RGB LED ters takılınca kıvılcım çıktı

Partidario

Hectopat
Yer
Samsun
Elimde bulunan 3 pinli RGB LED’i anakarta takmıştım bu arada anakart üzerindeki LED çıkış pinlerinden 4 tane var. LED’in uzatma kablosunun bir ucunu anakarta taktım diğer ucunu LED'e değdirdim. LED’in girişini ters takdığım için LED kablosunun ucundaki 2 tane pinden küçük kıvılcım çıkıp anakart üzerinden hafif frekans sesi geldi. Bu arada LED 5V anakart üzerinde ki çıkış 12V. Yani şu ana kadar sorun yaşamadım. Bilgisayar açıkken gerçekleşti bu işlemler, hiçbir mavi ekran vs. kapanma olmadı ama kafamı kurcaladı acaba bir sıkıntı olur mu diye. Anakartımda entegre falan yansaydı veya başka bir devre yansaydı açılmama konusu olur muydu? Bu arada LED büyük ihtimalle yanmış çünkü sadece 4 tane beyaz ışık yanıyordu başka renkler yanmıyordu. Bilgili bir arkadaş sorumu cevaplarsa çok sevinirim :) İçime kurt düştü valla :)

Anakart : ASUS ROG STRIX B360-H GAMING

367008

Çözüm
Merhaba LED üzerindeki renkler farklı voltaj değerleri ile çalışırlar. 5V ile çalışan LED 12V güce maruz kaldığı için yanmıştır. Onun dışında anakartta herhangi bir kısa devreye sebep olsaydı çalışma anında kapanırdı. Çalışmaya devam ediyorsa sıkıntı yoktur, çıkmaz da. Ama daha sonrasında aynı şeyi yapmamaya çalış. Güçsüz olan kaybeder mantığı vardır elektrikte. Tam tersi olsaydı anakartın 5V çıkışından 12V almaya çalışsaydın veya 5V ama karşılayabileceğinden yüksek Amper değeri çekmeye çalışsaydın anakarta zarar verebilirdin. Elektronik zevkli ama tehlikeli iştir. Para döktüğün parçayı yakabilirsin. Dikkatli ol. :)
Elinizdeki RGB LED'ler Adreslenebilir RGB LED. 12V vererek yakmış olabilirsiniz. Anakart üzerinde 4 pinli RGB girişi mevcut. O çıkışlar ile o LED'leri yakamazsınız.

Elimde bulunan LED ASUS markalı, 3 pinli fakat anakartta 4 pinli çıkış var, yani 12V. Bu sebeple LED yanmış galiba.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba LED üzerindeki renkler farklı voltaj değerleri ile çalışırlar. 5V ile çalışan LED 12V güce maruz kaldığı için yanmıştır. Onun dışında anakartta herhangi bir kısa devreye sebep olsaydı çalışma anında kapanırdı. Çalışmaya devam ediyorsa sıkıntı yoktur, çıkmaz da. Ama daha sonrasında aynı şeyi yapmamaya çalış. Güçsüz olan kaybeder mantığı vardır elektrikte. Tam tersi olsaydı anakartın 5V çıkışından 12V almaya çalışsaydın veya 5V ama karşılayabileceğinden yüksek Amper değeri çekmeye çalışsaydın anakarta zarar verebilirdin. Elektronik zevkli ama tehlikeli iştir. Para döktüğün parçayı yakabilirsin. Dikkatli ol. :)

Çok doğru söylüyorsunuz hocam çok teşekkür ederim :)

İşte ben de size diyorum ki 4 pinli olanlar: Eksi/Kırmızı/Yeşil/Mavi olarak ayrılır; 3 pinli olanlar 5V/DATA/Toprak olarak ayrılır.
rgb-headers-motherboard.jpg

Doğru, üzerinde RGB yazmıyordu 5V olan LED’de. İnternette araştırmıştım, değişik giriş isimleri yazıyordu sizin dediğiniz gibi. Hocam ben bu LED’i anakarta ters taksam bile yanmaz diyorsunuz ama anakart üzerindeki giriş 12V/RGB. Eğer ben ne anakarta ne de LED’e zarar vermediysem, o zaman LED mi arızalı?

Daha sonra 4 pinli RGB LED vardı, onu takınca çalışıyor. Ben 3 pinli takmaya çalıştım, acemilik işte :)

Doğru, üzerinde RGB yazmıyordu 5V olan LED’de. İnternette araştırmıştım, değişik giriş isimleri yazıyordu sizin dediğiniz gibi. Hocam ben bu LED’i anakarta ters taksam bile yanmaz diyorsunuz ama anakart üzerindeki giriş 12V/RGB. Eğer ben ne anakarta ne de LED’e zarar vermediysem, o zaman LED mi arızalı?

Daha sonra 4 pinli RGB LED vardı, onu takınca çalışıyor. Ben 3 pinli takmaya çalıştım, acemilik işte :)
Yakmış olabilirsiniz derken, LED'e zarar vermişsiniz. 5V gerilim alabilen bir elektronik parçaya iki katından fazla gerilim vermişsiniz. LED zarar görmüştür, büyük ihtimalle çöp oldu.

Ben kasa içinde kullanmak üzere şu üründen sipariş ettim.

Yakmış olabilirsiniz derken, LED'e zarar vermişsiniz. 5V gerilim alabilen bir elektronik parçaya iki katından fazla gerilim vermişsiniz. LED zarar görmüştür, büyük ihtimalle çöp oldu.

Ben kasa içinde kullanmak üzere şu üründen sipariş ettim.

Hocam o LED’den sonra terminal geldi bana Asus marka, onu kullanıyorum şu an. İçinden 3 tane LED çıktı; 2 tane 30 cm, 1 tane 60. Anakartta şu an 4 pin RGB çıkışı boşta, bir tane daha LED takabilirim :) Sizin dediğiniz LED’e bakacağım ama hiç yurt dışı alışverişi yapmadım. Size bu ürün kaç günde geldi?

Konu için herkese teşekkür ederim tekrardan :)

Şimdi ürün sayfasından özelliklerine baktım. Elinizdeki LED'i bilmiyorum ama sistem şöyle işlemeli; 3 LED de, gerilim bölücü dirençli seri bir hat üzerinden besleniyor olmalı. Yani her bir LED'in altında küçük birer direnç bağlı. Bu yüzden o 12V, 12/3 = 4V'tan biraz daha küçük bir değere tekabül etmeli. Zaten piyasada bulunan bir çok LED 3.3V ile çalışır.

Siz uzatma kablosundan doğrudan 12V'u alıp, diğer ucunu ters olarak bir LED'e değdirince, 3'e bölünmesi gereken 12V'un tamamı Bir LED'in üzerinden aktı.

Şimdi ürün sayfasından özelliklerine baktım. Elinizdeki LED'i bilmiyorum ama sistem şöyle işlemeli; 3 LED de, gerilim bölücü dirençli seri bir hat üzerinden besleniyor olmalı. Yani her bir LED'in altında küçük birer direnç bağlı. Bu yüzden o 12V, 12/3 = 4V'tan biraz daha küçük bir değere tekabül etmeli. Zaten piyasada bulunan bir çok LED 3.3V ile çalışır.

Siz uzatma kablosundan doğrudan 12V'u alıp, diğer ucunu ters olarak bir LED'e değdirince, 3'e bölünmesi gereken 12V'un tamamı Bir LED'in üzerinden aktı.

Hocam şimdi ben 3 pinli LED'i 4 pinli yere taktım, yani uymuyor zaten ama büyük ihtimal LED'ler yandı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı