme videosunda 4 pin'den güç alıyor olduğu ve ARGB olduğundan bahsedilmiş. Kafamı karıştıran kısım burası oldu. Kumandalı bir kontrolcü ile bu mümkün ise çok iyi olur gibi. Fan kontolcüsünün bağlantı şekli SATA güç kablosu ve anakarttaki SYS-Fan soketi ile sağlanıyor değil mi?
4 pin RGB fanlar adreslenebilir RGB olmuyor hocam. Aynı anda tek renk ve sınırlı efektlere sahip oluyor. 3 pin RGB'ler adreslenebilir oluyor. Sorunuz cevabı olarak da 2 yol var ya satıp anakart değiştireceksiniz. Ya da USB 2.0 üzerinden bağlanan RGB kontrolcü edineceksiniz ki o da yeni anakart almaktan daha zor Türkiye piyasasında. Sys fan soketi renklerden bağımsızdır. Ve kumandalı bir fan kontrolcüsü belki işinizi görür.

Eki Görüntüle 1047205

Hayır. Şuanki fanlarım molex ile gücünü PSU'dan alıyor. Tek renk. Kontrolcüye ek olarak fan çoklayıcı kablo da almam gerekiyor değil mi?
Evet, ikisinin çoklayıcıları farklı. ARGB Hub üzerinden LED'lerin animasyon ve renklerini, fan çoklayıcı üzerinden de fanların devirlerini kontrol ediyorsunuz.

Büyük ihtimalle önerdiğiniz kontrolcüyü satın alacağım. Dark kontrolcüye ek olarak önerebileceğiniz fan çoklayıcı var mı?
Fan kontrolcü olarak da bunu tavsiye ederim.

Ayrıca aynı yerden aldığınız için kargo da ücretsiz gelir.

Geri
Yukarı