RM850X - RM850 PSU farkı

• Konuyu başlatan vKai
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 5B

vKai

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Uçak Teknisyeni
Öncelikle merhaba, bana 850W PSU lazım, araştırmalarıma göre Corsair bayağı başarılı PSU konusunda kafama şu 2 model takıldı. RM850X ve RM850 bu iki model arasında 300-400TL'lik bir fark var ama sadece X modelindeki kablo koruma kılıfının dışında bir extra göremedim. X modeli bir tık daha uzun, bu ekstra paraya değecek bir özellik var mı? Seçimimi hangi model üzerinden yapmalıyım? Önericeğiniz farklı 850W +80Plus PSU'lar varsa yazabilirseniz çok mutlu olurum.

ASUS ROG STRIX 850W 80 PLUS GOLD GÜÇ KAYNAĞI fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da şu modelde gözüme çarpıyor fiyatları aynı

Son düzenleme:
Açıkçası bu incelemenin değerlendirme bölümü başlıktaki iki güç kaynağı arasındaki farkı güzel bir şekilde özetliyor. Translate kullanarak okuyabilirsiniz.

Değerlendirmeyi yorumlamam gerekirse:

RMX serisi RM serisine göre sentetik testlerde biraz daha iyi ama RM serisinin de bazı avantajları yok değil. Mesela RM 750'de daha iyi bir LLC rezonant çevirici kullandığı için düşük yüklerde - tarayıcıda gezinirken falan - daha iyi verimliliğe sahip. Başka bir artı ise yeni bir Standby fonksiyonunu desteklemesi. Yanlış anlamadıysam bunun sayesinde bilgisayarınızı uykudan uyandırmanız 5 saniye sürüyor. Diğer güç kaynaklarında bu süre 15 saniyeye kadar çıkıyormuş. Ancak bu yeni Standby fonksiyonunu anakartın da desteklemesi lazım yoksa bir işe yaramaz. Bu fonksiyon sayesinde bilgisayarın mobil telefon gibi uykudan hızlı açılacağını söylemiş ama üzgünüm inandırıcı gelmedi.

Fiyatı ile ilgili biraz bir şey demiş ama bizim burda fiyatlar çok oynuyor. RM serisinde fiyat farkı orada az olmasınna rağmen Japon marka kapasitörler kullanılmamasını eleştimiş. Ayrıca RM serisinde kullanılan fanın RMX serisindeki fana kıyasla daha kötü olduğunu düşünüyor. Ancak şöyle bir şey söyleyeyim RM serisindeki fan kötü değil sadece iki serideki fanı karşılaştırırken iyinin kötüsünü seçmiş diyebilirim. Ayrıca RM serisinin 10 yıl garantisi olduğu için kullanılan kapasitörlerin sıkıntı olmayacağını söylüyor. Haksız da sayılmaz. Corsair gibi markalar ürünlerinin arkasında dururlar.

Ses konusuna gelirsek RMX serisini biraz daha iyi. Ancak bu demek değil ki RM serisi gürültülüdür. Hala sessiz sayılabilecek bir seviyede.

Özetle 200₺'den az bir fark varsa RMX serisini tercih et ama fark fazlaysa RM serisi üzmeyecektir.

Selamlar Corsair 850RM aldım fakat daha önce tecrübem olmadığı için bağlantıyla ilgili bir sorunum var daha doğrusu giriş yerlerine taktım ama emin değilim aşağıya resimde koyuyorum bakabilir misiniz doğru olmuş mu? En sağa CPU bir yanına ekran kartı PCI bir solunada anakartımda olan 8+4 CPU bağladım doğru mu acaba?

Dosya Ekleri

• 20201211_161208.jpg
    20201211_161208.jpg
    190,1 KB · Görüntüleme: 303
@klarnetk

Bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Sonuçta girişler aynı. Sol üsttekine bile 6+2 PCIe & 4+4 CPU demiş.

Ancak neden o sırada taktığına anlam veremedim. Sol alttan PCI - CPU - CPU dizilimi daha düzgün duruyor.

Düzenleme: Eski RM serisinde üstte 3 altta 2 tane giriş vermiş. Benim dediğim gibi yap. Yeni modellerde de sanki ayırmış gibi 2 tane girişi. Ayrıca kutunun içinde belge olması lazım orada da yazabilir. Ben internetten baktım manual pdf dosyasını bulamadım yeni seri için.

@klarnetk

Bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Sonuçta girişler aynı. Sol üsttekine bile 6+2 PCI-e & 4+4 CPU demiş.

Ancak neden o sırada taktığına anlam veremedim. Sol alttan PCI - CPU - CPU dizilimi daha düzgün duruyor.

Düzenleme: Eski RM serisinde üstte 3 altta 2 tane giriş vermiş. Benim dediğim gibi yap. Yeni modellerde de sanki ayırmış gibi 2 tane girişi. Ayrıca kutunun içinde belge olması lazım orada da yazabilir. Ben internetten baktım manual PDF dosyasını bulamadım yeni seri için.

Aslında haklısın bana da yan yana yapmak daha mantıklı gelmişti CPU'ları ama videolar izledim böyle takıyolardı bende ondan öyle taktım ama madem CPU ve PCI girişlerin PSU girişleri aynı o zaman sorun yok senin dediğin gibi değiştireceğim.

Geri
Yukarı