Rise of Kingdoms ve Çin Sansürü

Memin91

Decapat
Daha fazla  
Başlığı okuduğunuzda bu ne kadar alakasız bir başlık diyebilirsiniz, e normal tabi.

Rise of Kingdoms Çin menşeili bir oyun, oldukça da geniş bir oyuncu kitlesi var ve oyun bizim hayal dahi edemediğimiz paraları kazanıyor. Oyunda krallıklar (serverlar) var. Oyuncu en yeni krallıkta başlıyor zamanla gelişiyor, tabii bunu yaparken diğer oyuncularla ve kendi klanı ile beraber başka klanlarla savaşıyor. Sonra krallıkta işler oturmaya başlayınca, bir kral seçilince krallıklar başka krallıklara savaşıyor. E haliyle böyle bir oyunda chat de var. Chatler oyunda 5'e ayrılıyor;

1- Krallık Chati: Oyuncunun ilk gördüğü chat, aynı serverdeki oyuncular kullanabiliyor.
2- Birlik/Klan Chati: Oyuncu bir klana katıldığında kullanabildiği chat, sadece aynı klandakiler kullanabiliyor.
3- Özel Chat: Kişisel chat, iki oyuncu kendi arasında konuşabiliyor.
4- Grup Chat: Oyuncuların kendi oluşturduğu gruplar, WhatsApp grubu gibi.
5- KvK Chat: Krallık savaşında savaşan oyuncuların kullandığı chat.

Bunu anladıysanız asıl konumuza geçelim, Çin Sansürü!

Oyunda Çin hakkında kötü bir şey söylemek yasak! Klan chatinde COVID esprisi yaparken 3 kişi 100 günlük chat banı yedi.
Aralarından birinin söylediği tek olumsuz şey "Bence Çinliler her şeyi yemeyi bırakmalı." Ki bu kişi oyuna düzenli olarak aylık 500-700 dolar yatırıyor.

Sadece bu da değil, daha önce Doğu Türkistan hakkında krallık chatinde konuşan bir arkadaş da 100 günlük chat banı yemişti. Bu oyundaki chat banı hakkında daha fazla örnek verebilirim ama konuyu uzatmak istemiyorum. Bu konu hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Başlığı okuduğunuzda bu ne kadar alakasız bir başlık diyebilirsiniz, e normal tabii.

Rise of kingdoms Çin menşeili bir oyun, oldukça da geniş bir oyuncu kitlesi var ve oyun bizim hayal dahi edemediğimiz paraları kazanıyor. Oyunda krallıklar (serverlar) var. Oyuncu en yeni krallıkta başlıyor zamanla gelişiyor, tabii bunu yaparken diğer oyuncularla ve kendi klanı ile beraber başka klanlarla savaşıyor. Sonra krallıkta işler oturmaya başlayınca, bir kral seçilince krallıklar başka krallıklara savaşıyor. E haliyle böyle bir oyunda chat de var. Chatler oyunda 5'e ayrılıyor;

1- krallık chati: Oyuncunun ilk gördüğü chat, aynı serverdeki oyuncular kullanabiliyor.
2- Birlik/Klan chati: Oyuncu bir klana katıldığında kullanabildiği chat, sadece aynı klandakiler kullanabiliyor.
3- özel chat: Kişisel chat, iki oyuncu kendi arasında konuşabiliyor.
4- grup chat: Oyuncuların kendi oluşturduğu gruplar, WhatsApp grubu gibi.
5- KVK chat: Krallık savaşında savaşan oyuncuların kullandığı chat.

Bunu anladıysanız asıl konumuza geçelim, Çin sansürü!

Oyunda Çin hakkında kötü bir şey söylemek yasak! Klan chatinde COVID esprisi yaparken 3 kişi 100 günlük chat banı yedi.
Aralarından birinin söylediği tek olumsuz şey "bence çinliler her şeyi yemeyi bırakmalı." ki bu kişi oyuna düzenli olarak aylık 500-700 dolar yatırıyor.

Sadece bu da değil, daha önce doğu türkistan hakkında krallık chatinde konuşan bir arkadaş da 100 günlük chat banı yemişti. Bu oyundaki chat banı hakkında daha fazla örnek verebilirim ama konuyu uzatmak istemiyorum. Bu konu hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Başka ülke hakkında bir şey yazınca ban atıyorlar mı? Yani bir bilginiz var mı?

Sunucu yöneticileri tarafindan verilen bir yasak mi yoksa direkt oyun yapimcilari tarafindan mi? Bana daha cok sunucu yöneticilerinden kaynaklanan bir durum gibi geldi.

Tüm yetkilileri Çin'den alırlarsa olacağı bu. Yetkilileri farklı ülkelerden almaları daha mantıklı olurdu. Yetkili derken ceza yetkilisi.

Sunucu yöneticileri tarafindan verilen bir yasak mi yoksa direkt oyun yapimcilari tarafindan mi? Bana daha cok sunucu yöneticilerinden kaynaklanan bir durum gibi geldi.
Hiçbir fikrim yok ama şuan bulunduğum serverdan başka serverda da oynadım, onlarda da durum pek farklı değil gibi...

@Memin91

Genelde sunucu yöneticilerinden kaynakli oluyor. Birisi gidip Türk sunucularinda Türkiye ve Türkler hakkinda ileri geri konussa, onu da ayni sekilde cezalandirirlar. Oyun yapimcilarinin bununla ilgilenecegini pek sanmiyorum.

Tüm yetkilileri Çin'den alırlarsa olacağı bu.

Sorun yetkililer degil ki. Sunucunun yöneticilerinde.

Katılıyorum.
Büyük firmaların kişisel sebeplerden ban atması olası gelmiyor bana.
Ben Çin sansürü ile alakalı bir araştırma yapıp bu videoyu buldum, ban olayından sonra;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gerçek olmasını istemediğim bir video ama sanırım gerçek...
@Memin91

Genelde sunucu yöneticilerinden kaynakli oluyor. Birisi gidip Türk sunucularinda Türkiye ve Türkler hakkinda ileri geri konussa, onu da ayni sekilde cezalandirirlar. Oyun yapimcilarinin bununla ilgilenecegini pek sanmiyorum.

Sorun yetkililer degil ki. Sunucunun yöneticilerinde.
Ben yine de mail gönderdim, umarım çözerler.

Geri
Yukarı