Ripple PSU ve sistem parçalarının ömrüne etki eder mi?

Bilmeyenler için Ripple'ın ne olduğunu açıklar mısınız? :)

Hmm.

Kendim biliyorum ama anlatacak kadar da teknik bilgim yok.

Ripple boşa harcanan enerjidir, PSU bileşenlerini ısıtır vs...

Bir incelemede de ripple şöyle anlatılmış:

''Ripple ne kadar azsa, bileşenlere o kadar az stres uygulanır.''

Tabii bu dediklerimden yine tam emin değilim çünkü İngilizcem kötü :D

İngilizceniz varsa burayı okuyabilirsiniz. Ripple (electrical) - Wikipedia.

Yüce çeviriciyi kullanıp şöyle bir kısımı size aktarayım:

''Dalgalanma, boşa harcanan güçtür ve bir DC devresinde birçok istenmeyen etkiye sahiptir: bileşenleri ısıtır, gürültüye ve bozulmaya neden olur ve dijital devrelerin yanlış çalışmasına neden olabilir. Dalgalanma, bir elektronik filtre ile azaltılabilir ve bir voltaj regülatörü ile ortadan kaldırılabilir.''

Burada basitçe açıkladım, AC'den DC'ye dönüşümde mosfet'lerden, dandik transformatörlerden vs oluşan düzensiz dalga formu. Bir kere düzensiz olduğu için enerji kaybına yol açar dediğin gibi. Yüksek gürültü ve ripple, voltaj düzenleyen elemanların ömrünü kesinlikle kısaltır. Her parçayı eşit etkilemiyor tabii ki; MLCC'ler çok daha az etkileniyor düşük sıcaklıkta ve bu özellikleri avantaj olarak kullanılabiliyor:D Elektrolit kapasitörlerde kötü etkiye sahip, sıcaklık yükseliyor ve ömrü düşüyor kapasitörlerin. Tabii sıcaklık kapasitelerini, filtre yeteneklerini, verimliliklerini bile etkiliyor.
Bu voltajı düzenlemesi gereken her VRM bundan etkileniyor dolaylı da olsa.

Burada basitçe açıkladım, AC'den DC'ye dönüşümde mosfet'lerden, dandik transformatörlerden vs oluşan düzensiz dalga formu. Bir kere düzensiz olduğu için enerji kaybına yol açar dediğin gibi. Yüksek gürültü ve ripple, voltaj düzenleyen elemanların ömrünü kesinlikle kısaltır. Her parçayı eşit etkilemiyor tabii ki; MLCC'ler çok daha az etkileniyor düşük sıcaklıkta ve bu özellikleri avantaj olarak kullanılabiliyor:D Elektrolit kapasitörlerde kötü etkiye sahip, sıcaklık yükseliyor ve ömrü düşüyor kapasitörlerin. Tabii sıcaklık kapasitelerini, filtre yeteneklerini, verimliliklerini bile etkiliyor.
Bu voltajı düzenlemesi gereken her VRM bundan etkileniyor dolaylı da olsa.

Peki ekran kartı gibi parçaların ömrüne etki eder mi?

Ekran kartına da güç gidiyor, o da etkilenir tabii ki. Ha ne kadar etkilenir, o kartın kalitesine bağlı.

Hortlatmak gibi olacak biraz ama bir sorum var.
Ripple %100 yükte 120 mV olsun, PSU hep %100 yükte çalışsın, ekran kartı ise giriş seviyesi İnno 3D 2X Twin, MSI Mech gibi kartlar olsun, ekran kartı ömrüne ne kadar etki eder?
Ekran kartı Rog Strix gibi kaliteli modellerden biriyse aynı durumda ne kadar etki eder?

Dalgalanma istenmeyen bir şeydir ama onun için konulmuş bileşenler de var sistemlerde. Güç katında varistör ve sigorta gibi dalgalanmaya karşı koruma elemanları var. Onlar atmaz ya da patlamazsa bir şey hissetmezsiniz. Yani ciddiye alınacak bir ömür olayı yok. Yok sayın siz en iyisi.

Yeni konular

Geri
Yukarı