RK61 klavye Almanca mı?

Tuşların yerlerinden bahsediyorum. Türkçe gibi Almanca klavyelerde ISO olduğu için tek fark üstündeki yazı olacak. Siz windows klavye ayarını Türkçe yaptığınız sürece Almanca harfler yerine Türkçe Ş, İ, Ğ, Ü gibi harfleri yazacak klavye.

Tuşların yerlerinden bahsediyorum. Türkçe gibi Almanca klavyelerde ISO olduğu için tek fark üstündeki yazı olacak. Siz windows klavye ayarını Türkçe yaptığınız sürece Almanca harfler yerine Türkçe Ş, İ, Ğ, Ü gibi harfleri yazacak klavye.
Hocam cahilliğime verin bilgim olmadığı için akıl mantığıma sığmıyor. Ricanıza sığınarak tekrar soruyorum. Siz diyorsunuz ki resimde gördüğümüz Z harfi pcde turkce q olarak algılanarak Y olarak yazılacak, Y ise Z olarak sanki türkçe q imiş gibi doğru mudur. Eğer böyle ise almamda hiçbir sakınca yok. Hocam sabrınız ve cevabınız için şimdiden teşekkkürler.

Dosya Ekleri

• klavye qwerz.PNG
    klavye qwerz.PNG
    43,5 KB · Görüntüleme: 9
Evet. Klavyenin dilinin ne olduğu önemli değil. Önemli olan Windows klavye dil ayarı.
Ayar Türkçe olduğu sürece Türkçe Q klavye gibi kullanacaksınız. Sadece keycap üzerinde Z yerine Y yazacak.
Almanca klavyeler ISO olduğu için format olarakta tuşlar Türkçe ile aynı.
Alttaki görselde ANSI yani Amerikan İngilizce klavye düzeninde Enter gibi bazı tuşların yerleri farklı mesela. ANSI klavyeyi Türkçe olarak kullanmaya çalıştığınız zaman virgül gibi tuşların yeri tamamen değişiyor. Şahsen bu daha kötü bir durum.
1712625451972.png

Hocam teşekkür ederim. Sizin bilgilerinizden yola çıkarak ürünü sipariş verdim
bu ürün rk61 almanca şu anlık fiyatı 1400tl. Alacak kişiler için yazayım fiyatı.
Umarım uzun yıllar kullanabileceğim güzel bir üründür çok teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı