RGB donanımlar bazı renkleri vermiyor

Falcon042

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Güncel parçalardan oluşan bir sistemim var de birçok RGB donanım bulunmakta. Bu donanımlardan kendi içerisinde dahili kontrolcü olmayan kasa ve radyatör fanları, LED şeritler ve sıvı soğutma bloğunu anakart üzerindeki kontrolcüye bağlayarak çalıştırmaktaydım. Ta ki geçen gün temada bir değişiklik yapayım ve farklı bir renk kullanayım diyerek başka bir renk seçtiğimde hiç tepki vermediğini fark edene kadar.

Tek tek renkleri denediğimde aralarından bazı renkler yanıp bazı renkler yanmadığını fark ettim. Mesela kırmızı, pembe, mor renk ve tonlarını denediğimde yanmıyor diğer renkler yani mavi, yeşil, sarı tonları denediğimde ise sorun gözükmüyordu. Bunun üzerine soketleri anakart üzerinden çıkartıp fanlar ile birlikte gelen kontrolcüye (Aerocool p7-h1) bağladım ve önceki senaryonun tam tersi gerçekleşti yani kırmızı, mor, pembe ve mavi renkler yanıyor, yeşil,sarı renkler yanmadı.

Bunlara ara renkler de dahil ve bütün cihazlar ayrı kontrolcülerde farklı renkleri verebiliyor yani LED'lerde problem yok, kablolarda da bir problem gözlemedim. Bunun nedeni ne olabilir ekstra kontrolcü mü almam gerekecek. Alırsam hangisini alayım cevaplarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
RGB Fusion ile ayarlama yapmayı dener misiniz? RGB bağlantısı adresleme destekliyorsa PIN yapısını değiştirip istediğiniz rengi alabilmeniz gerek.

Utility | Support - GIGABYTE Global

Rgb fusion üzerinden kalibrasyon yapmaya çalıştığım da da kırmızı renk göstermesi gerekirken turuncu led yanıyor bu yüzden seçemiyorum. Anakartın extension led bağlantısı +12v-R-G-B-W şeklinde 5 pinli ama adresleme destekliyor mu bilmiyorum ama RGB Fusion üzerin de adresleme efektleri kapalı olarak gözüküyor.
RGB Fusion ile ayarlama yapmayı dener misiniz? RGB bağlantısı adresleme destekliyorsa PIN yapısını değiştirip istediğiniz rengi alabilmeniz gerek.

Utility | Support - GIGABYTE Global

Sayın @Recep Baltaş şuan bütün harici donanımların ledlerini rgb çoğaltıcı ile anakartım üzerinde ki connector e bağladım. RGB Fusion üzerinden renkleri calibration etmeye çalıştığımda aşağıdaki resimlerde gözüktüğü gibi yeşil renk harici renklerde yani kırmızı ve mavi renklerde doğru tonu vermiyor kırmızı renk seçildiğinde sarı, mavi renk seçildiğinde ise turkuaz renk veriyor.
IMG_0266.jpg
IMG_0267.jpg
IMG_0277.jpg

Çözüldü; Anakart değiştirdim. ( Yaşasın Asus Rog, bir daha görüşmemek üzere güle güle Gigabyte! )

Dosya Ekleri

• IMG_0267.jpg
    IMG_0267.jpg
    24,3 KB · Görüntüleme: 64
  • IMG_0277.jpg
    IMG_0277.jpg
    24,8 KB · Görüntüleme: 43
  • IMG_0266.jpg
    IMG_0266.jpg
    25,3 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı