Rheinmetall KF51 Panther tankını tanıttı

Enfavzer

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Almanya merkezli Rheinmetall, savunma sektörünün en büyük fuarlarından biri olan ve Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilen EUROSATORY 2022 fuarında yeni 130mm topa sahip tankı KF-51 Panther’i tanıttı. Rheinmetall tarafından aktarılan bilgilere göre KF-51’in tüm silah sistemleri, tamamen dijitalleştirilmiş NATO Genel Araç Mimarisi (NGVA) ile komutan, nişancı ve atış kontrol bilgisayarına bağlanıyor. Bu durum ise tankın saldırı ve savunma kabiliyetlerini artırmakta. Bu kapsamda Rheinmetall, sistemin gelecekte yapay zeka tarafından da destekleneceğini belirtmekte.

Ana silah olarak 130mm Rheinmetall Future Gun System kullanan KF51 Panther, mevcut ve öngörülebilir tüm mekanize hedeflere karşı üstün ateş gücü sunuyor. Ek olarak uzun menzilli saldırılar ve birden fazla hedefe karşı konsantre ateş gücü sağlamak için başka silah seçenekleri de mevcut. Rheinmetall Future Gun System (FGS), 130 mm yivsiz bir topa ve tam otomatik bir mühimmat yükleme sistemine sahip.

Bu bağlamda otomatik yükleyici, 20 adet mühimmat kapasitesine sahip. Mevcut 120mm top sistemleriyle karşılaştırıldığında FGS, uzak mesafe atışlarında yüzde ellinin üzerinde daha başarılı atışlar sunmaktadır. Ek olarak FGS, kinetik enerjili mühimmatlara ek olarak parçacıklı mühimmat ateşleme yeteneğine de sahiptir.

Sistem ayrıca bir adet uzaktan komutalı 12.7 mm eş eksenli makineli tüfeğe sahip. Rheinmetall tarafından aktarıldığı üzere uzaktan komutalı silah sistemi, drone ve yakın savunma için tanka esneklik sağlamakta. KF-51 ayrıca üzerinde HERO 120 dolanan mühimmat bulundurmakta. Bu sayede KF-51 görüş hattının ötesindeki hedeflere de saldırma yeteneğine sahiptir.

2022-06-13-Eurosatory-Rheinmetall-KF-51-tank-130-mm-3-1024x683.jpg

Panther, aktif, reaktif ve pasif koruma teknolojilerini bir araya getiren tam entegre, kapsamlı, ağırlığı optimize edilmiş koruma konseptine sahiptir. Rheinmetall tarafından geliştirilen Üst Saldırı Koruma Sistemi (Top Attack Protection System/TAPS) ise yukarıdan gelen tehditleri savuştururken tank üzerinde bulunan sis/gizleyici sistemleri ise KF51’i düşman gözleminden gizlemektedir. Ayrıca, dijital NGVA mimarisi, düşman ateşini algılamak için ek sensörlerin entegrasyonunu da sağlamaktadır. Atış öncesi algılama özelliği sayesinde KF-51 Panther, tehditleri erken bir aşamada tanıyabilmekte ve etkisiz hale getirebilmektedir. Bu kapsamda KF-51 siber tehditlere karşı da korumalıdır.

KF51 Panther, yenilikçi bir işletim konseptine sahip. Temel olarak üç kişilik bir mürettebat için tasarlanan tank, (kuledeki komutan, nişancı ve sürücü) ihtiyaç halinde bir silah veya alt sistem uzmanı gibi komuta personeli için de ek yere sahip. NGVA standartlarına uygun olarak tasarlanan tankın tamamen dijital mimarisi, sensörlerin ve efektörlerin hem platform içinde hem de ağ bağlantılı sisteme sorunsuz entegrasyonunu sağlar. Sensörlerin ve silahların çalışması, mürettebat üyeleri arasında anında aktarılabilmekte.

Panoramik SEOSS optik sensör ve EMES nişan alma cihazı sayesinde, komutan ve nişancı hem gündüz hem de gece birbirinden bağımsız olarak hedefleri gözlemleyebilir ve angajman yapabilir. Ek olarak tank üzerinde stabilize bir gün ışığı ve entegre lazer telemetre ile kızılötesi optik de mevcuttur. Bu bağlamda Panther’in içerisinde bulunan ekran aracılığıyla mürettebat, aracın çevresini kolayca görebilmektedir.

KF51 Panther, Leopard 2’nin hareketlilik konseptini temel alıyor. 59 ton olan sistem, yüksek hareket kabiliyeti sağlıyor. Bu bağlamda tank, 500 km menzile sahip.

Kaynak: Anasayfa

Rheinmetall 2. Dünya Savaşı'ndan beri sadece top, anti tank gibi silahlar üreten bir firma. Ne kadar kaliteli bir tank üreteceğini bilemem. Atış kontrol sistemi ve topu iyi olabilir lakin motor performansı ve zırhı ne kalitede olur? Tahminimce Rus T-14 Armata tankının Alman çakması, hatta Armata daha kolay üretiliyordur bundan. Otomatik yükleyicisi de varmış. Üçüncü Dünya Savaşı'na kadar herhangi bir cepheye bile gönderilmeyeceğini, satılmayacağını düşünüyorum.

Rheinmetall-KF51-Tank-Konsepti-6-scaled.jpg

Garip garip oyuncaklar yapıyorlar, acaba aktif görev performansı nasıl olur.

Galiba Suriye'de şehir içerisinde tankları yakın mesafeden imha ediyorlardı, T72 ile o tür bir video vardı.
Böyle durumda elden ne gelir ki?

Son düzenleme:
Yeni nesil tanklarda topların gereksiz olduğunu düşünüyorum. Anti tank sistemlerinin gelişmesi sayesinde tank-tank çarpışmaları yaşanmayacak.
Anti-Tank sistemlerinin vurucu güç değil destekleyici güç olduğunu unutmamak gerekli. Vurucu gücü hala tanklar oluşturur.

Tanklar artık çöp, mevziden omuzdan atılan anti sistemler ile imha edilmeme imkanı yok. Artık Javelin gibi taret üstüne düşen ve hedefe kitlenebilen başlıklı füzelerden kaçması imkansız. Taretin delinmemesi için bir zırh yapmak isterseniz tank 150 ton olur buda imkansız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tanklar artık çöp, mevziden omuzdan atılan anti sistemler ile imha edilmeme imkanı yok. Artık Javelin gibi taret üstüne düşen ve hedefe kitlenebilen başlıklı füzelerden kaçması imkansız. Taretin delinmemesi için bir zırh yapmak isterseniz tank 150 ton olur buda imkansız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tanklar çöp falan değil, Javelin füzesi ise gayet pahalı. 240.000 küsür dolar değerinde bir Javelin füzesini bir Rus tankının aktif koruma sistemi çok rahat bir şekilde durdurabilir. Javelin 600 ila 800 mm civarı bir deliş gücüne sahip olduğundan dolayı reaktif zırhlarla bile durdurulabilir. Ruslar istese tanklarının tavanlarına fazladan reaktif zırh ve aktif koruma sistemi ekleyebilirler, ama gerek duymuyorlar.

oyle-bir-sey-yok-cikar-onu-aklindan_1369200_m.jpg

Tanklar çöp falan değil, Javelin füzesi ise gayet pahalı. 240.000 küsür dolar değerinde bir Javelin füzesini bir Rus tankının aktif koruma sistemi çok rahat bir şekilde durdurabilir. Javelin 600 ila 800 mm civarı bir deliş gücüne sahip olduğundan dolayı reaktif zırhlarla bile durdurulabilir. Ruslar istese tanklarının tavanlarına fazladan reaktif zırh ve aktif koruma sistemi ekleyebilirler, ama gerek duymuyorlar.

Tamamen yanlış bilgi. Umarım kendini kandırmayı bırakırsın. ;) Javelin lançerini alıyorsun her füzesi 240.000 değil oda yanlış. Muadilleri bile yeterli. Aktif koruma sistemi diye bir şey yok hepsi prototip. Çok fazla nazi filmleri izleme. :D

Tamamen yanlış bilgi. Umarım kendini kandırmayı bırakırsın. ;) Javelin lançerini alıyorsun her füzesi 240.000 değil oda yanlış. Muadilleri bile yeterli. Aktif koruma sistemi diye bir şey yok hepsi prototip. Çok fazla nazi filmleri izleme. :D

T-55AD "Drozd" (Ob'yekt 155AD) isimli Sovyet tankında bile AKS (Aktif Koruma Sistemi) varsa senin dediğinde bir sıkıntı var dostum. Savunma sanayi profesörü, tank uzmanı gibi konuşuyorsun. Javelin tankları bitirecek bir teknolojiyse neden 1989'dan beri hala tanklar üretiliyor? Son cümlen ile de zeka seviyeni belli etmişsin.

Reaktif zırhın tareti koruyamadığını ve delici başlığın ısına çeliğin dayanmayacağını birisi şuna anlatsın. Antika tankları örnek veriyor ne diyor bu? T-55AD ne arkadaş. 1980 model tankları örnek veriyor bana. Ben uzmanı gibi konuşmuyorum olan delil ve teknolojiyle konuşuyorum. Son cümlemle senin zeka seviyeni belli ettiğim doğrudur. Sakin ol şampiyon askere git birliğin zırhlılara düşerse belki anlarsın metalin önemsizleştiğini. Sen evinde nazi filmleri izleyip tank oyunu oynayan bir ergensin.

Reaktif zırhın tareti koruyamadığını ve delici başlığın ısına çeliğin dayanmayacağını birisi şuna anlatsın. Antika tankları örnek veriyor ne diyor bu? T-55AD ne arkadaş. 1980 model tankları örnek veriyor bana. Ben uzmanı gibi konuşmuyorum olan delil ve teknolojiyle konuşuyorum. Son cümlemle senin zeka seviyeni belli ettiğim doğrudur. Sakin ol şampiyon askere git birliğin zırhlılara düşerse belki anlarsın metalin önemsizleştiğini. Sen evinde nazi filmleri izleyip tank oyunu oynayan bir ergensin.

T-55AD ile senin ''AKS diye bir şey yok.'' dediğini çürütüyorum.

Ayrıca; AMAP-ADS - Wikipedia

Kalan dediklerine cevap bile vermeyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı