Roblox Studio'da oyun nasıl yazılır?

olfer

Centipat
Daha fazla  
Roblox Studio'da bir oyun yapıyorum. O oyunda bir kutuyu veya öğeyi bir yerden bir yere taşıyarak para kazanmalarını sağlamak ve sağladıntan sonra o para ile araba almalarını nasıl sağlarım? Ve o aracı aldıktan sonra spawn nasıl ettirebilirim ve takıma özel araç spawn nasıl edebilirim?

Roblox Studio'da bir oyun yapıyorum. O oyunda bir kutuyu veya öğeyi bir yerden bir yere taşıyarak para kazanmalarını sağlamak ve sağladıntan sonra o para ile araba almalarını nasıl sağlarım? Ve o aracı aldıktan sonra spawn nasıl ettirebilirim ve takıma özel araç spawn nasıl edebilirim?
Kodlama bilmeniz şart

Luau ogrenmeniz gerek. Duz Lua da degil, Luau.

Öncelikle luau bilmeniz gerekiyor bu playlist işinizi görecektir.
Yapmak istediğiniz şeyi özetlemem gerekirse bir block oluşturun touched olayı ekleyin oyuncunun para kazandığını leaderstatsdan kontrol edin eğer dokunuyorsa parayı artırın para artarsa oyuncu araba alabilir ve bu sayede arabayi spawn edebilriz.
Örnek:

Kod:
local part= Instance.new("Part")
part.Name = "part"
part.Parent = workspace.

local leaderstats = game.Players.LocalPlayer.leaderstats
local para = leaderstats.para

part.Touched:Connect(function(hit)
 para.Value = para.Value + 25.
 print("para verildi")

if para.Value >= 25 then.
 local araba = Instance.new("araba")
 araba.Parent = workspace.
 araba.Name = "Bu bir araba"
 araba.Color = player.TeamColor
 print("araba satın alındı ve kulanıldı")
 end.
end)

(kodu denemedim örnek olsun kafanızda bir şeyler oluşsun diye ekledim)

Takım olayları için önce takım oluşturun bundan sonra UI ya da bir block oluşturun dokunduğunda para da yetiyorsa tıklanabilir olsun ve eğer oyuncu tıklayıp satın alırsa araba spawn olmasını sağlayın.

Genel anlamda bilmeniz gereken şeyler cframe, Player ve humonoid, connect ve son olarak UI bilgisi işinize yarayacaktır.

Öncelikle luau bilmeniz gerekiyor bu playlist işinizi görecektir.
Yapmak istediğiniz şeyi özetlemem gerekirse bir block oluşturun touched olayı ekleyin oyuncunun para kazandığını leaderstatsdan kontrol edin eğer dokunuyorsa parayı artırın para artarsa oyuncu araba alabilir ve bu sayede arabayi spawn edebilriz.
Örnek:

Kod:
local part= Instance.new("Part")
part.Name = "part"
part.Parent = workspace.

local leaderstats = game.Players.LocalPlayer.leaderstats
local para = leaderstats.para

part.Touched:Connect(function(hit)
 para.Value = para.Value + 25.
 print("para verildi")

if para.Value >= 25 then.
 local araba = Instance.new("araba")
 araba.Parent = workspace.
 araba.Name = "Bu bir araba"
 araba.Color = player.TeamColor
 print("araba satın alındı ve kulanıldı")
 end.
end)

(kodu denemedim örnek olsun kafanızda bir şeyler oluşsun diye ekledim)

Takım olayları için önce takım oluşturun bundan sonra UI ya da bir block oluşturun dokunduğunda para da yetiyorsa tıklanabilir olsun ve eğer oyuncu tıklayıp satın alırsa araba spawn olmasını sağlayın.

Genel anlamda bilmeniz gereken şeyler cframe, Player ve humonoid, connect ve son olarak UI bilgisi işinize yarayacaktır.
Bunu ChatGPT den mi alip attiniz?

Bu soru saçma geldi. ChatGPT yazlım kategorisinde yasak değil mi? Az çok bilgim var ve arkadaşa yardım etmek istedim.
Bayağa garip ve hatalı gözüküyor. Bu arada önemli veriler oyuncu tarafında depolanmamalıdır sunucu tarafında depolanması ve işlenmesi lazım.

Bayağa garip ve hatalı gözüküyor. Bu arada önemli veriler oyuncu tarafında depolanmamalıdır sunucu tarafında depolanması ve işlenmesi lazım.

Fark ettiniz mi bilmiyorum ancak kodun altına bir mesaj bırakmıştım.

*(kodu denemedim örnek olsun kafanızda bir şeyler oluşsun diye ekledim)*

Konuyu açan kişi dümdüz bu kodu kopyalayıp kullanacağını sanmıyorum ancak yine de hatam varsa kusura bakmayın.

Geri
Yukarı