Çözüldü Röle İle İşlemci Yapmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bura26kara26

Hectopat
Arkadaşlar bildiğim kadarıyla işlemciler transistörlerin elektrik akımını kontrol edebilme özelliğinden faydalanarak çalışıyor. Transistör bazen elektriği geçiriyor, bazen geçirmiyor, bu şekilde kontrol ediyor.
Biz bu kontrol işlemini röle yardımı ile de yapabiliyoruz. Sorum şu: Acaba röle dediğimiz devre elemanları kullanılarak işlemci yapılabilir mi? Pratikte saçma olabilir ama ben teorik olarak mümkün mü onu merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Buyur yapılmışı var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buyur yapılmışı var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm
Çok bilgim olmamakla beraber teoride mümkün olduğunu fakat pratikte çok fazla güç tüketeceğini düşünüyorum. Ayrıca bir işlemci için milyonlarca transistör kullanılıyor, rıleler de elektromıknatıslar sayesinde çalışan cihazlar olduğundan milyonlarca röle yan yana geldiğinde enterferans oluşma ihtimali çok yüksek olacaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı