Robot yapmak için ne yapılmalı?

GT 145

Decapat
Arkadaşlar ben bir robot yapmak istiyorum kolu her yöne dönmeli güçlü ve seri olmalı ama hareketlerinin insan gibi akıcı olmasına gerek yok. Ne yapmalıyım hangi motoru falan kullanmalıyım programlama işi kolay ama bu kısımdan hiç anlamıyorum tek başıma ya da 2 kişiyle yapabilir miyim?

Arkadaşlar ben bir robot yapmak istiyorum kolu her yöne dönmeli güçlü ve seri olmalı ama hareketlerinin insan gibi akıcı olmasına gerek yok. Ne yapmalıyım hangi motoru falan kullanmalıyım programlama işi kolay ama bu kısımdan hiç anlamıyorum tek başıma ya da 2 kişiyle yapabilir miyim?

Tek başınada yapabilir sin galiba 6 eksenli bir robot istiyorsunuz.

Adana robotik ve kodlama şenliği için bir tane yapmıştım Arduino UNO, 90°lik servo motor 4 adet, jumper kablolar bolca, iki adet joystick, breadboard ve bolca sabır isterseniz size videoda bırakabilirim ama parçalar 3D baskından alınıyor haberiniz olsun.

Tabii ben paraçaları ellede yaparım falan derseniz işinize yarar ben pek çok teknik sorunla karşılaşmıştım ama sizde olmayabilir bu sorunlar olursa çözmeniz gerekecek çünkü benim vaktim proje için azdı ben çözememiştim.

@asd674, @wYusufs_INC ve birkaç arkadaşın daha yaptığı bir robot vardı. Kolları hareket ediyordu en son.
Elbette yapabilirsiniz ama geliştirme aşaması gerçekten uzun sürüyor.

Tek başınada yapabilir sin galiba 6 eksenli bir robot istiyorsunuz.

Adana robotik ve kodlama şenliği için bir tane yapmıştım Arduino UNO, 90°lik servo motor 4 adet, jumper kablolar bolca, iki adet joystick, breadboard ve bolca sabır isterseniz size videoda bırakabilirim ama parçalar 3D baskından alınıyor haberiniz olsun.

Tabii ben paraçaları ellede yaparım falan derseniz işinize yarar ben pek çok teknik sorunla karşılaşmıştım ama sizde olmayabilir bu sorunlar olursa çözmeniz gerekecek çünkü benim vaktim proje için azdı ben çözememiştim.

İlki benim yaptığım kol.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İkincisi ise çok sevdiğim bir YouTuber olan Tolga abinin yaptığı kol bu kol çok pahalı ve işlevsel ilham olsun diye bırakıyorum

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Hocam nasıl bir robot olacak. Amacı ne olacak? Ona göre parça temini edilmesi gerek. 360 derece servo motor kullanılabilir. Ama kaç G olması gerek bunu hesaplayın.
hocam insan gibi iki ayak üstünde yürüyebilecek ama kolları güçlü olması lazım ve aşağı yukarı sağa sola hareket etmesi lazım

İlki benim yaptığım kol.

İkincisi ise çok sevdiğim bir YouTuber olan Tolga abinin yaptığı kol bu kol çok pahalı ve işlevsel ilham olsun diye bırakıyorum.

Hocam bunun yarısı kadar incelikle olmalı.

İlki benim yaptığım kol.

İkincisi ise çok sevdiğim bir YouTuber olan Tolga abinin yaptığı kol bu kol çok pahalı ve işlevsel ilham olsun diye bırakıyorum

Ben olayı yanlış anladığım için 360° servo söylemişim. Arkadaş bundan yapacaksa gerek yok 360° servoya.

Edit: Normal iki ayak iki kollu robot yapacakmış .d

Hocam Vector tarzı bir şeyyle başlasanız daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

Merhaba öncelikler bir kontrolcü ye ihtiyacınız olacak buna bağlı olarak Arduino tarzı kartlar kullanmanız lazım biz @asd674 hocam ile Arduino UNO kullanmıştık kolları hareket ediyordu belini de hareket ettirebiliyorduk tek eksiği bacakları var ama işlevselliğe getirememiştik sonuç olarak ellerini oynatabiliyordu robotumuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı