Richard Stallman'in Ubuntu yorumları

İleri seviye Linux öğrenince Arch ve Gentoo kurulması mantıklı olur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bence gayet hakli, Amazon'u yerlestiren ve buradan veri toplayarak Non-free bir dagitim halini almis Ubuntu.
"Effectively they say their prioritiy is not your freedom, it's just convenience." -> "Onceliklerinin ozgurlugunuz degil, sadece kolaylik oldugunu soyluyorlar."

Bu 'kolaylik' da bol bol telemetry ve "ozellestirilmis" reklami yaninda getiriyor tabii ki.
Bir de bu video 2013'den kalma. Şimdiye ne olmuştur bilemiyorum?

Telemetriyi guvensiz ve kotu bir sey olarak algiladiginiz surece Linux yerinde saymaya devam edecektir.

Surekli bug report atiyorsaniz veya contribute ediyorsaniz ayri.

Telemetriyi guvensiz ve kotu bir sey olarak algiladiginiz surece Linux yerinde saymaya devam edecektir.

Telemetri opt-in olmalı.
Ayrıca Ubuntu'nun telemetriye sahip olduğunu düşünürsek diğer dağıtımlara oranla ne kadar gelişiyor ki?

Haberim yoksa guvensizdir. Bana sormasi gerek, mesela Debian kurarken soruyor paket kullanim anketine katilmak ister misiniz diye.

Haberim yoksa guvensizdir. Bana sormasi gerek, mesela Debian kurarken soruyor paket kullanim anketine katilmak ister misiniz diye.
Bildiğim kadarıyla Ubuntu'da da opt-in .
1639915560558.png

Stallman burada Amazon olayindan bahsediyor, Search kisminda aranan seyler Amazon'a veriliyormus galiba.
Ubuntu'daki Amazon arama konusu çözüleli çok oldu, 12.04 gibi sürümlerden kalma bir problem o. Ayrıca aramada kullanıcıyı tanımlayacak (fingerprinting, cookie) bir şey yoktu, Amazon ile anlaşma yaptığından aramada bir şey arandığında Amazon'daki ürün sonuçlarını da çıkartması için koyulmuştu.

Kapatılabiliyordu, ama yine de opt-in değildi. Varsayılan olarak açıktı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı