RJ11 hattı ile router modem kullanılabilir mi?

Thrcx7

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Mühendis
Merhaba,

Yeni eve taşındım ve evim fazla büyük, Superonline bağlantımda modemim salonumda bulunduğu için yatak odamdan internet çok az çekiyor. Tüm odalarda RJ11 bağlı prizler var ve kontrollerini yaptım tüm prizler bağlı. Elimde ASUS marka router olarak kullanılabilen bir modem mevcut.

Sorum şu; salonumdaki modemimden RJ11 prizine bir bağlantı çekerek diğer odamdan modemimi router olarak kullanabilir miyim? Kullanabilirsem eğer hangi tip kabloya ihtiyacım var?

Hiç denemedim ama sanmıyorum. Modeminiz ile router arasındaki bağlantı RJ45 jakı takılı bir data kablosuyla (tercihen kategori 6/CAT6) yapılır. RJ11 jaklı kablolar ya 4 tel ya da 2 tel olarak bulunurlar ve çoğunluğu iki teldir. Genellikle telefon kablosu olarak kullanılırlar, telin biri sesin gidiş diğeri dönüş içindir. RJ45 jakı takılı data kablolar çoğu zaman ethernet kablosu olarak adalandırılırlar ve genellikle içlerinde 4 adet örgülü tel çifti bulunur. Zaten çoğu modemin sadece 1 adet RJ11 girişi bulunur ve buraya internet servis sağlayıcısından gelen kablo takılır. Router ve diğer ağ ürünleri RJ45 portlarından bağlanırlar.

Hiç denemedim ama sanmıyorum. Modeminiz ile router arasındaki bağlantı RJ45 jakı takılı bir data kablosuyla (tercihen kategori 6/CAT6) yapılır. RJ11 jaklı kablolar ya 4 tel ya da 2 tel olarak bulunurlar ve çoğunluğu iki teldir. Genellikle telefon kablosu olarak kullanılırlar, telin biri sesin gidiş diğeri dönüş içindir. RJ45 jakı takılı data kablolar çoğu zaman ethernet kablosu olarak adalandırılırlar ve genellikle içlerinde 4 adet örgülü tel çifti bulunur. Zaten çoğu modemin sadece 1 adet RJ11 girişi bulunur ve buraya internet servis sağlayıcısından gelen kablo takılır. Router ve diğer ağ ürünleri RJ45 portlarından bağlanırlar.
Duvarımdaki çıkış 4 pinli, zaten amacım salondan odaya kadar ortadan kablo geçirmemek. O yüzden ana modemden bir adet kabloyu duvardaki prize bağlamayı daha sonrada arkadaki odadan priz ile router olarak kullanacğım modemi bağlamayı düşünüyorum.

Yani kabloyla baglamana gerek yok zaten routerin amaci diger modeme baglanip interneti sana yonlendirmek. Internetten videolara bakabilirsin.
Fakat orta yerden en arka odaya kadar kablo çekemem, bu yüzden priz aracılığı ile arka odadaki router modeme bağlanmayı düşünüyorum.

Anlıyorum ancak RJ11 portundan modem-router arası bağlantısı sağlayabileceğinizi sanmıyorum, pin saıyısı uysa bile. Yine de denemekten zarar gelmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı